Buitenlandsch Nieuws. Is deze Tentoonstelling de éérste van dien aard in ge heel Nederland, wij kunnen, ons steeds beperkende tot het gebied der bloembollenen te oordeelen naar de vorige ja rengerust dezelve beschouwen ais een der schoonste, die ons in den loop van dit jaar zullen geleverd worden. Im mers de bloemendie daar werden aangetroffenbragteu den bezoeker, door de uitmuntendheid hunner vormen en de frischheid hunner kleuren als het ware in begoochelingmen vergat den guren winter met zijn nijpende koude, men dacht zich overgeplaatst in de liefelijke lentemaand die zoetheid gevoelende, die haar steeds kenmerkt. Ook de rangschikking, de beperkte ruimte in aanmerking nemende, was onverbeterlijk te noemen, in één woord, alles had men aangewend, het den bezoeker zoo aangenaam mo gelijk te maken. Jammer echter, dat door het ongunstige weder hiervan niet meer hebben kunnen profiteren. Ook binnen Leiden is thans een commissie gereed tot het ontvangen van vrijwillige bijdragen voor een stand beeld van Gijsbert Karei Grave van Hogendorp. Die met geestdrift en ingenomenheid onlangs het feest van het 50- jarig bestaan van Neêrlands onafhankelijkheid mee vierde, zal gereed zijn tot het stichten van dat standbeeld een gel delijke bijdrage aftezonderen. Onze vaderen meenden zich niet schuldig te maken aan menschenvergoding of afgoderij door gedenkteekenen opterichter. voor mannen die zich aan het Vaderland op het gebied van wetenschap kunst of volks geluk hadden verdienstelijk gemaakt. Steeds werden gedenk- steenen gelegd, om het nageslacht te herinneren aan de glo rierijke dagen van oudsen tot navolging optewekken. Die het wel meent met Nederland en Oranje, vergeet den naam niet van den beroemden mandie in een adem genoemd en door de feestvierende Natie geëerd werdtoen gedach tenis werd gehouden van de bevrijding van de Fransche over- heersching en de herstelling van Neêrlands volksbestaan on der den scepter van Oranje. Gijsbert Karei van Hogendorp maakte de ziel uit der omwenteling van November 1813 en hij, ja hij alleen lag de grondslagen van onzen grond- wettelijken regeringsvormwier beginselen onder strijd en tegenkanting hij diepe wortelen deed schieten en als menig genie, die zijn tijd vooruit was, jaren daarna eerst recht werd gewaardeerdvan Hogendorp wist het en wat hij wist bragt hij met de kracht eener diepgewortelde overtuiging in toe passing: //het Koninklijk gezag en de Nationale vrijheid zijn gevestigd door de Grondwet. Uit beiden, dezelve grond wettig in evenwigt gehouden zijnde, kan te allen tijde de Nationale welvaart opgroeijen. Onderdrukt het gezag de vrij heidzoo ontstaat er despotismus, vernietigt de vrijheid het gezag, zoo ontstaat er regeiingloosheid." Hij was niet blind voor de gebreken die de Grondwet aankleefde, maar //zoolang de gebreken dragelijk zijn en door andere mid delen min schadelijk kunnen worden gemaakt, doen wij be ter, om den eerbied voor de Grondwet aantekweeken en er de hand nog niet aanteslaan." Uit deze betuigingen leert men den verdienstelijken en eerbiedwaardigen Staatsman kennen. Wij vertrouwendat ook uit Leiden aan de nagedachte- tenis van dien edelen man een warme en onbekrompen hulde zal worden bewezen en kostbare steenen zullen worden aan gevoerd tol de stichting van een monument der Nederland- sche Natie ter eere van Gijsbert Karei van Hogendorp, waarop onze van der Palm aldus wees: //Ziet daar den man, op wien in den dageraad onzer verlossing het oog van alle braven gevestigd was en van wien het nageslacht nog on zeker zijn zal, wat het geweest zij: of het vertrouwen op zijn wijsheid, of de eerbied voor zijn deugden, of het voor beeld van zijn zelfopoffering, 't welk het meest heeft toe- gebragt om uit dien dageraad een blijden en helderen dag te doen geboren worden." Dingsdag avond liet zich de heer A. J. Oudshoorn geboren binnen Leiden, vermaard violoncellist te Straatsburg op het concert van het Leidsch studenten-muziekgezelschap Sempre Crescendo, waarvan hij eerelid is, hoorenterwijl dat concert tevens werd opgeluisterd door het spel van den heer Ch. Oberthur, harpist van de Hertogin van Nassau. Bij het optreden van onzen voormaligen stadgenoot werd hij door fanfares en toejuichingen begroet. Volgens het pro gramma voerde hij op een meesterlijke wijze uit een concert in d mol voor violoncel van Goltermann en een fantaisie burlesque van Servair, getiteld Maitre Corbeau. De heer Oberthur verraste het gehoor door de uitvoering van een concertino en van een Meditation en Cascade op de harp, een instrument, dat zeldzaam op die wijze wordt bespeeld. Na die uitvoering werd den heer Oberthur het diploma als eerelid van Sempre Crescendo aangeboden. En wederom klonken de fanfares en bleven de toejuichingen niet achter, maar lieten zich algemeen hoorentoen de beide solisten het gehoor in verrukking bragten bij de uitvoering van N°. 7 van het programma voor dien avond, bestaande uit la Prière en le petit- Savoyard voor harp en violoncel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 33°, des avonds te 8 uur 34°, te 10 uur 35°. Woensdag morgen te 5 uur 32°, te 8 uur 32°, te 12 uur 3 8°, des namiddags te 4 uur 32°. Een bakker te Stettin had voor eenige dagen een nieuw huis betrokken en wenschte zijn kalanten als eerste product zijner nieuw geopende bakkerij een soort krakelin gen ten geschenke aautebieden. In een kast in de bakkerij had hij een pot aangetroffen met harsthoornzout, gelijk hij meende en dat gebezigd bij het bereiden van het meel voor de krakelingen bestemd. Zoodra deze bereid waren, proef den de bakker en diens vrouw van de krakelingen om zich van den goeden smaak te overtuigen. Het duurde slechts weinige oogenblikken toen beide door hevige maagpijnen werden aangetast. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en het bleek al aanstondsdat er vergiftiging had plaats ge had. De pot met hartshoornzout naar men ondersteldewas gevuld met een oplossing van rattekruidtot verdelging van schadelijk gedierte door den vorigen eigenaar van het huis gebezigd. Vrijdag 11. heeft de commissie, belast met de rege ling der zaken betreffende de uitbreiding van Weeneneen zitting gehouden, ten einde in ontvang te nemen de nadere voorstellen dier stedelijke regering betreffende de door haar gewenschte wijzigingen in het uitteschrijven programma voor den wedstrijd nopens den bouw van het nieuwe stadhuis. Men verneemt, dat het bedoelde gebouw eenmaal een sie raad dier hoofdstad zal zijn zoowel door het monumentale zijner afmetingen als door den rijkdom aan passende versier selen. Het plan bestaat om het voorfront, dat naar de zijde der Ringstraat zal gerigt wordenbovenal indrukwekkend en fraai te maken. Men verzekert, dat de graaf de Chambord een aan zienlijke vermindering van zijn vermogen heeft ondervonden en dat hij zelfs zijn huis een hervorming heeft doen onder gaan. De oorzaak is zegt men gelegen in opofferingenwelke de graaf zich heeft getroost om familieschulden te voldoen. Men meldt, dat de prachtige villa van de gravin Blevio, aan de oevers van het meer Como, plotseling is ingestort. Gelukkig was het huis onbewoond op het oogen- blik dat het ongeluk plaats greep. Dezer dagen stierf te Bordeaux plotseling dë opper rabbijn van het Israëlitisch consistorie de heer Marxterwijl hij iu de vergadering aan het bureau van weldadigheid be zig was met het voorlezen van het jaarlijksch verslag. Met den lof van godsdienstige verdraagzaamheid en liefdadigheid vervulde hij 27 jaren die betrekking, zoodat bij zijn begra» fenis de gansche bevolking bijna op de been was. In Ierland bestaat het plan om een ruitercorps van 100 man, geheel bestaande uit heeren jagtliefhebbersop- terigten ten dienste van den Koning van Denemarken. Het zal heeten Alexandra Cenf Gardes, ter eere van de Prinses van Wallis, dochter van Zijne Deensche Majesteit. De uit rusting zal door het corps bestreden worden en op hunne helmen zal men lezen het opschrift: //Recht tegen magt." Een 60tal heeren heeft zich reeds ingeschreven. Uit Bombay wordt dd. 14 Januarij gemeld, dat de weduwe van een Bramin welke zich niet naast het lijk van haren echtgenoot op den brandstapel had willen plaatsen, door hare bloedverwanten met geweld uit hare woning was gehaald, gemarteld en verbrand. De Engelsche autoriteiten deden daarop de bedrijvers van deze gruweldaad gevangen nemen en voor de rechtbank brengendie hen heeft ver oordeeld tot verbanning voor den tijd van 2 en 3 jaren.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2