N°. 1219. Woensdag 10 Februapij. AU i Wijziging van «ie Gemeenteiret voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft. III. Bezwaren tegen het planom door ééne eigene directe belasting in de plaatselijke uitgaven te voorzien zij kunnen in menigte oprijzen; maar de eerste vraag is; zijn ze ge grond en onoplosbaar; een tweede, of zij kunnen opwegen tegen de eigenaardige bezwaren aan de plaatselijke tolliniën verbonden 't Is daarenboven van belang het standpunt niet uit het oog te verliezen, van waar men de zaak beschouwt. Bezwaren aan de zijde van het Rijk zijn er wel te vin den; maar de Minister van Finantiën schijnt ze niet te tel len, want hij heeft de Minister Thorbecke overtuigd, dat een vroeger bezwaar, dat deze tijdens de beraadslagingen over de gemeentewet had, blijkens de ervaring geen grond heeft. Toen achtte laatstgen. Min. het noodig, dat bij art. 243 een zinsnede werd gevoegdom te belettendat plaatselijke directe belastingen in het wezen een verhooging worden van de Rijks directe belasting en als die beperking niet in de wet werd opgenomendan konden de gemeentenonder de benaming van omslagheffen hetgeen zij als opcenten op het personeel niet zouden mogen vorderen. Nu ziet de Mi nister geen bezwaar die zinsnede te laten vervallenoendat de ondervinding geleerd zou hebben dat die vrijheid niet schaadt. De Ministers moeten het weten en zullen het ook wel weten want daarvoor zijn zij Ministersom het te kunnen en te moeten weten. Maar opmerkelijk is het toch, dat de Kohieren van 'sRijks personele belasting; wat Leiden betreft, over de loopende dienst minder zijn dan over het vorig dienstjaar en nog meer opmerkelijkdat ofschoon nu wordt toegestaan om 50 in plaats van 25 gemeente-opeen- ten te heffen toch een maximum is behouden dat immers nu de tweede zinsnede van art. 243 vervaltgeen doeltref- fen kan, omdat men langs een anderen weg, die 50 tot 100 en meer kan opvoeren. En 't is niet te ontkennendat die een huis bewoont van f 300 huurwaarde en daarvoor nu aan het Rijk betaald Bezwaren aan de zijde van het gemeentebestuur. Zijn er die? Ja, maar zij liggen in de wet. Een moedig Minister kan veel, maar toch niet alles. »Alle plaatselijke belastin gen worden binnen een jaar na de afkondiging dezer wet herzien en aan onze goedkeuring onderworpen. Die belastin gen vervallenwanneer onze goedkeuring op de heffing daarvan niet vóór den afloop van dat tijdvak 13 verleend." Wordt die wet afgekondigd op 1 Julij 1864, dan zullen de plaatselijke accijnsen op 1 Julij 1 86 5 worden afgeschaft. De zelfstandigheid der gemeentebesturen zal moeten beperkt wor den tot den regel door den Minister te stellenwant het is noodig dat hij de voorwaarden opgeeft, waarop de herziene verordeningen 's Konings goedkeuring kunnen verwerven. Zoo dat geschiedtdan verloopt de tijd met correspondentie over ingediende plannen en wie nog mogt volharden bij het beffen van plaatselijke accijnsendie op gemaalgeslagt brandstoffen of boter zullen nooit, naar de bekende begin selen van den Minister en bijaldien hij daaraan getrouw blijft op de Koninklijke magtiging kunnen rekenen. Slechts eenige maanden van dat jaar zullen tot 't ontwerpen en voorbe reiden van zulk een plan overblijvendat gewis in vele aanzienlijke gemeenten een radicale hervorming een revolutie van het bestaande zal tengevolge hebben. Het jaar is zoo kort, de tijd vliegt heen, gemeentebesturen zijn gebonden door de inachtneming van vele vormende Minister is ijverigover voldoende hulp kan hij beschikkenmaar hij Dexe Courant verschijn eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, eo franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 3 u. 59 m.; 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 in.; 3 u. 5 ra.; 4 u. 52 m.; 9 n. 3 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 ti. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 ra. snamiddags. Oost-Indisoho Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over .Marseille. 9, 16 en 25 van elke maand. Rij Us-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 'sav. Spaorweg-Telegraof dagelijks van 8 uur's m. tot 10 u. 30 ra. a v. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. -Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vaa 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 nur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8-1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijiueu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. f 15 hoofdsom f 3 voor rijksopcenten en f 3,75 gemeente- opcenten te zamen f 21,75, er wel eens over zal denken als hij voortaan moet betalen f 18 aan het Rijk en f 9 aan gemeente-opcenten en nog eens 18 aan hoofdelijken omslag om een huis van minder huurwaarde te betrekkendat is een bezwaarwanneer men twee gelijksoortige directe be lastingen heftdit tellen onze Ministers niet. Wij zullen later hierop terugkomen als wij onze bezwaren als belasting schuldigen gaan tellen. Wij willen nu alleen vragen of de personele belasting van het Rijknadat de voorgestelde wij zigingen in haren geest en strekking zijn toegepast, houd baar is?

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1