Buitenlandsch Nieuws. De jaarlijksche Algemeene Vergadering van de Ver- eeniging Nederlandsch Mettray werd Woensdag te Amster dam gehouden' en met een toespraak van den voorzitter, den heer W. H. Suringar, geopend. De Vereeniging verkeert in bloeijenden staat; zij heeft geen schuld, maar een niet onaanzienlijk kapitaal op het Grootboek. De werking der Vereeniging beantwoordt geheel aan het doel der stichting. Tot hiertoe waren 400 kweekelingen opgenomen; 156 von den dadelijk na ontslag hun onderhoud; 87 werden op ver zoek ontslagen. Behalve de voorzitter sprak ook Prof. Do- mela Nieuwenhuis over het belang der stichting. Den 18den Junij e. k. hoopt men het 12tjarig bestaan der kolonie te herdenken door de inwijding van het nieuwe bedehuis. Uit Alphen wordt medegedeelddat de vrouw van een welgesteld landman zich sedert eenigen tijd ongesteld gevoelende daarover een vermaarden wonderdoctor wilde raadplegen. De man was er tegende vrouw hield echter aan en kreeg haar zin. Zij vulde een fleschje met urine en gaf het haren man; deze goot het ledig, vulde het met urine van zijn paarden en zond het den wonderdoctor. Een paar dagen later ontving de vrouw een verzegeld doosje met geneesmiddelen en moest daarvoor den brenger f 5 be talen. Zij opent het met groote blijdschap en vond het vol met haver. Het volgende curieuse geval houdt thans de justitie te 's Bosch onledig. Dezer dagen vervoegde zich ten huize van den heer A. L. aldaareen dame van middelbaren leeftijd, voorgevende uit Rotterdam te komen, waar zij een paar dagen vroeger uit Oost-Indië was gearriveerd, te zijn de zuster van de aanstaande vrouw van den zoon van A. L., die in Indië woont en aldaar zeer goede handelszaken doet. Bedoelde dame bragt zijden geschenken mede voor de vrouw en dochter des huizes, en kwam uitsluitend naar Nederland om de familie L. aftehalenom zich van hier met der woon naar Indië te begeven. Daar de heer L. buiten betrekking was en in kommervolle positie verkeerde, was deze familie en niet zonder reden, opgewonden van blijdschap over het geluk dat haar te beurt viel, en het besluit was spoedig genomen om bepaald de reis te ondernemen. Aan geld ont brak het niet, hoewel de koffers nog in Rotterdam waren waar, zooals de dame verhaalde, men haar nog f 160 0 had ontstolen. In Tilburg was haar, door een brand in eender logementen, waar zij logeerde, ruim f 3 000 outvallendoch dit was nog alles niets. Zij gaf voordat hare kleederen meest verbrand waren en daarom ontving zij van mej. L. kleederen enz., en natuurlijk een buitengewoon onthaal. De weldoenster toonde kapitale wissels en acceptatiën op groote huizen te Rotterdam, Amsterdam; kortom, de geheele ge schiedenis had alle blijk van waarheid. De dame gaf voor, 18 jaren geleden, naar Indië te zijn vertrokken met hare zusterdieweduwe zijndethans in het huwelijk zou tre den met den zoon van L.; hare ouders woonden in Cleve, waarheen zijna eenige dagen hier gelogeerd geweest te zijn, en de familie L. te hebben opgewonden, vertrokbe lovende tè zullen schrijven, wanneer de dochters van L. bij haar te Cleve moesten komen logeren. L. ging in persoon de dame te Cleve opzoeken, doch het besluit dezer wonder bare romantische scène was, dat de dame onbekend en de geheele geschiedenis nul is. Woensdag overleed plotseling te Delft de heer P. J. Kipp, vroeger binnen Leiden zijn opleiding genoten heb bende, die binnen- en buitenslands als bekwaam scheikun dige een grooten naam verwierf. Het provinciaal kerkbestuur vac Overijssel heeft aan Ds. L. Eilerts de Haanpredikant te Olstop zijn verzoek eervol emeritaat verleendintegaan deu 8sten Augustus eerst komende. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Harderwijk Ds. J. Vermeer te Genemuidenit Veenendaal Ds. J. C. de Vijver te Vlissingen, die voor het beroep reeds heeft bedankt; te Veen Ds. H. Slothouber te Dornspijkte Olden- broek Ds. W. Kraijenbelt te Scheveningen en te Waspik Ds. W. Mense te Voorthuizen. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Nichtevecht door Ds. E. B. Guming te Overlangbroek en naar Voorhout door den kandidaft W. H. Luttenberg. Bedankt voor het beroep naar Bodegraven door Ds. C. J. Brijce te Aarlanderveen. Beroepen bij de Remonstrantsche gemeente te Wad- diugsveen Ds. H. W. Quint van der Sloot, thans predikant te Oudewetering. In het laatst uitgekomen eerste stuk der Godgeleerde bijdragen voor 1864 wordt een uitvoerige beoordeeling ge vonden van het jongste geschrift van Prof. Opzoomerhet wezen der kennis, door Prof. Hoekstra, die daarin een be schouwing levert over het godsdienstig gevoel, maar ten slotte zegt: //hoog waarderen wij het godsdienstig gevoel, maar alleen, wanneer het zich op zijn eigen gebied blijft bewegen alleen als middel waardoor wij ons de langs an deren weg verkregen godsdienstige overtuigingen innig toe- eigeneu. Waar het evenwel de beslissing tusschen hetgeen waar of niet waar is, geldt, daar leggen wij aan het ge voel het zwijgen op en roepen het, als het zich ter kwader uur in dit onderzoek mengt tot de orde."- - Dr. W. Schef- fer laat daarop volgen een kritisch overzigt der hoofdzaken in dit geschrift en besluit aldus: (/Ik ben het geheel eens met Dr. Pierson en Opzoomer wat hun doel betreft: reali teit op elk gebied des levens; ook onderteeken ik gaarne menig resultaat van hun historisch criticisme, maar met Op- zoomer's philosophic, voor zoover haar beginsel en hare op vatting van empirie aangaat, kan ik mij niet vereenigen." En ten slotte vinden wij in dat tijdschrift door P. iets be treffende de historische kritiekwaarover het oordeel aldus luidt: //Op zoodanige ligtvaardige wijze bijzonderheden dei- lijdensgeschiedenis los te makenhetzij zulke die door de Synoptici alleenhetzij zulke die door alle vier de Evan gelisten verhaald wordenacht ik geene proeve van histo rische kritiekmaar van een willekeurdie men op het gebied der ongewijde geschiedenis stoute reconstructie der geschiedenis noemen zou. Indien men op dergelijke wijze verder te werk gaat en met alle uitwendige bewijzen spot en liever dan eigen onvermogenom moeijelijkhedendie dikwerf slechts in verbeelding bestaan rond weg te belijden zijn toevlugt neemt tot het verdacht maken van welgestaafde verhalen, twijfelt steller dezes er niet aan, of in de theo logie zal een zeker soort van ligtvaardigheid en oppervlak kigheid den boventoon voeren die met grondigheid en om zichtigheid ouvereenigbaar is." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 34°, des avonds te 8 uur 3 2ö, te 10 uur 31°. Zaturdag morgen te 5 uur 31°, te 8 uur 31°, te 12 uur 36°, des namiddags te 4 uur 33°. Van de kanonneerbooten welke de stad Hamburg zich aanschaft, zijn er 2 te Seraing in België besteld en worden 2 andere op de scheepswerf van Godefroy gebouwd. Zij moe ten binnen 4 of 6 maanden gereed wezen maar intusschen zouden ook maatregelen genomen zijn om reeds vroeger in het bezit van gewapende schepen tot beschutting der Elbe te gera ken. In de bekende Kruppsche geschutfabriek te Essen zijn 9 gegoten stalen lOOponders besteld, die binnen kort gereed moeten zijn. De Belgische commissie voor de Vlaamsche spelling bestaat uit de heeren Conscience, letterkundige te Kortrijk; Dautzenberg, te Brussel; David, professor aan de Universi teit te Leuven de Decker, lid van de Kamer van Vertegen woordigers; Heremans, professor aan het Koninklijk athe naeum te Gent; Stallaert, aan dat te Brussel; van Beers, aan dat te Antwerpen. De heer Delcroix is der commissie toegevoegd in kwaliteit van secretaris. Uit Parma wordt gemeld dat Garibaldi tot afgevaar digde van Casal Maggiore gekozen is. De geheele stad vierde feest, en in de Sociëteit Garibaldi werd een luisterrijk bal gegeven. Iu de omstreken der stad Nicosia is een zeer rijke zwavelmijn ontdekt. Van Clermont-Ferrand schrijft men aan de Gazette de France, dat het miraculeuse beeld van O. L. Vrouw dei- Haven, hetwelk zeer oud en in die streek hoog vereerd is, zoodat het alleen ten tijde van groote rampen uit de kapel te voorschijn gebragt werd, gestolen is. Met het beeld zijn diamanten ter waarde van 40,000 fr. verdwenen. De stad is in verslagenheid.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2