binnenlandse)) Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Geveilde Perceelen. personele belasting ten behoeve der gemeente te heffen die daarmede in hoofdzaak overeenkomt naar grondslagendie voor een redelijken maatstaf van het inkomen der belasting schuldigen te houden zijn. Zijn daartegen geen bezwaren? Wij zullen zien. De heer J. Busselsecretaris van het oudheidkund genootschap te Maastricht, is door den Bey van Tunis be noemd tot ridder der orde van Nichan Iftihar. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bezwaar gemaakt om een verordening van den Gemeenteraad van Deventer goedtekeuren waarin bepaald was, dat geen te ruggave van betaalde plaatselijke belasting werd verleend voor partijen of hoeveelheden gedistilleerd die de gemeente waren uitgevoerdtenzij het bewijs werd overgelegd dat zij ter plaatse van bestemming waren inslagen. De Minister achtte die bepaling te bezwarend voor de handelaars in ge distilleerd en daarenboven kwalijk overeentebrengen met het beginsel, dat teruggave der betaalde plaatselijke belasting verschuldigd iszoodra het voorwerp waarvoor die belasting betaald is, het grondgebied der gemeente heeft verlaten. De Gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten de belasting op de brandstoffen voorloopig te behouden. De Gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft aan Mgr. Zwijsen in koop tegen 1°. Mei het zoogenaamd bisschoppe lijk paleis afgestaan, zoodat aldaar de hoofdzetel van den aartsbisschop zal worden gevestigd. Men schrijft uit MeppelNaar men verneemt, heeft Dr. Staring, inspecteur van 't middelbaar onderwijs, zwa righeid gemaakt in het zamenvoegen van een latijnsche met een hoogere burgerschool van 3 of 5jarigen cursuszoo als het gemeentebestuur dit wenscht. Betreffende den moorddie in de vorige week te Nijmegen werd gepleegd, wordt nog medegedeeld, dat de justitie den verdachteu echtgenoot bij het lijk van zijn vrouw had willen brengen hetwelk hem zooveel schrik zou hebben aangejaagd, dat hij spoedig zijn geheele misdaad bekende, waarop het lijk naar Tiel is vervoerdom aldaar in een familiegraf te worden bijgezet. De hertog van Brunswijk die te Parijs door zijn ka merdienaar is bestolen zal zich te 's Gravenhage vestigen. Zondag was te Botterdam weder veel drijfijs in de ri vier. Eenige stoomschepen zijn evenwel aangekomen en ver trokken, zonder echter veel hinder van het ijs te hebben ondervonden. Een Friesch meisje van 20 jaar heeft gedurende de weinige dagen van het ijsvermaak 600 gulden met hardrij den gewonnen. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Winschoten Ds. J. B. de Beer te Emden in Oost- Friesland en te Idsegahuizen Ds. B. J. Bennink te Stedum. - Zaturdag morgen overleed alhier na een kortstondig ziekbed, in den ouderdom van 5 0 jaren, de heer J. H. J. Groothols, die in zijne betrekking van Heel- en Vroedmees- ter, van lid der plaatselijke geneeskundige commissie en van stads-chirurgijn de hoogste achting genoot van allendie hem daarin wegens zijn kennis en doorzicht, zijn welwil lendheid en trouw leerden kennen. Acht dagen geleden was hij nog gezondtoen hem onverhoeds een ongesteldheid overviel, die zijn leven bedenkelijk maakte. Huiselijk leed trof hem lang; zijn goede beginselen bragt hij daaronder van toepassing; zijn karakter was beminnelijk; zijn verlies zal nog lang erkend en gevoeld worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 29°, des avonds te 8 uur 27°, te 10 uur 27°, te 12 uur 24°. Zondag morgen te 3 uur 23°, te 5 uur 23°, te 8 uur 23°, te 12 uur 33°, des namiddags te 4 uur 31°, te 5 uur 29°, 's avonds te 8 uur 27°, te 10 uur 25°, te 12 uur 24°. Maandag morgen te 3 uur 23, te 5 uur 25°, te 8 uur 24°, 's middags te 12 uur 34°, 's namiddags te 4 uur 33°. Onder de jongelingen, die te Parijs voor de loting zijn ingeschreven, telt men 1 op 15 die noch lezen noch schrijven kunnen, terwijl in andere departementen dit cijfer nog ongunstiger is, daar er onder anderen iu het departe ment van Finistère van de 1900 jongelingen 1000 waren, die in hetzelfde geval verkeerden of het vroeger geleerde waren vergeten. Te Brussel loopt een gerucht, dat de clericale partij bepaaldelijk heeft geweigerd een Ministerie zamentestellen. In den Landbouwtuin te Londen is Donderdag mor gen bij het voederen der wilde dieren een oppasser derwijze door 2 leeuwen gewond dat hem een arm moest afgezet wor den en hij in zorgelijken toestand verkeert. Dezer dagen is te Birmingham een zeer talrijke volks vergadering gehoudenwaarin eenstemmig besloten is te verklaren, dat hervorming van 's lands representative in stellingen, bepaaldelijk een groote uitbreiding van het stem recht voor de verkiezing van parlementsleden, wenschelijk ja noodzakelijken de tegenwoordige tijd geschikt voor die hervorming is. De heer Bright, een van de hoofden dei- vrij handelsschool in Engeland, en uit Birmingham naar het Huis der Gemeenten afgevaardigdvoerde aldaar ook het woord. Hij verklaarde zich voor onzijdigheid in den Noord- Amerikaanschen burgerkrijg en voor non-interventie in de Sleeswijk-Holsteinsche zaak. Kon er in onze dagen een be wind zijn, zoo drukte hij zich uit, hetwelk Engeland in oorlog wikkelde, onder voorwendsel van zorg voor Europa's evenwigt en tot instandhouding van eenig Europeesch Ko ningrijk, hetzij klein of groot, dat bewind zou niet alleen het vertrouwen van het Engelsche volk onwaardig zijn maar onze verfoeijing" en afschuw verdienen. Hij verwachtte een goede uitkomst van den Noord-Amerikaanschen burgeroorlog, namelijk volkomen herstel der Unie op een gelouterden en van de smet der slavernij verlosten bodem. Met de stoomboot Atrato zijn te Londen bijzonderhe den ontvangen omtrent de vreesselijke ramp, die de stad St. Jago in Chili getroffen heeft. Aldaar werd in de hoofdkerk van La Compania het feest van Onze Lieve Vrouwe Ontvangenis (8 December) aller prachtigst gevierd. Het. geheele gebouwinzonderheid nabij het altaar, geleek eeu zee van mousseline draperiën en illu minatie 20,0 00 lichten waren in festoenen langs het bo- vengewelf aangebragt. Meer dan 3000 vrouwen en eenige honderden mannen waren op den laatsten grooten dag der feestviering in de kathedraal bijeentoen een gedeelte der mousseline versiering vuur vatteen de vlammen zich met onbegrijpelijke snelheid door het geheele gebouw verspreid den. Het tooneel werd toen verschrikkelijk, want de bewe ging der aanwezigen om door den hoofduitgaug te ontko men was zoo geweldig, dat de deur gesloten en zoodanig vastgeklemd geraakte, dat alle ontruiming onmogelijk werd. Middelerwijl stortten de lampen stroomen vloeijend vuur op de ongelukkigen uit. De meesten mannen mogt het geluk ken zich een uitweg te banen door de deuren der sacristie doch binnen een kwartier uurs waren niet minder dan 2000 personen voornamelijk vrouwen en leden van de invloed rijkste familiën in de stad, tot verkoolde lijken geworden, van welke ongeveer 2 00 wagenvrachten werden verzameld en in één graf nedergelegd. De gehoudene verkooping ten overstaan van den no taris P. Muller, aan den Burg alhier, den 30sten Januarij 1864 van Een steenen Windkorenmolengenaamd de Eendragt, met daarbij behoorende woonhuis, knechtswoning en stallingop den Vestwal tusschen de Morsch- en Bijnsburgerpoorten Wijk V, N°. 142. Koopers P. van der Meer en H. van van Cazant voor ƒ3151. Ten overstaan van den notaris J. A. Prijn, van: Een huis erf en tuin, koestal voor 40 beesten, een koets huis, wagenhuis, paardenstal en een stalling voor 7 koe beesten, aan de Zuidzijde van den Ouden Bijn, tegenover de Haven, Wijk VIII, N°. 152, 153, 149, 150, 161 en 151 rood en 154 en 3 partijen Wei- of Hooiland, in de Zijllaan en Meijepolder onder de gemeente Leiderdorp, ter grootte van 8 bunders, 71 roeden en 60 ellen. Kooper A. J. van Hoeken voor f 23,7 20. Een huis en erf, aan de Zuidzijde van den Ouden Rijn

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2