m N°. 1210. Zaturdag 80 Januarij. SË AVfi sm LEIDSCII ,v. -*1*- Deze Courant verschijn eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.9B, en franco per post/2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 ra.; 12 u. 54 ra.; 3 u. 59 ra.; 6 u. 9 m.; 9 u. 8 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 ra.; 11 u. 46 ra.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Postbus ligt in gen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 eu 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's in. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der PlaatselijUe Aooijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. IJk der Botervaten. I. De vraag een ijk of geen ijk is vroeger beantwoord door middel van transactie, namelijk door de invoering van een onverpligte ijk, of liever een ijk en geen ijk. Die beslissing trof het gewone lot van halve maatregelen dat zij namelijk geen stand houden en somsja meestal niemand bevredigen meer kwaad dan goed doen. Die onverpligte ijk werd afge schaft en daarop volgde een beslissing geen ijk. Met de meerderheid van ééne stem is dezer dagen weder besloten tot een ijk der botervaten, een verpligte geen onverpligte of facultative. De meerderheid heeft niet altijd gelijkeen sterke minderheid getuigt in dit geval tegen haar; wat is waarheid De beraadslagingen van den Gemeenteraad op dit punt zijn opmerkelijk, meer aardig en geestig dan grondigzoo dat meer belangrijke zamensprekingen te wachten ziju bij de behandeling der Verordening, waarin die ijk wordt gere geld en bepaald. Eerst dan, wanneer die verordening is vastgestelden niet eer kan de vraag zijnof Gedeputeerde Staten die zullen goedkeuren of afkeurenna raadpleging van de gezonde beginselen der staathuishoudkunde, of van de bevoegdheid der Gemeenteraden tot de invoering van een ijkhetzij op het botervaatwerkheizij op iets anders. Wij zullen geen critiek leveren van de beraadslagingen der leden gelijk aan die zij over elkanders meeningen hou den. 't Is slechts ons doel, om te onderzoeken, wat bij die regeling moet op den voorgrond staan. Wat wil men Immers niets anders dan dat de botervaten worden vervaardigd naar een voorgeschreven vormtot een bepaalde grootte en gewigt, maar ook van een aangewezen houtsoort. Zal geen ander vaatwerk geen voorwerpwaarin boter kan geborgen bewaard vervoerd of verkocht worden meer worden gedoogd Dat is wel een hoofdvraag. De grootste hoeveelheid boter, die binnen Leiden ver bruikt wordt, ziet de Stadswaag niet; want zij wordt bij dex verbruikers bezorgd in steenen pottenin tonnen soms in potjes van verschillende grootte en gewigt. Die levering geschiedt buiten de markt of de waag en is een overeen komst tusschen den boterboer of koopman en den verbruiker. Zal het openbaar gezag nu tusschen beiden treden en de vorm voorschrijven-[en met strafbedreiging handhavenwaarin ieder verbruiker de boter tot zijn behoefte ontvangt? Zal het toezigt der politie zich uitstrekken tot de openbare straat of zelfs tot in de woningen der ingezetenen, om een on geijkte boterton in beslag te nemen en den overtreder der plaatselijke verordening voor den strafrechter roepen? Een verpligte ijk der botervaten in dien omvang kan toch wel niet bedoeld zijnwant dat zou een uitbreiding zijn der Rijksverordeningen op den ijk en den herijk der maten en gewigtenen bovendien met het algemeen belang en de in onze staatsinstellingen algemeen gehuldigde vrijgevige be ginselen. Zulk een ijk kan niet bedoeld zijn; slechts zulk een, die strekt tot behoud en bloei van de Botermarkt in het belang van den handel aldaarja uitsluitend zulk een bedoelt de meerderheid, die stemde voorde wederinvoering van een ijk op het botervaatwerk. Die ijk moet strekken tot waarborg voor den handel in boter, dat de boter wordt geleverd in zuivere vaten van een bepaald gewigt, zoodat de boter niet bedorven wordt door het gebruik vau ondienstige houtsoorten bij de ver vaardiging en de hoeveelheid, die een ton bevat, op de schaal het juiste gewigt aanwijst, na aftrek van de bepaalde zwaarte van het vat. 't Spreekt van zelf, dat zulk een waar borg voor den boterhandel niet kan vergeleken worden met de bepaalde zwaarte aan een wolzak te geven. Die tarra wordt bepaald bij het ledigen der baal, 't geen even goed van een boterton zou kunnenals de boter vatbaar was om dadelijk uit de ton genomen te worden. Men wil, aange zien het niet mogelijk is de zwaarte van het vat te bere kenen wanneer de gevnlde ton gewogen wordtdadelijk weten, hoe groot de inhoud is, hoeveel ponden boter men gekocht heeft. Die eisch is billijk en men verlangt, dat het openbaar gezag aan dien billijken eisch te gemoet komt door de invoering van een ijk. Wij herhalen, dat die eisch billijk is en niets onredelijks

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1