Buitenlandsch Nieuws. waarop de vroegere regenten gewoon waren de stadszaken te behandelen. Een Stal zilveren kandelaren en 4 zilveren wierook- of reukvaten, een uit onbekrompen beurs vervaar digde zilveren koelvat of waschkomzijn door de zorg van onzen stadgenoot, de heer W. Gonzaalvan stof gereinigd en in blinkenden staat hersteld, aldaar ten toon gesteld. Maar vooral prijkt daaronder een zilveren lampetkan met een groo- ten zilveren waschschotelin het midden hebbende het stads wapen van fijn goud, welke laatstgenoemde voorwerpen in de eerste helft der 17de eeuw voor stads rekening zijn aan geschaft, omdat bij feestmaaltijden zulke voorwerpen niet voorhanden waven, maar geleend of gehuurd moesten wor den. Dat was wel een voorspoedig tijdperk naar het schijnt, maar 't is toch twijfelachtig of de stad destijds, gelijk nu zonder schuld was. De Gemeenteraad van Zwolle heeft een bijdrage uit de gemeentekas van f 40,000 aangeboden ter verkrijging eener hoogere burgerschool met öjarigen cursus. De Gemeenteraad alhier heeft in zijn zitting van he den Donderdag een nieuwe instructie voor den gemeente ontvanger vastgesteld en de behandeling van het voorstel tot verplaatsing der Leidsche kermis verdaagd. In het aan den heer D. A. Hendriks verleend ont slag als lsten commissaris van politie alhier is in zoover voor hem niets onteerends, daar aan hem door Z. Exc. den Mi nister van Justitie de keuze was gelaten, om ziju eervol ontslag te verzoeken, dat aan hem zou worden verleend.'In de overtuiging van zijn pligt te hebben betracht, heeft hij gemeend dat eervol ODtslag niet te mogen vragen, maar de koninklijke beslissing aftewachten. Wij vernemen dat onze voormalige stadgenootde heer A. J. Oudshoorn, thans te Straatsburg gevestigd, en zoowel buiten als binnenslands als een hoogst bekwaam violoncellist bekend, bij het Leidsch studenten-muziekgezel schap Sempre Crescendo eerstdaags eenige muziekstukken zal uitvoeren. De Leidsche burgerij heeft reeds een eereblijk gegeven bij gelegenheid dat de heer Oudshoorn in de vorige week zich op een concert deed hooren eu overvloedige toe juichingen hem ten deel vielen. Welverdiend zoo wel als hoogstvereerend was het voorbeeld dat Z. M. de Koning gaf, van de hooge waardeering zijner verdiensten door hem te benoemen tot ridder der orde van de Eikenkroon daar Z. M. in de gelegenheid was zijn uitmuntend spel te Wies- baden te hooren en reeds toen vleijende betuigingen daar voor hem niet onthield. Weldra zullen hem dus in zijn ge boorteplaats nieuwe lauweren ten deel vallen van de zijde der leden van het Leidsch Studentencorps, die zijne talen ten op hun wekelijks concert willen hooren en op den ge notvollen avond de hem toekomende lof niet zullen onthouden. Men schrijft uit Bandjermasin van 8 December, dat dezer dagen aldaar een vrij zonderling voorval heeft plaats gehad. Zekere Tommongong Mongoeen der beruchtste op standelingen onder de leiding van den algemeen bekenden Demang Lehmanwerd met de wapens in de hand gegre pen en door den krijgsraad op volle bekentenis ter dood veroordeeld. Het werd hem aangezegd dat hij zou worden opgehangen, als ook de plaats waar en wanneer zulks zou geschieden. Deze zware straf had hij niet gedacht te moe ten ondergaan, en hij protesteerde hiertegen op grond dat hij niet de hier bedoelde persoon was. De zaak is onder zocht, en nu blijkt waarlijk, dat hij Tommongong Mongo niet was en de getuigen valsch waren. Hij had gedacht door eene niet al te zware straf te ondergaan zijn bemind hoofd den werkelijken Tommongong, te redden. Deze zaak wordt op nieuw en ernstig onderzocht. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 45°. Donderdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 40°, te 12 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 40°. Uit Berlijn wordt berigt, dat de generaal von Wran- gel heden Donderdag de Deenen zal uitnoodigen Sleeswijk te ontruimen en slechts 24 uren voor den aftogt der Deen- sche troepen zal toestaan. Maandag 11. werd aan den pre sident der Pruissische Tweede Kamer een prachtig geschenk in zilver aangeboden door een deputatie der partij van voor uitgang en van het linkercentrum als bewijs van achting en erkentelijkheid. De heer Grabow betuigde zijn dank daar voor in warme bewoordingen en gaf tevens het vaste ver trouwen te kennen, dat de goede zaak eindelijk zal zege vieren. Op klaarlichten dag is Maandag te Antwerpen een ziekelijk doch rijk heer van 76 jaren van zijn bed opgeligt door 4 heeren, welke met een vigilant tot voor zijn huis waren gereden. De grijsaard stond op het punt om zich met een jong meisje in het huwelijk te verbinden dat arm en ongelukkig was. Ijverige nasporingen hebben nog tot geen ontdekking geleid. Een Belgisch gendarme ontving dezer dagen van den procureur des Konings een signalement van een voortvlug- tige dame, die hij opsporen moest; het bepaalde zich tot de omschrijving, //dat de dame naar de laatste mode ge kleed was en een klein lidteeken onder de linkerborst heeft." De gendarme heeft daarop aan zijn chef inlichting gevraagd of het hem ook veroorloofd is alle naar de mode gekleede damesdie hem onder het oog kwamenaan visitatie te onderwerpen om te weten te komenof ze al dan niet van het lidteeken voorzien waren. Antwerpen zal in den loop van dit jaar het 200jarig bestaan zijner Akademie van schoone kunsten feestelijk vie ren. Zij werd door David Teniersden bekenden Antwerp- schen schilder, in het jaur 1664 gesticht. In een leesgezelschap te Monaco waarzooals ge woonlijk het geval is, een regel bestond, dat allen die te laat kwamen een zekere boete moest betalenals zij geene verontschuldiging konden vindenkwam dezer dagen een heer een half uur te laat. De voorzitter vroeg naar de re den hiervan. //Ik kon waarlijk niet vroeger komen huiselijk verdriet ik weet met wie vroeger zal sterven mijn vrouw of mijn dochter." De medeleden gaven hunne deelneming te kennen en de reden werd voor gegrond aan genomen. Den volgenden morgen ontmoette een der leden den te laat gekomene en vroeg hem naar de gezondheid van zijn vrouw en zijn dochter. //O, zij zijn zeer gezond //Hoe, gij zeidet gisteren niet te weten wie eerder zou ster ven?" //Ik weet het waarachtig nog niet; de tijd zal het wel beslissen." In Engeland voert men strijd over het gewigt van den pasgeboren zoon van den Prins van Wallis; de een zegt 7 de ander 9 ponden en de gemoederen geraken daar over' in beweging, weddingschappen worden er door uitge lokt. Het voornaamste geneeskundig tijdschriftdat binnen Londen wordt uitgegevenheeft medegedeeld dat de jeug dige Prins niet is gewogen en zijn zwaarte derhalve niet kan worden bepaaldzoodat het pleit voor geen beslissing vatbaar is, waardoor de strijd zal eindigen. Uit Londen wordt medegedeeld, dat zekere heer Smith het plan heeft gevormd, om op den Spoorweg van Man chester naar Liverpool een theater interigten die gevormd wordt door zes lange wagens tot een zaal, die behoorlijk is verlicht en waarin geen geraas van buiten kan doordrin gen. Bij elk station vangt een nieuw stuk of bedrijf aan bij lang oponthoud is aldaar een pauze. Het theaterpersoneel bestaat uit 12 sujetten. De reizigers ontvangen bij hunne plaatskaartjes een affiche. De eerste opvoering heeft uitmun tend voldaan. Berigten van de Kaap de Goede Hoop, dd. 21 De cember melden als geruchtdat Dr. Livingstone nabij het meer Nyassa was vermoord geworden. Aan de Kaap bleef het weder fraai en het vooruitzigt op den oogst goedlevens middelen waren er in overvloed en goedkoopgeld ruim'; de wijnbergen beloofden een goede opbrengst; de aanvoer van wol was grooter dan in vorige jaren. De electrische te legraaf was in werking tot Mosselbaai. In het Transvaalsche was het nog niet rustig. De heer Brand was tot president van den Vrijstaat gekozen. Woensdag 16 December 11. is door bisschop Gray met zijne assessoren in de St. Georges hoofdkerk te Kaapstad uit spraak gedaan in de bekende zaak van Dr. Colenso. Bij een rede welke 3 uren aanhield, verklaarde de bisschop den heer Colenso op alle punten schuldigmet veroordeeling om uit zijn ambt te worden ontzet. Den beschuldigde wordt echter tijd verleend om een intrekking zijner woorden vóór den

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2