Buitenlandsch Nieuws. ingewonnen hebben, terwijl hij de reis van Nijmegen naar Tiel slapende in het rijtuig heeft doorgebragt. Een groote menigte was Maandag gedurende den geheelen dag aan den Waalkant verzameldom den zwaar beschuldigde te zien overkomen hun wachten was evenwel te vergeefs. Men verneemt ookdat de heer D. tot nog toe zijne schuld ontkent en beweert de vlugt genomen te hebben toen hij zijn vrouw vermoord vond. De R. K. gemeente der oud-bisschoppelijke Klerezij, op het Begijnhof te Delft, vierde Zondag een schoon gods dienstig feest. Haar pastoor, de heer C. Harderwijk beleefde den 50sten verjaardag zijner priesterwijding. Zangers en zan geressen waren van elders overgekomen, om, bijgestaan door vele gemeenteleden, dit feest luister bijtezetten. Eenvoudig maar schoon was de muziekale misdie onder de leiding van den heer A. v. d. B. werd uitgevoerd waarop de eer biedwaardige grijsaard door de heeren J. H. de Yries en C. Harderwijk, pastoors te Amsterdam en te Culenborg, tot voor het altaar geleid en door den laatstgenoemde, een zijner bloedverwanten, hartelijk toegesproken werd. Na het plegtig Veni Creator werd het H. offer door den jubilaris opgedragen; dit volbragt zijnde, trad de heer Burgemeester met de meeste leden van den Raadbenevens de heeren C. Hoekwater en D. van Koetsveld, het kerkgebouw binnen. Treffend was de rede, door den jubilaris naar aanleiding van Ps. LXX17 en 18 uitgesproken. Toen de godsdienstoefening was afgeloopenwachtte de heer Burgemeester met eenige leden van den Raad den ju bilaris op in een der kamers der pastorijalwaar de heer D. van Koetsveld hem in warme taal geluk wenschte en een prachtig geschenk in zilver overreikte, benevens een al bum dat de namen der schenkers bevatte. Daarenboven wer den den heer Harderwijk zoo van leden zijner gemeente als van andere vrienden rijke geschenken aangeboden. Wij vernemendat door HH. Burgemeester en Wet houders aan den Gemeenteraad wordt voorgesteldom de Leidsche kermis voortaau te houden in de laatste volle week der maand Mei, in plaats van de maand Julij, alzoo gere geld aantevangen op den vierden Maandag. - Uit het algemeen overzigt van het Bataviaasch Han delsblad ontleenen wij het volgende: De buitenbezittingen verkeeren in gewenschte rust. Te Bandjermassing herstelt zich de orde meer en meer; bij een onderzoek naar den toestand van de //Onrust" in den Doesson waren de blijken van den goeden geest der bevolking overal ondubbelzinnig. Het vaarwater in den omtrek van Banka en Billiton heeft wederom een offer geëischt in het nieuwe Engelsche ijzeren schip King Arthur, kapitein Brammelldie op de Alceste- rif strandde en waarschijnlijk verloren is, hoewel de lading voor een gedeelte althans gered zal zijn. Het is gelukkig te verwachten dat de genomen maatre gelen de tot dusverre aldaar zoo menigvuldig voorkomende zeerampen zullen doen verminderen. Tot die maatregelen behooren de in den laatsten tijd gedane sterrekundige plaats bepalingen, de kostbare, maar r.aauwkeurige opname van de Pylades, die thans haar einde nadert, de oprigting van vuurtorens. Die te Muntok echter moet zoo slecht voldoen dat de noodzakelijkheid van een wederopbouwingniettegen staande de laatstelijk plaats gehad hebbende aanzienlijke re- paratiënkan voorzien worden. Het Batav. Handelsblad meldt het volgendeVolgens uit Nederland ontvangen particuliere berigten zoude de heer Stieltjes aan de heeren W. Poolman en Kol geschreven heb benom toch in elk geval zijn komst in Nederland en na dere inlichtingen aftewachten alvorens de ingenieurs, met de werkzaamhedeiv aan den spoorweg belast, naar Indië te zenden. Hij zou dan o. a. het bewijs willen leveren, dat de daarstelling van den spoorweg over Tempoeran naar Wil lem I een financieele onmogelijkheid is. Ten gevolge hiervan zou dan ook het vertrek van den heer de Bordes naar herwaarts eenige maanden uitgesteld zijn. Wij hopen, dat dit berigt moge blijken ongegrond te zijn er is reeds genoeg tijd verloren. Wat overigens de bewering van den heer Stieltjes aangaat zoo vernemen wij, dat bij nader onderzoek gebleken is, dat de moeijelijklieden in de daarstelling der zijlinie naar Wil lem I door dien heer zeer overdreven zijn voorgesteld en dat die linie niet alleen kan worden gemaakt met zeer matige hel lingen, maar ook voor matigen prijs, die waarschijnlijk per kilometer de som van f 75,000 niet zal overschrijden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 3 5°, des avonds te 8 uur 34°, te 10 uur 33°. Woensdag morgen te 5 uur 3 5°, te 8 uur 36°, te 12 uur 40°, 's namiddags te 4 uur 43°. Zondag 17 Januarij 11. werd te Tilsit in Pruissen kerkelijk ingezegend het huwelijk van zekere Lipke 34 jaar oud, wiens bruid, Blank geheelen, 18 jaren telde. Zij had de lengte van 5 voet 2 duim; de bruidegom was niet groo- ter dan 2 voet. Hij heeft zich met iemand van 1 voet 9 duim geassociëerd om de groote steden van Europa te be zoeken en zich voor geld aan het publiek te vertoonen. Uit Bregenz wordt aan de Augsb. Allg. Ztg. het volgende gemeld In het dorp Lautrach een half uur van Weenen kreeg een burger met zijn vrouw twist; een buur man die te hulp geroepen was, wordt door een geweer schot van den eersten gedood. Van twee gendarmen die den dader in hechtenis wilden nemen valt de een terstond door een schot doodelijk getroffen ter neder, de tweede be komt gevaarlijke wonden ten gevolge van twee schoten in den hals en in een zijner armen. Te vergeefs tracht men den moordenaar onschadelijk te maken. Een buurman wil van het dak van zijn huis de woonplaats van den krank zinnige bespieden, en ziet door een omhoog geligte dakpan; hij wordt door een schot in het oog gedood. De driedub bele moord is volbragt; de moordenaar, in zijn huis ver schanst, voert bedaard het vee en tergt de menigte die het huis omringt. Niemand wil meer zijn leven op het spel zet ten er worden twee kanonnen aangebragt en twee schoten tegen het huis gelost, waarop een zwaar klein geweervuur volgt; de moordenaar zoekt nu in den schoorsteen een schuil plaats en wordt bij een algemeene bestorming van het huis na een wanhopigen tegenstand eindelijk gevangen genomen. Duizende menschen deels van grooten afstand derwaarts gekomenomgaven de noodlottige plaats. Uit de jongste volkstelling, welke in de maand April 1863 heeft plaats gehad, blijkt, dat Rome 197,000 inwo ners telt, zijnde een vermeerdering op 1862 van 3000 zie len grootendeels het gevolg der Napelsche emigratie. Onder die 197,000 inwoners zijn 34 bisschoppen, 1457 wereldlijke geestelijken, 2569 monniken en 2031 nonnen, 1027 semi naristen en 5175 militairen. Sedert verscheidene jaren houdt men zich in Frank rijk met internationaal onderwijs bezig. Thans heeft zich een Engelsche commissie gevormd bestaande uit de heeren Ri chard CobdenPaultonThomas Bazley enz., om een proeve van internationaal onderwijs te nemen in Frankrijk en En geland en naarmate der behoefte soortgelijke inrigtingen in Duitschland, Spanje en Italië opterigten. Reeds meer dan de helft van het maatschappelijk kapitaal is ingeschreven. De Fransche commissie bestaat uit de heeren Michel Cheva lier, Ch. Ballemont, E. Pereire, Perdonnet, Desmarets, Aerles Dufour enz. De heer E. Barbier is secretaris van het Engelsche comité, de heer Ballemont van het Fransche. Een zeer curieus geval had onlangs in Frankrijk plaats en dat nog al op een bruiloft. Men moet vooreerst weten dat de bruideen beeldschoon meisjein haar jeugd een soort van horrelvoet had, welk gebrek echter, dank zij de veelvuldige zorg en juiste toepassing der kunst, zoo het heetteverdwenen was, Maar op de bruiloft kwam de aap uit den mouw. Toen al de gasten aan den bruiloftsdisch waren gezeten, kroop een neefje, een alias van een jongen naar volksgebruik onder de tafel, maakte den kouseband van de bruid los; hij bemerkte toen iets, dat hij dadelijk den bruidegom in de ooren ging blazen. Deze stoof dadelijk van zijn plaats op, ging naar den vader van de bruid en zeide, met heel veel rumoer, dat hij bedrogen was. //Iloe zoo!" vroeg de vader. //Wel, uwe dochter heeft een houten been Nu zie ik van haar af!" //Bedaar wat," riep de vader, //ik zal uw huwelijksgift met 20,000 francs verhoogen!" //Neen daar wil ik niets van weten." En met deze woor den verliet hij de vrolijke woning en is nu van plan de zaak in proces te werpen ten einde het huwelijk te ontbinden. Een industrieel uit de Fransche provinciën heeft een pro-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2