Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. PL>" J'^ J 1 men beginnen bestaande overtuigingen te eerbiedigen. En zoo ook in het staatkundigewil men de ware liberale be ginselen in de overtuigingen ingang doen vinden dan moet men niet dan uit hooge noodzakelijkheid de vrijheid der in- gezetenen belemmeren en meer van een verstandige algemeene meening dan van reglementen en talrijke inspecteurs den vooruitgang verwachten. De waarheid is eenware liberaliteit moet in alles heer- schen alle dingen moeten door de kracht der waarheid her nieuwd worden maar op elk terrein moet de schijn verme den worden; de ware liberalen moeten op hunne hoede zijn tegen het pseudo-liberalisme. De moderne theologie en de moderne politieke vrijheid zijn naauw verbonden maar ook daarin dat zij beide met hetzelfde gevaar van ontaarding te kampen hebben. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Grijpskerke en Meliskerke Mr. D. A. Berdenis van Berke lom; tot kantonrechter te Hindeloopen Mr. J. G. W. H. baron van Sytzama, thans plaatsvervangend kantonrechter te Bsrgum en burgemeester der gemeente Tietjerksteradeelen tot kantonrechter te Hoogezand Mr. H. Veenhoventhans griffier bij het kantongerecht aldaar. Z. K. H. den Prins van Oranje heeft een gift gezon den aan de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der reede- rijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee. De Eerste Kamer heeft in hare zitting van heden Dingsdag de wetsontwerpen tot voorloopige vaststelling der begrooting voor Buitenlandsche Zaken dienst 1864 en tot wijzijging van het maximum der plaatselijke belasting op het gedistilleerd met algemeene stemmen aangenomen. Omtrent de aangevraagde concessie voor den Hol- landsch-Frieschen spoorweg, vernemen wij, dat de thans aan gevraagde concessie zich uitstrekt over een lijn, loopende di rect vfin Leeuwarden naar Sneek, in een meer westelijke rigting dan de staatslijnvoor zoo ver die in de rigting op Heerenveen langs Rauwert in evenwijdige rigting getrokken wordt. Van daar kort langs Hindeloopen naar Stavoren. Verder in Noord-Holland van Enkhuizen langs Hoorn en Purmerende naar het tolhuis aan het IJ, ten Oosten van de nieuw gebouwd wordende sluis en bovendien van Hoorn naar Alkmaar, aansluitende aan de staatslijn langs de Zaan en door de lijn Castricum-Haarlemwelke zeker als een ge volg van genoemde lijn komen zal, in verbinding langs den Noord- en Zuid-Hollandschen spoorweg met Zuid-Holland. In den Koninklijken Franschen schouwburg te 's Hage zal Woensdag avond worden ten tooneele gevoerd de opéra les Huguenots, Het schijnt, dat te Scheveningen geen stoombooten meer voor den wal zullen komen. Zaturdag bevond er zich nog een om gest en andere goederen te laden. Die boot is onverrigter zake, na eenige uren voor Scheveningen ten an ker te hebben gelegen, vertrokken, dewijl de lading niet was gekomen. Daarentegen was er een lading gest enz. be stemd voor de stoomboot van een ander kantoor, doch de boot, welke die goederen moest laden verscheen niet, zoo dat de lading weder naar Rotterdam is vervoerd. Als vervolg op het berigt van Maandagomtrent de brand te Schiedamkan gemeld wordendat de brand zich bepaald heeft bij den molen van den heer Braat en het vele koren, dat daarin aanwezig was. Van den molen staan nog slechts de muren. Hij was zeer laag verzekerd, zoodat de ramp voor den eigenaar groot is. De brand is aangekomen door het broeijen van het graan. De belendende gebouwen zijn allen van schade vrij gekomendoor de activiteit van de brandweer. Naar men verneemt, is de predikant van Rijn gedag vaard om den lsten Februarij a. s. voor de arr.-rechtbank te Zwolle te verschijnen. Het Handelsblad deelt mede, dat de bekende reiziger, de heer J. J. Benjamin, zich te Amsterdam bevindt. Deze heer heeft een 8jarige reis gedaan door Azië en Afrika en een lateren togt door de Vereenigde Staten en Californië waaraan hij 3 jaren heeft besteed. Zij werden hoofdzakelijk ondernomen met het doel om berigten te verzamelen ten op- zigte van de ook in die oorden alom verspreide Israëlieten, ten einde op die wijze eenmaal in het bezit te geraken van een volledige geschiedenis van het Jodendom. Om aan zijn geschriften nog meer volledigheid te gevende kennis van bedoeld onderwerp en der volkenkunde in het algemeen uit te breidenheeft hij het voornemen opgevat een nieuwe reis te ondernemen door Arabië, zoodra hij door de opbrengst zijner geschriften zich daartoe in staat zal gesteld zien. De 7de Tentoonstelling van bloeijende bloem- en bloem- 'oolgewassen der te Noordwijk gevestigde vereeniging Flora van Noordwijk, zal aldaar van den 4den tot den 7den Fe bruarij eerstkomende plaats hebben. De vorige tentoonstel lingen dezer Vereeniging hebben een welverdiende belang stelling opgewekt en deze zal ook bij de aanstaande wel niet ontbreken. Al3 een aardig staaltje van de trouw en schrander heid van een hond wordt het volgende verhaald. Bij eene familie te Rotterdam kwam in de vorige maand een bloed verwant uit Gendringen over om eenige dagen te Rotter dam te vertoeven. De logé was vergezeld van een hond, dien hij echter bij zijn vertrek bij zijn familie achterliet. Eenige dagen geleden wist de hond te ontsnappen en was spoorloos verdwenen. Een brief uit Gendringen bragt kort daarop de verrassende tijding, dat hij bij zijn vroegeren meester was teruggekeerd. Het trouwe dier was van Rotter dam naar Gendringen (boven Zutphen) gekuijerd om weer bij zijn ouden meester te zijn. Hoe het dier den weg heeft kun nen vinden is een hondengeheim. Een vreesselijke moord heeft 11 Zondag Nijmegen met ontzetting vervuld. Aan den Waalkant woonde sinds een paar jaar de heer D., een gewezen koopvaardijkapitein met zijn vrouw. De vrouw had voornamelijk voor geneeskundige behandeling daar ter stede woning gekozen, daar zij aan een zeer langdurige kwaal leeddie echter in den laatsten tijd veel beterschap beloofde. De ongeregelde levenswijze van den heer D., zijn zucht tot drank en uitspattingen gaven maar al te veel aanleiding tot twisten in de huishouding, die soms zoo hoog liepen dat hijvooral in dronkenschapzich niet ontzag zijne ziekelijke vrouw te mishandelen. Hoewel zij tamelijk bemiddelde menschen waren dreigden de verkwis tingen van den heer D. eenen geheelen ondergang hunner finantiën, zoodat de vrouw, ondersteund door eenige vrien den, bij tijds te rade kwam, scheiding van tafel en bed te verlangen. Deze scheiding werd Zaturdag gerechtelijk behan deld en over een paar dagen zou elk een afzonderlijke wo- ning betrekken. Als naar gewoonte kwam de heer D. Zatur dag avond in opgewonden staat te half 11 uur in huis en liet de buiten de deur slapende dienstmaagd te 11 uur uit, zich naauwkeurig verzekerende dat zij vertrokken was. Toen deze dienstmaagd Zondag morgen half 8 uur door de open staande deur binnenkwam en het ledekant der jufvrouw na derde, wachtte haar het vreesselijkste schouwspel. Zij vond de jufvrouw met één been uit het bed gelegen, en op de wreedaardigste wijze vermoord, het hoofd op een afgrijselijke wijze gekloofd. Het gerechtelijk onderzoek doet vermoeden, dat de moord met een bijl heeft plaats gehadwaarbij her senkas en kaakbeenderen verbrijzeld zijn. De heer D. had zich denzelfden nacht te half 1 2 uur uit de voeten gemaakt door zich met een rijtuig den weg op naar Bommel te be geven. Te Tiel had men hem in den nacht geweigerd over te zetten, toen was men zijn spoor bijster geraakt, maar Zondag nqiddag is het der politie gelukt hem te Utrecht op te sporen. De moord is zoo schielijk en plotseling in zijn werk gegaandat de naaste buren er niets van vernomen hebben. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 35°, des avonds te 8 uur 36°, te 10 uur 36°. Dingsdag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 36°, te 12 uur 40°, 's namiddags te 4 uur 39°. Men verneemt, dat de Katholieke geestelijkheid, de adel en de groote landeigenaren in geheel Polenin hunne vrije bewegingen beperkt worden. Niemand mag zich verder dan 3 mijlen van zijn bezitting of woonplaats verwijderen, zonder van een pas voorzien te zijn, die echter slechts eens en voor een bepaalden tijd uitgereikt wordt en die bij de

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2