Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. De Minister Thorbseeke is ter góeder uur opgetreden omdoor de voorgedragen wijziging der Gemeentewet, de plaatselijke tolliniën zoo spoedig mogelijk opteheffen. Hij betoont zich tegenover zijn zwak ambtgenoot een moedig Minister. spoedige heropening der scheepvaart. De rivier de Maas is op de hoogte der Westerkade blank water, terwijl de over- togt met schietschouwen voor de Draaisteeg gestaakt is door de vele wrakken en vindt dit nu alleen nog plaats op de hoogte der oude plantaadje. Keeds liggen een paar Engel- sche stoombooten gereed tot vertrek die waarschijnlijk, op de heden verwacht wordende Earl of Auckland liggen te wach ten welke boot echter op de hoogte van Vlaardingen veel oponthoud ontmoet door de dikte van het ijs. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland Mr. C. van Bell, kantonrechter te 's Hagetot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer Ph. Groesbeek, geneesheer te Dirksland en tot burge meester der gemeente Sloten in Noord-Holland L. H. van Sonsbeekeervol ontslagen als burgemeester der gemeente Zuidwolde. Met 's Konings verjaardag wacht men weder een pro motie bij het leger. Aan den generaal-majoor Baron van der Duijn van Maasdam, Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, bevel hebber in de 1ste militaire afd. te's Hertogenboschis door Z. M. den Koning van Denemarken het kommandeurskruis lste kl. der Dannabrogs orde geschonken. Bij het ingediend wetsontwerp nopens het onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde is bepaald de op- rigting van rijkswege eener instelling van onderwijs, waar van de leeraren door den Koning worden benoemd en den titel van hoogleeraar voeren. Bij dat ontwerp is niet de plaats van vestiging bepaald, maar volgens de memorie van toelichting schijnt zich daartoe bovenal een akademiestad aan te bevelen. Men verzekert, dat Leiden daarmede zal wor den begiftigd, maar dat uit dien hoofde geen hoogere rijks burgerschool van middelbaar onderwijs alhier, maar wel te Delft zal worden opgerigt, alwaar tevens de polytechnische school zal worden gevestigdzoodat te Delft een achtereen volgende cursus van tien jaren van de lagere school te be ginnen tot de bestemming van burgerlijk ingenieur enz., zou leiden. De Gemeenteraad van Nijmegen heeft tot rector van het gymnasiem aldaar benoemd Dr. J. B. Kanthans te Doesburgh. Donderdag stond voor het provinciaal gerechtshof van Noord-Brabant, een grijsaard terecht, uit het arrondissement Breda, zekere Jan Bogers, die sedert Junij van het vorige jaar in vrijheidvoor verschillende misdaden reeds in het geheel tot 2 8 jaren tuchthuisstraf en tepronkstelling ver oordeeld is geweest, ditmaal weder voor diefstal van goud, zilver en geld, met in- en uitwendige braak, gepleegd te GasselSteenbergen en environs. De heer advocaat-generaal, waarnemende het openbaar ministerie, vroeger officier van justitie te Breda en hem dus bekendheeft bij zijn rede zijn signalement niet verminderd en daarom voor hem ten slotte geëischt een tuchthuisstraf voor den tijd van 20 jaar Uitspraak Donderdag a. s. De navolgende geschiedenis houdt thans de justitie te 's Hertogenbosch bezig. Woensdag avond werd bij een geacht ingezeten aldaar een visite gemaakt door twee fatsoenlijk ge- kleede heeren. Beiden vroegen den meid den heer B. te spreken. Deze laat hen met het licht in de voorkamer en brengt de boodschap aan haren heer over. Bij het binnen treden der kamer blies men het licht uit en de heer B. werd zonder te sprekenmet een geducht pak slaag begroet en verwond en eerst op het hulpgeroep is het hem met adsis- lentie gelukt, zijn nog onbekende vrienden ook in het donker de deur uittegooijen. Bij het weder opsteken van het licht vond men in de kamer een valschen zwarten baard en een hoed waarin van binnen een kaartje met den naam van den zoon van zekeren timmerman aldaar, welligt onder het worstelen verlorenterwijl de andere is onbekend gebleven. De heer B. is er met een kleine wond en den schrik af gekomen. Voor zoover men kan nagaan, schijnt een verschil over de kosten van het verbouwen van het huis van den heer B., de aanleidende oorzaak tot deze schandelijke daad te zijn geweest. Te Schiedam heeft heden nacht een hevige brand ge woeddie ontstaan is in den Gapermolen. Uit Botterdam meldt men, dd. 23 dezer, het volgende: //Door het voortdurende dooiweder begint het ijs zeer veel van zijne kracht te verliezen en voorziet men derhalve een Men denkt dat met den vloed van heden middag het ijs voor de stad zich in beweging zal stellen. Zondag vertoonde zich op de rivier de Maas voor Botterdam bijna geen drijfijs, en men kan dus de vaart naar zee als geheel heropend beschouwen. Zondag 17 dezer is de kandidaat J. C. Boon als-pre dikant der Hervormde gemeente te Langerak bezuiden de Lek bevestigd door zijn vader Ds. K. Boon te Berkhout, met een leerrede over Joh. IX: 4. 's Namiddags hield de nieuwe leeraar zijn intreerede over Psalm XIX: 15. Aan de inzegening door handoplegging nam ook Ds. W. Scheffer van Leiden deel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 49°. Zondag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 36°, te 12 uur 42°, 's namiddags te 4 uur 37°, te 5 uur 37°, 's avonds te 8 uur 37°, te 10 uur 37°. Maandag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 37°, 's middags te 12 uur 44°, '8 namiddags te 4 uur 40°. Dezer dagen hebben de Engelsche dagbladen een brief medegedeeld van den heer Grant Duff over de humane be handeling der Poolsche gevangenen in de Bussische kerkers. Het zal wel niemand verwonderendat dit stuk dadelijk de algemeene aandacht trokomdat het zoo lijnrecht in- druischte tegen al wat men tot nog toe omtrent die ge vangenissen had vernomen. Evenzeer wordt dan ook nu een bijzondere aandacht gewijd aan een brief van den heer Wie- logorski, die in den Times al die gunstige mededeelingen wederlegt. De heer Grant Duff, zegt hij heeft te Wilna drie gevangenissen en te Warschau een gedeelte der citadel benevens de stadsgevangenis geziendoch men moet niet vergeten dat hij overal werd rondgeleid door den gouverneur zelf, en dat uit hetgeen deze hem heeft laten zien nog niet kan worden afgeleid hoe de Polen in de andere politieke gevangenissen behandeld worden. In weerwil der verklarin gen van den kommandant Lebedew, is het genoeg bekend dat er te Wilna, behalve de door hem bezochte drie ge vangenissen, ook nog andere zijn. Zoo heeft men er nog eene soort van citadel, met den beruchten kerker N°. 14. Bovendien bevinden zich in de kazematten van Dunaborg, Brzesc-Litewski en Brobruskalsook in de sleden Grodno, Minsk, Wilkomir, Slonim en Kowno even als in bijna elke districts-hoofdplaats van LithauenCongres-Polen en Ku- thenieduizende dezer ongelukkigen(te Kowno bijv. 900) die de heer Duff niet gezien heeft. Wat intusschen in de Bussische regering wordt afgekeurd, is nog meer bepaalde lijk het feit dat zij hare gevangenen wederrechtelijk tot trans- portatie of tot den dood veroordeelt. Bovendien meent de schrijver, dat de heer Duff zich wat al te veel door de Kus sen heeft laten verblindendaar hij anders van generaal Berg niet zou gezegd hebben dat deze doet wat hij kan om Polen's welvaart te bevorderen. Hoe toch kan men zoo iets zeggen van den man die een regeringsbesluit weet tot stand te brengenkrachtens hetwelk alle roerende en onroerende goederen der rechtstreeks of onmiddellijk in den opstand betrokken Polen - dat is met andere woorden van alle ver mogende ingezetenen - onder sequester worden gelegd? Hoe kan men zoo iets zeggen van den manvan wien de nood lottige ukasen betreffende de buitengewone contributiën zijn uitgegaan- van den man op wiens specialen last ten vo rige jarevolgens officieele opgavende grootste helft der 204 executiën heeft plaats gehad? Even zoo, zegt de schrij ver verderis de heer Duff aldaar ook blind geweest ten opzigte van den algemeenen toestand, daar hij anders de vooruitzigten voor de Polen niet als hopeloos zou hebben afgeschilderd en de Engelschen niet zou hebben aangespoord

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2