Buitenlandsch Nieuws. In VlissingenHellevoetsluis en het Nieuwediep zulien dadelijk de stormsignalen van admiraal Fitzroyhier te Utrecht vervaardigd, geheschen worden, zoodra zij in die plaatsen aangekomen zijn, wat wegens de gestremde wate ren nog eenigen tijd zou kunnen duren. Ook andere plaat sen aan de kusten waar telegraafkantoren zijn zullen voortaan de waarschuwing kunnen ontvangen. Men voegt hier nog aan toe, dat het 11. Dingsdag morgen te Leipzig'en Wee- nen kouder was dan het hier dezen winter geweest isver leden Zatuvdag zelfs kouder dan het hier ooit geweest is, daarentegen in St. Petersburg naauwelijks meer vorst dan in Rome, t. w. 4°. Ter afwisseling van de menigvuldige hardrijderijen op schaatsen, draverijen met narresleden en dergelijke wedstrij den op het ijs, in het Noorden van ons land, heeft men dezer dagen te Uithuizen een damwedstrijd gehouden waar aan een Stal dammers deel nam. Dingsdag namiddag hadden te Apeldoorn op de nieuwe vaart verschillende volksvermakelijkheden op schaatsen plaats. De prijs voor het ringsteken, bestaande in een zilveren por- temonnaie, werd behaald door schipper H. van Triest, en de premie, een zilveren sigarenpijpjedoor schipper Weimar. Na afloop hiervan ging men over tot het gooijen met den knuppel naar een tonwaarin een kat gekuipt was. De prijs hiervoor bestemd, een zilveren tabaksdoos, werd gewonnen door den zoon van bovengenoemden schipper Weimar. Of schoon het weder ongunstig mogt heetenwerd dit feest echter door een groote menigte toeschouwers bijgewoond. Men schrijft uit AlblasserwaardIn deze streken wor den weder meerdere fluwijnen en wezels aangetroffen. Zelfs ontdekten 11. Zaturdag avond drie personen, nabij een wak op de rivier de Lek tegenover de gemeente Langerakeen otter van zeldzame grootte. Een dier personen zond hem een volle lading hagel toe. De otter bleef onbewegelijk op het ijs liggen. Verheugd over dezen goeden buit, schoten aide drie personen toe; maar toen zij op het punt waren hun prooi aantevatten, ijlde het dier eensklaps op het water aan en verdween in het wak. Des anderen daags zagen de te- leurgestelden aan het door den gewonden otter achtergelaten bloedige spoor, dat hem een doodelijke wonde moet zijn toegebragt, zoodat de otter, die vermoedelijk onder het ijs bezwèken is, voor hen verloren is. Ook op enkele plaat sen in aan den Zuider Lekdijk gelegene polders zijn weder enkele dezer hier reeds zeldzame dieren gezien. Te bejam meren zoude het zijn, wanneer men nu ook weder deze, in menig opzigt ook nuttige dieren geheel uitroeide. Onder de gemeente Kaatsheuvel is tijdens de laatste strenge koude een moeder met haar kind doodgevroren. Woensdag middag heeft de voermansknecht A. Breu- gum op de hoogte van de pleisterplaats Witsenburgonder de gemeente Rijswijk, het ongeluk gehad, staande op een vrachtwageu beladen met kaas, waarvan hij het dekzeil wilde verleggen, te vallen, met dat ongelukkig gevolg, dat zijn rechterbeen bij den enkel op 3 plaatsen brak. De ongeluk kige, een bejaard oppassend man, is in de herberg van Wit senburg opgenomen en door den plattelands heelmeester, den heer Knaapenverbonden. Tegen den avond is Breugum naar zijn woning in de duinen bij Scheveningen vervoerd en van daar onmiddelijkdoor de goede zorgen van den heer J. Spillegeneesheer der armen aldaar, naar het burger gasthuis te 's Hage overgebragt. Men vreest dat de lijder een amputatie zal moeten ondergaan. Heden Vrijdag middag stond te Amsterdam een win kelier in hoeden, oud 5 2 jaar, op de stoep van zijn huis, toen een voorbijgaand bekende hem groette, waarop hij plot seling achterover sloeg en een lijk was. Beroepen tot hulpprediker bij de Hervormde gemeente te Giessendam de kandidaat J. van Loon. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente te Kampen Ds. W. H. Gispen te Giessendam. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft in de vergadering van Maandag avond 11. besloten aan Mgr. Zwij- sen, aartsbisschop van Utrecht, in zijn hoedanigheid van ad ministrateur van het bisdom 'sHertogenbosch voor f 18,963 ov?r te dragen het huis aan de paradeplaats, vroeger een gedeelte van het door de hooge regering aangewezen gebouw voor eer aartsbisschoppelijk paleis, thans in gebruik voor de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager on derwijs. Voor die school zullen geheel nieuwe én meer doel matige localen worden gebouwd. De openbare rijksschool voor gewoon lager onderwijsgevoegd als oefenschool bij 's rijks kweekschool voor onderwijzers, is Maandag geopend met 159 leerlingen. De schoolgelden zijn slechts 5 0 cents 'smaands, boeken en schrijfbehoeften daaronder begrepen. In de Donderdag alhier gehouden zitting van den Ge meenteraad zijn de heeren J. Scheltema en Mr. H. C. J. Hoog na het afleggen der gevorderde eeden als leden vau den Raad geïnstalleerd. De aan de orde gestelde voordragt tot wijziging der plaatselijke verordeningen op het gedistil leerd werd goedgekeurd alsmede die tot het geven van uit breiding aan de gaspijpen in de gemeente. Het concept-adres aan den Koning tot ondersteuning van de aanvrage om con cessie voor een spoorweg van Utrecht over Alphen naar 's Hage en Scheveningen, met een zijtak van Soeterwoude naar^ Leiden, werd met eenige wijziging goedgekeurd. De verder aan de orde gestelde adressen tot invoer van een verpligten ijk op de botervaten gaven weder tot een uitvoe rige beraadslaging aanleiding, waarvan de uitslag was dat met 17 tegen 6 stemmen tot het invoeren van dien ijk werd besloten. Op het adres van P. F. de Bordes c. s., tot het des nachts geopend houden van de Morschpoort werd met 12 tegen 11 stemmen gunstig beschikt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 40°, 's nachts te 12 uur 40°. Vrijdag mor gen te 3 uur 40°, te 5 uur 40°, te 8 u.ur 42°, te 12 uur 4 6°, 's namiddags te 4 uur 45°. Uit Stuttgard meldt men, dat de passagierstrein ten 4 uur uit Posen vertrokken, tusschen Augustwalde en Arns- walde uit het spoor is geraakt en ruim 80 schreden van den weg over den bodem is voortbewogen waar hij einde lijk is blijven stilstaan en waar de locomotief en verschei dene wagens door den schok werden omgeworpen. De con ducteur van den locomotief en zijn leerling stonden op hun post toen hij diep in den grond gewoeld omstorttebeide zijn als door een wonder gered. Andere personen hebben slechts ligte kwetsuren bekomen. Dit is het eerste ongeluk van dien aard hetwelk plaats heeft op den spoorweg van Po sen naar Stuttgard in de 16 jaren, gedurende welke hij in exploitatie is. Het gerucht, dat het Pruissische Huis der Afgevaar digden binnen 8 dagen zal ontbonden worden wordt meer en meer bevestigd. Ten gevolge der jongste koude zijn een aantal zeld zame dieren van de acclimatatie- en plantentuinen te Parijs gestorven. Een kleedermaker heeft thans aan die inrigting voorgesteld ieder der dieren uit heete gewesten van een ge watteerd kleedingstuk te voorzien met welks vervaardiging hij zich wil belasten mits men hem den titel van //kleeder maker van de acclimatatie- en plantentuinen" verleene. De Opinion Nationale meldt, dat de als geestenbe zweerder bekende Amerikaan Home uit Rome verwijderd is. Het gebruik, dat elk jaar meer in zwang komt, om tooneelspelers na een afspelen van een stuk terugteroepen dagteekerit van het jaar 1777 toen den 20sten Julij in de Comédie Italienne te Parijs //Les intriques d'Arlequin" gegeven werd. Het publiek geraakte over bet spel van den nieuwen acteur Dorsonville zoozeer in geestdrift, dat het hem na de voorstelling nog eens op het tooneel terugriep; het was de eerste kunstenaar wien deze eer te beurt. viel. De bank van Frankrijk gaat dermate gebukt onder den betrekkelijk geringen voorraad edel metaal waarover zij thans te beschikken heeft, dat zij Maandag 11. geweigerd heeft 20,000 francs te verstrekken als beleening op Fran- sche fondsen. Aan het Fransche Ministerie van Finantiën heeft men berekend, dat de inschrijving voor de leening van 300 mil- lioen meer dan 2000 millioen zal bedragen de inschrijvin gen van 6 francs rente zullen een cijfer bereiken van 80 a 100 millioen. De nieuwe monster-ballon van Godard lokt voortdu rend vele nieuwsgierigen naar het Paleis van Nijverheid te Parijs. Zondag 11. werden de bezoekers in den ballon zelf

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2