Buitenlandsch Nieuws. deelenallen hoogst nuttige wetenschappelijke werkentoe gezonden. Ingevolge berigten van wege de hoofddirectie der In dische Telegraaf-Maatschappijte Rotterdam bij de heeren G.| P. Ittmann en Zoon agenten der Indische Telegraaf- Maatschappij voor Nederlandontvangenis de communi catie per telegraaf tusschen Indië en Nederland tijdelijk ver broken door storing op de lijn tusschen Alexandrië en Malta; onmiddelijk zijn echter de noodige maatregelen genomen tot herstel der kabel. De procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft zich tegen de uitspraak van dat hof, in de zaak van den heer H. A. M. Roelants, niet in cas satie voorzien. Het barkschip Abel Tasman kapitein Rijken lag iu de Boompjes nabij de Groote Draaisteeg te Rotterdam in gevroren en verkeerde dus bij het losgaan van het ijs in de Maas in groot gevaar. Sedert eenige dagen is men daarom bezig geweest dat schip naar een veiliger ligplaats te voeren waartoe een sleuf in het ijs gemaakt werd en Woensdag middag is men er in geslaagd gezegden bodem tot in den mond der Oudehaven te brengen. Men schrijft uit Delftin de vorige week heeft men een aanvang gemaakt met het afbreken der Haagsche- en Wateringschepoorten in verband met het plan tot verfraai- jing der Noordelijke avenue, waarvan de kosten plus minus f 40,000 bedragen. Er zal dan nog slechts één poort, te weten de Oostpoort, overblijven van de 8 die vroeger be stonden doch deze is ook de eenige die nog haar oude ge daante heeft behouden, en bij den brand van 1536 onbe schadigd is gebleven. Alle overige poorten waren van later tijd. De Haagpoort, vroeger ook wel de //Noordpoort;" het //Noorddorper poorthuys," volgens graaf Aalberts privilegie en ten tijde van Karei van Bourgondie //de poorten van Noorde" geheetenwas vroeger van de daar naast liggende Wateringschepoort afgescheiden, maar in 1571 daarmede vereenigd door een wachthuis daarboven. De beide poorten en de brug worden nn geamoveerd en door een nieuwe brug vervangen. De fondamenten en het muurwerk blijken zeer zwaar te zijn; de laatste geschiedkundige herinnering aan deze gebouwen, t. w., het wapen des Konings van Spanje, de afbeelding van Koning Philips en de Bourgondische kruis- senzijn reeds kort na 1862 daar uitgehouwen. Maandag had te Leeuwarden ten tweeden male op de fraai gedecoreerde baan op de Noordergracht een gekostu meerde hardrijderij op schaatsen plaats van wege de derde der aldaar bestaande ijsvereenigingen. Vóór den aanvang der rijderij hielden de rijders, ten getale van 32, met onder scheidene belangstellendenals gasten een optogt door de stad, die volgenderwijze was zamengesteld1°. Tamboers in het kostuum van Bergschotten. 2°. Een muziekkorps in Fransch kostuum. 3°. De directeuren. 4°. Een piket Zouaven. 5°. Het vaandel der vereeniging. 6°. Edelen en ridders uit on derscheidene tijdvakken. 7°. Karikaturen en fantasiën. 8°. Grieken en Turken. 9°. De keurmeesters. Het geheel maakte een goed effect; sommige kostumen waren zelfs fraai. De groote mannen van naamdie ditmaal vertegenwoordigd werden waren zoo vreemd mogelijk gekozen. Men zag on der anderen Leonidas en Ernst Casimir, Don Quichot en Klopstock, Willem Tell en Cavaignac, Aballino en Ali Pa cha en meer anderen. Ofschoon het weder, door den inval lenden dooi, het feest niet begunstigde, waren er toch zeer veel toeschouwers. Des avonds werd de optogt herhaald bij fakkellicht. Woensdag zijn er weder een 100tal koebeesten naar Scheveningen gedreven om van daar naar Engeland te wor den vervoerd. De Hervormde gemeente te 's Grevelduin-Capelle heeft haren leeraar, Ds. A. P. A. du Cloux als blijk van erken telijkheid voor het afwijzen van het 32ste beroepdezer da gen een sierlijke zilveren koffijkan aangeboden waartoe alle leden der gemeente, ieder naar zijn vermogen hebben bij gedragen. De heeren H. M. LabouchèreF. van Bevervoorden en J. de Neufvilleouderlingen bij de Waalsche gemeente te Amsterdamprotesteren door middel eener advertentie in de dagbladen der hoofdstad tegen de optreding van den heer Réville in hunne kerk, //daar de door hem in 't licht ge geven werken bewijzen dat hij in verzet komt tegen de nood zakelijke leerstellingen welke de Kerk belijdt." Toen de heer Réville Zondag optrad was de kerk eivol. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 37°, des avonds te 8 uur 37°, te 10 uur 3 8°, 's nachts te 12 uur 36°. Donderdag mor gen te 3 uur 36°, te 5 uur 37°, te 8 uur 38°, te 12 uur 42°, 's namiddags te 4 uur 40°. De Italiaansche Minister van Justitie heeft bij de Ka mer een wetsontwerp tot opheffing der geestelijke corporatiën en tot afschaffing der tienden ingediend. De Diritto maakt een adres van Garibaldi openbaar, waarin deze de oprigting van een eenheidscomité aankondigt en de Italianen uitnoo- digt zich om dit middenpunt te scharen en het gezag daar van te erkennen. Het] genoemde blad is daarna in beslag ge nomen en de zaak naar de rechtbank verwezen. De Italia deelt een depêche van den Minister van Buitenlandsehe Zaken mede, waarbij Frankrijks voorstel tot het houden van een beperkt congres aangenomen wordt. - De Senaat van Frankrijk heeft in een zijner jongste zit tingen een petitie om afschaffing der doodstraf behandeld en eenstemmig ter zijde gelegd, oordeelende, dat die waarborg voor de veiligheid der burgermaatschappij in haar tegenwoor dige gesteldheid nog onmisbaar is. Het komplot tegen het leven des Keizers begint veel van zijn gewigt te verliezen. Het schijnt dat de zaak niet zoo ern stig is als men aanvankelijk heeft gedacht. Men beweert zelfs, dat alles zich bepalen zal tot een veroordeeling der 4 beschul digden wegens het bezitten van verboden oorlogswapenen. De derde druk van le Maudit heeft te Parijs het licht gezien. De tweede uitgave van dit veel besproken boek was in 14 dagen uitverkocht. Men is voornemens om te Boulogne sur mereen standbeeld voor Godfried Bouillon opterigten. Zaturdag morgen is de admiraal Hamelin na een lang durige ziekte te Parijs overleden. Den 2den September 1796 geboren en op 11-jarigen leeftijd als kajuitsjongen op het fregat Venus in zeedienst getreden, werd hij in 1821 lui tenant ter zee, in 1828 fregat-kapitein, in 183 6 kapitein van een linieschip, in 1842 contre-admiraalin 1848 vice- admiraal en eindelijk gedurende den oorlog op de Krim, waarbij hij zich onderscheidde, in 1854 admiraal. Den 19den April 1855 werd hij in Ducos' plaats minister van marine tot 24 November 1860, toen hij door graaf Chasseloup- Laubat werd opgevolgd. Hij was ook senator en sedert 1861 grootkanselier der orde van het Legioen van Eer. Volgens de France heeft de Keizer bepaald, dat de admiraal in den grafkelder van het hotel der invaliden te Parijs zal worden bijgezet. Dingsdag ochtend heeft in de petroleum-fabriek van de heeren Verstraeten in Robijns, buiten de Lillopoort bij Antwerpen, een vreesselijk ongeluk plaats gehad. Een jong werkgast droeg in de eene hand een kruik met petroleum en in de andere een licht, toen hij een val deed waardoor de olie ontvlamdezoodat de jongeling weldra geheel in brand stond. Op zijn geschreeuw schoot een ander der werk lieden toedoch brandde zich hevig aan de handen. Door aangebragte hulp werden beide personen van een wissen dood gered en zijn zij naar het gasthuis vervoerd. In dien tusschentijd deelde het vuur zich mede aan de vaten met petroleumdie in de fabriek aanwezig waren en deze laat ste stond weldra in volle vlam. Het middengedeelte met al de petroleum die het bevatte is vernieldmaar door spoe dig aangebragte hulp mogt het gelukken de twee vleugels van het gebouw, alsmede een groote hoeveelheid koopman schappen te behouden. De Prinses van Wallis is geheel hersteldterwijl de jonge Prins een uitmuntende gezondheid geniet. Maandag 11. plantte H. M. een altijd groene eik in de tuinen van Frog- more House, tot aandenken van deze verblijdende gebeurte nis. Verschillende cadeaux werden uitgereikt aan de medici welke bij bedoelde gelegenheid hunne hulp aan de Prinses hadden verleend. De lord-mayor van Londen heeft een brief ontvangen van een rijk Spanjaarddie het vreemd klinkende aanbod

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2