N°. 1202. Donderdag 21 Januarij. A". Ken oud, verouderd, nog gehuldigd en toch verderfelijk beginsel. Binneniandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschyn alken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eu franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 3 u. 69 m.; 6 u. 9 m-, 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.: 8 u. 6 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 8 m. Po»tbuiligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u. en te 11 u., 'snamiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 8 u. 45 m. s namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. 9poorv*e»-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maaudag en Donderdag te li uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdsgs vaa 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 nur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van S 1 uur en vau 3^ 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijneeo dagelijks vau 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 nur. In den laatsten tijd hebben mondeling en schriftelijk, her roepingen plaats gehad door leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal van uitdrukkingen en oordeelvellingen in meerdere of mindere mate van beleedigenden aard, die zij zich veroorloofd hadden jegens een van Konings Mi nisters. Zulke verklaringen getuigen van een edel en recht schapen karakter, want die overtuigd wordt van in zyn oordeel te hebben gefaald en zonder opzet iemands zedelijk karakter te hebben aangetastis zedelijk verpligt het begane onrecht te herstellen en de geëischte genoegdoening te ver schaffen zoo wat hij misdeed niet viel onder het bereik der strafwet, en al is het ook, wat volksvertegenwoordigers be treft, dat de grondwet, de provinciale wet en de gemeente wet hen niet gerechtelijk vervolgbaar stelt voor hunne mee ning of stem, die zij hebben in het openbaar uitgebragt. Het geldt hier een gewigtig en onwaardeerbaar recht, dat de volksvertegenwoordiger is toegekend, maar ook door hem niet mag worden misbruikt. De publieke opinie is de be voegde rechtsmagt, die over dat misbruik beslist, wanneer de strafrechter zich daarvan moet onthouden. Het is daar mede als met de vrijheid der drukperswaarover geen ander censuur bestaat dan de drukpers zelve. Maar wat hebben wij dan te denken van het dwangmiddel, dat gebezigd wordt door de uitdaging tot een tweegevecht? Het is een terugkeer tot den tijd der barbaarschheidwaaïbij het vuistrecht als scheidsrechter optrad. Zal dat middel't zij het bestaat in een tweegevecht met degen zwaard of kogel of in een vuistgevecht, of in een laaghartig betaalden huur ling, met onze tijden van beschaafdheid en met onze be grippen van zedelijkheid en rechtvaardigheid strooken Dan ligt de waarheid en het recht aan de zijde van den sterk- atenden meestgeoefenden in de schermkunst en het schijf schieten en we keeren terugwijdie in een tijd van voor uitgang leven tot de tijden van woestheid en barbaarschheid terwijl het gedaan is met de dierbaarste rechten en vrijhe den die de wet den burger toekenthet recht van bescher ming voor de vrijheid van geweten en de onbeperkte open baring van een vry oordeel over al wat in het openbaar geschiedt. 't Is niet alleen een verouderdmaar ook een verderfelijk beginseldat nog zich hier en daar openbaartwanneer een duel geoorloofd of pligtmatig wordt geacht of wat daarmede misschien gelijk staat, maar toch veeleer laaghartiger moet genoemd worden, wanneer loyale verdediging, tegen rond borstige tegenspraak of afdoende wederlegging van gedane aantijgingen wordt vervangen door schending der persoon lijke vrijheid, aantasting van het leven aantasting van eigen dommen, straatschenderij en wat niet al. De zedelijke toestand der Nederlandsche Natie wordt ook afgemeten naar de waarde, die aan dat beginsel wordt ge hecht; naar de afkeuring of de verdediging die de toepas sing van een beginsel wedervaart, dat zich nog op onder scheidene wijze openbaart, ook daarin, dat de uitdaging tot een tweegevecht als een dwangmiddel werd gebezigd om een belijdenis van schuld aftepersen. Zulk een pynbank behoort evenmin te huis in onze eeuw en in onze landpalen als dat altijd afschrik verwekkend folterwerktuigdat onze vroegere criminele rechtspleging kenmerkt. Welke waarde is te hechten aan bekentenissendoor zulke middelen verkre gen en die op [zulk een wijze satisfactie verkrijgt, betrad niet den Koninklijken weg, die alleen de stem van het ge weten wil hooren. Met genoegen vernemen wijdat onze stadgenoot d« heer A. Oudshoorn, violoncellist, door Z. M. benoemd is tot ridder der orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is benoemd tot commissaris van politie te Amsterdam W. M. SwelleDgrebelthans inspecteur van politie te Rotterdam. Z. M. heeft den 2den luit. L. I. A. J. Broman, van het 1ste reg. inf. in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie in Oost-Indië. Bij Kon. besluit is aan den heer C. van Schaick, pre-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1