Buitenlandsch Nieuws. gemiddeld over het geheele land 44; in Pruissen 76 pond in de steden en iets minder dan de helft gemiddeld per hoofd over het geheele land. De klagt is dus niet zoo on gegrond, dat de volksvoeding onder de mindere standen veel te wenschen overlaat. Zondag avond te half 11 uur is te Amsterdam brand ontstaan in een kelder op de Lauriergracht, waarin 2 kin deren zonder toezigt waren achtergelaten. ïoen men zich met geweld den toegang tot de woning had verschaft, bevond men dat het beddegoed, waarop deze kinderen lagen, door dien zij met lucifers licht hadden willen ontsteken in brand stond en dat een hunner (Dorothea van der Vorst, oud 6 jaren) reeds door brandwonden zoodanig was bedektdat zij naar het gasthuis moest worden gebragt eu kort daarna is overleden. Door de Kruik te Ameide is in de vorige week een otter in een net gevangenbestemd voor de Diergaarde te Rotterdam. Aanstaanden Zondag zal de Weleerw. heer Harderwijk, pastoor bij de Oud-Roomsch Katholieke kerk te Delft, het zeldzaam voorrecht genieten zijn 5Ojarig jubilé als geestelijke te mogen heidenken. Voor de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee heeft zich te Amsterdam een commissie gevestigd bestaande uit de heeren P. van der Goot Pz., J. P. Ilasebroek, E. Lauril- lard, F. J. Domela NieuwenhuisA. A. Stuart en W. H. Suringar en een commissie te Rotterdam, bestaande uit de heeren A. E. Roest van Limburg, Joost van Vollenhoven, C; W. van der Pot, H. W. de Graaf en L. P. Rietstap. Wij vernemen, dat de leden der Typographische Ver eeniging Lourens Jansz. Coster alhier, die op het Kopper- feest een fcooneelvoorstelling in de Stads-Gehoorzaal gaven het plan hebben gevormd, om binnenkortten voordeeleder achtergeblevene hulpbehoevende betrekkingen van veronge lukte Katwijksche visschers en van het Weduwenfonds van hunne eigene Vereeniging, ieder de helft der opbrengst, eenige tooneelstukjes optevoeren. Dat weldadig doel zal voorzeker op de belangstelling en ondersteuning van Leidens ingezetenen mogen rekenen. De Surinaamsche Courant van 7 December meldt het volgende omtrent deu brand op de plantaadje Zorg en Hoop. De brand was op jl. Donderdag avond even na 8 uur, op twee plaatsen tegelijk uitgebroken. Door beleid en on vermoeide pogingen van den directeur, aanvankelijk bijge staan door de eigenlijke arbeiders (vroeger slaven van de plantage Zorg en Hoop)en later door die van de naburige plantages, die in menigte naar de plaats des gevaars waren toegesneld werd men omstreeks 11 uur den brand in zoo verre meester, dat er voor de belendende gebouwen geen gevaar meer bestond. Ten aanzien van den, volgens verspreid gerucht, ontsto len trommel met eenige duizenden guldens daarin, is ons verzekerd, dat er geen geld ontvreemd is, maar dat een geldtrommel aangehouden is bij een neger van de plantage Spieringshoekdie hem op het hoofd droeg en die vooraf reeds andere zaken uit het woonhuis naar den waterkant had gedragen om ze tegen den onverhoopte» overgang van den brand op de fabriek te beveiligen. Het zal dus later moe ten bewezen worden in hoe verre hierbij aan het voornemen tot diefstal moet gedacht worden. Wat het vermoeden van moedwillige brandstichting be treft, zou de bevestiging daarvan niet bevreemden, wanneer in aanmerking wordt genomen dat, behalve de eigenlijke arbeidende magt van Zorg en Hoop, aldaar te werk gesteld zijn ongeveer 160 geëmancipeerde» van andere plantages, hoogst ontevreden menschen die bij en na de emancipatie aan het Gouvernement zijn overgegeven en geen huurders kunnen vinden. Op de plantage la Paix, in Boven-Cotticahebben ver leden Donderdag eenige ongeregeldheden plaats gehad. Een der arbeiders, die op last van den districts-commissaris door maréchaussees was in hechtenis genomen, is door de ande ren met geweld ontzet. De commissaris heeft daarop de hulp der militaire magt van den post Sommelsdijk ingeroepen. Toen het beiigt van dit laatste jl. Zaturdag hier aankwam lag Zr. Ms, ?'ormschip de Amslel gereed om te gaan schijf schieten. De koramandant kreeg echter toen in last om naar Boven-Cottica te stevenenten einde vertoon van magt to ontwikkelen. In den avond van Zaturdag was op de plan tage la Paix alles rustig en de Arnstel ligt thans voor het fort Nieuw-Amsterdam. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 34°, des avonds te 8 uur 3 7°, te 10 uur 36°, 's nachts te 12 uur 34°. Dingsdag mor gen te 3 uur 3 5°, te 5 uur 35°, te 8 uur 35°, te 12 uur 3 8°, 's namiddags te 4 uur 3 6°. Uit Munster meldt men, dat de intendance van het 7de legercorps, ten behoeve van de mobiel gemaakte troe pen van dat corps, de levering van 60,000 stuks katoenen onderbroeken heeft aanbesteed. Hierbij is de bepaling ge voegd, dat de levering binnen den kortst mogelijken tijd moet geschieden. Bij het maken van pijlers voor de brug over den Rijn bij Straatsburg werd voor het indrijven van ijzeren cylinders in den bodem der rivier gebruik gemaakt van za- mengeperste lucht, die daarin zeer sterk werd zamengeperst. Intusschen moesten in die cylinders arbeiders werk verrig- ten, die deze zamengeperste lucht inademden en aan den invloed daarvan onderworpen waren. Bij die gelegenheid ondervond mendat 2 doove werklieden zeer goed konden hooren toen zij in, den cylinder gingen, maar nadat zij er uit kwamen4 a 5 uren later weder even doof waren als vroeger. Den volgenden dag waren zij reeds eenigen tijd langer uit den cylinder vóór de doofheid wederkeerde. Dit ging zoo voort tot zij eindelijk na verloop van één maand van hunne doofheid genezen waren. Uit Fulda wordt gemeld, dat Prins Frederik van Ha- nau oudste zoon van den Keurvorst van Hessen, door het gerechtshof aldaar onder curatele gesteld is, zijnde de direc teur van politie te Fulda, de heer Schmitttot zijn curator benoemd. Te midden van het dorp Würz, in de nabijheid van Cobienz, wordt een tamelijke groote vijver gevonden, waarop, zich Zaturdag middag 14 knapen en meisjes met schaatsen rijden vermaakten. Eensklaps brak het ijs en de 14 kinde ren vonden allen hun graf in den zeer diepen vijver. Een huisgezin heeft door dit onheil vier zijner leden plotseling verloren. Naar men verneemt, heeft de Paus besloten om Kei zer Napoleon met de mislukking van den aanslag geluk te wenschen. Vrijdag werden de discussiën in de Belgische Kamers van Afgevaardigden voortgezet. Het budget van Oorlog werd aangenomen met 60 tegen 20 steramen. Volgens l'Indépen- dance zou de toestand veel moeij el ijker zijn voor de clericale dan voor de liberale partij. Volgens de Parijssche bladen is de allocutie, welke de Keizer tot den kardinaal de Bonnechose heeft gerigt, zeer beteekenisvolmen acht het als het ware een demon stratie van Napoleon III tegen de redevoeringen welke de heer Thiers in het Wetgevend Ligchaam heeft gehouden. Te Hyères, Cannes, Nizza, enz., heerscht een zeer strenge winter, sedert Nieuwjaar vriest en sneeuwt het daar sterker dan dikwerf in het Noorden het geval is. Daaren tegen is te St. Tropez en omstreken geen sneeuwvlok ge vallen en hebben de oranje-boomen hunne bloesems niet verloren. Onder voorzitting des Keizers hield Zaturdag de ka binetsraad van Parijs een zitting, welke ruim 2J uur duurde. Men verzekert, 'dat daarin vooral over de beraadslagingen in het Wetgevend Ligchaam is gesproken. De Keizer is zeer verbitterd en sprak van een ontbinding der Kamer. Er be staat in de omgeving des Keizers een partij aan wier hoofd de maarschalk Magnan staat, en welke den Keizer aan spoort tot het nemen van een exceptionelen maatregel. Eenige hebben tengevolge der in omloop zijnde berigten den heer Drouin de Lhuys om inlichtingen verzocht, omtrent de woor den door den Keizer tot den kardinaal de Bnnnechose ge sproken. De Minister antwoord le, dat de Keizer, ofschoon ontevreden over de discussie in het Wetgevend Ligchaam, niettemin met zijn woorden niets anders heeft bedoeld dau

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2