Buitenlandsch Nieuws. toestand in Europa en de terugwerking daarvan öp den on dernemingsgeest en de handelstransactiën. In het dienstjaar 1863 hebben de ontvangsten der exploitatie van het Gemeente-Badhuis te Scheveningen op- gebragt f 99,725, de uitgaven bedragen f 88,271, zoodat er een batig slot is van f 11,454. Ue exploitatie heeft in 1863 f 1,655 minder afgeworpen dan in. 1862 hetgeen vooral aan het ongunstige weder in den voor- en nazomer is toeteschrijven. Zaturdag nacht is in de gemeente Haaften bij Zalt- Bommel een hevige brand ontstaan, waardoor in weiuige uren 4 arbeiderswoningen zijn in den asch gelegd en 7 huis gezinnen van alles beroofd werden. Twee jongelieden uit West-Dongeradeel hebben in den tijd van 15 uren op schaatsen alle Friesche steden bezocht. Een heer van 78 jaar oud maakte op schaatsen een reisje van Oud-Beerta naar Groningen en terugzijnde een af stand van 15 uur gaans. Te Wijhe bij Deventer overleed dezer dagen mevrouw de weduwe K. B. in den hoogen ouderdom van 103 jaar, die tot op het laatst van haar leven in het bezit was van al haar geestvermogens en nog uren achtereen zonder bril kon naaijen. Drie ouderlingen der Waalsche gemeente te Amster dam hebben openlijk geprotesteerd tegen het optreden van den Botterdamschen predikant Reville in de Waalsche kerk aldaar, omdat uit zijn geschriften blijkt, dat zijne gevoelens met de kerkleer in strijd zijn. Dr. D. F. Strauss zal weldra een geheel omgewerkte populaire uitgave van zijn vLeben Jesu" doen verschijnen. Het werk zal te gelijkertijd in het DuitschFranschEn- gelsch en Hollandsch van de pers komen. De Hollandsche vertaling wordt reeds te Haarlem gedrukt. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Losser, pro vincie Overijssel, de kandidaat J. D. C. Koch. Men meldt ons uit Curasao dd. 4 December nog het volgende: Het feest van Neêrlands verlossing van het Fran- sche juk is hier stil, allerstilst voorbijgegaan; of wilt gij liever: er is geen feest hoegenaamd gevierd. Onze gouver neur, geen de minste aanschrijving van het Ministerie ont vangen hebbende, kon ook omtrent eenige festiviteiten niets bevelen. Alleen is des morgens om 6 uur eeG schot van het waterfort gedaan en liet de muziek van het garnizoen zich hoorenwaarnaar natuurlijk in dat vroege morgenuur nie mand ging luisteren, evenmin als des middags te 12 uur in de brandende zon, toen bij de 21 saluutschoten de mu ziek zich nogmaals liet hooren. Tegen den avond nog een schot van het fort en met het uitsteken van vlaggen van openbareenkele particuliere gebouvyen en schepenwas de feestelijke dag ten einde. Den vorigen Zondag was den 17den herdacht in de Protestantsche kerk door Ds. Meijer. De rab bijn deed het den daaropvolgenden Zaturdag, en de R. K. geestelijkheid den daarop volgenden Zondag. Nu behoort, hoeveel deel wij ook nemen in Neêrlands verlossing in 1813 die verlossing eigenlijk nog niet als een verlossing hier op ons eiland herdacht te worden daar het eerst 3 jaar later, en wel in Maart 1816 van onze broeders, de Engelsche, verlost werd als wanneer de Engelsche vlag voor goed en wel werd gestreken en de Nederlandsche in top gehaald, die, Gode zij dank, nog blijft wapperen. In 1866 kan het dus een merkwaardige gedenkdag zijn voor ons eiland. Eenige Nederlanders leven nog welke toen met den Prins van Oranje werden overgebragt. Bijzonder nieuws is hier niet. Van tijd tot tijd komen er inwoners van St. Domingo aan die het oorlogsvuur ont wijken zeker min of meer in de zaken die daar voorvallen ingewikkeld, en dus voor hunne goederen en leven vreezende. Hier houden die vreemdelingen zich rustig, zooals ook al tijd zij deden die wegens den oorlog uit Venezuela over kwamen. Maar daar is het nu rustig, en, zoo het schijnt, verbroederen zich de partijen meer en meer. Van daar dat er ook meer aanvoer uit dat land is dan in vele jaren is geschieden de maïs ook sterk is gedaald tot niet weinig schade van die koopliedendie veel hadden ingeslagen doch deze zullen bij den hoogen prijs, die zich lang heeft staande gehouden, wel hun voordeel hebben gehad. Klagen doen kooplieden al gaauw en meten hun verlies breed uit, doch verzwijgen hun winst. Wij hebben hier onze eerste stoommachine gekregen. De heer Horan heeft een stoomwerktuig opgerigt en in werking gebragt, om maïs te malen; ook bestemd tot het malen van ander graan en tot het zagen van hout. De inrigting moet doelmatig zijn, en het is te wenschen dat de groote kosten, welke er aan verbonden zijn, door voortdurende werkzaamheid zal kunnen vergoed worden. De onkosten toch behalve den aankoop en de plaatsing der machine, zijn el-, ken dag groot, en de bevolking van ons eiland is klein. De vrees, welke de naburige bewoners had aangetast, voor het springen der machine is wel wat geweken maar men is toch nog niet geheel op zijn gemak, en eenige kinderen van den huize Abrahams zijn al van een school weggenomen die aan de machine belende. Men wil nu ook weten dat de heer Horan van voor nemens is om een kleine stoomboot aanteleggendie over de baai heen en weêr zou varen tot het overbrengen van menschenvee, enz. Dit zou een allergrootste verbetering zijn en voordeelig ook voor den ondernemer. Honderden van menschen moeten dagelijks overvaren, en dat kan nu ner gens anders in geschieden als in open ponten of vierkante bakken, die al zeer langzaam gewrikt worden; terwijl men aan zonneschijn en regen blootstaat, 't Is waaronderschei den pontjesnegers zouden daardoor hun inkomen verliezen maar het algemeen zou er veel, zeer veel mede gebaat zijn en voor algemeen belang, dat weet men in deze eeuw vooral moet het bijzondere zwichten. Van een brug over de baai, schoon die toch zeer goed zou kunnen gelegd worden schijnt niets te zullen komen; maar was er een stoomboot, dan kon die brug wel weg blijven; want in één of twee minu ten zou men aan den overkant zijn. Men spreekt ookdat er een gazfabriek zou worden aangelegd. Voorwaarts maar, Curasao, voorwaarts! Gij waart en zijt nog veel ten ach teren Haal in wat verzuimd isen vergeet dan ook niet riolen aanteleggen door straten en stegen De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 25°, des avonds te 8 uur 23°, te lü uur 21°, 's nachts te 12 uur 19°. Zondag mor gen te 3 uur 17°, te 5 uur 17°, te 8 uur 17°, te 12 uur 25°, 's namiddags te 4 uur 27°, te 5 uur 25°, te 8 uur 25°, 's avonds te 10 uur 26°, 's nachts te 12 uur 26°. Maan dag morgen te 3 uur 26°, te 5 uur 28°, te 8 uur 29°, 's middags te 12 uur 35°, te 4 uur 34°. Een boek, bestemd om beweging te maken in de wereld der ge leerden en der zieken, is juist in het licht verschenen, 't Is een ver handeling over de aamborstigheid, getiteld: Guide de l'Asthmatique. De Guide de l'Asthmatique heeft een ware omwenteling veroorzaakt in de behandeling van deze, tot hiertoe ongeneeslijk geachte ziekten de aamborstigheid en de aandoening, van de luchtpijp. De talrijke ge nezingen, eiken dag verkregen, bewijzen de deugdelijkheid van de nieuwe geneeswijze, welke door den schrijver wordt voorgestaan; dit boek zal franco verzonden worden, tegen toezending van 4 franc in postwissel aan den schrijver, rue du Bouloi, 2, of aan J. B. Baillière uitgever van de keizerlijke geneeskundige akademie, 19, rue Haute feuille te Parjjs. De zieken kunnen zich om inlichtingen en behandeling vervoegen aan het Cabinet medical, gevestigd rue du Bouloi te Parijs door Doc tor Sermet, voor de toepassing van deze geneeswijze. Men mag het als zeker beschouwendat de rijksraad te Weenen de voordragt, betreffende de leening van 10 mil- lioen fl., tot dekking der kosten van de bonds-executiezal goedkeuren. Naar den" tegenwoordigen stand van den geld koers bedragen die 10 millioen fl. ongeveer 6 millioen th. De Pruissische regering heeft tot datzelfde doel 15 millioen th. aangevraagd. Uit Warschau wordt berigt, dat op 9 dezer door den generaal Berg een luisterrijk bal is gegeven hetwelk door ruim 500 gasten werd bijgewoond. Polen waren zeer weinig aldaar tegenwoordig, namelijk alleen de voorname burgerlijks ambtenaren. Het Spaansche schipmet de Anamitische gezanten aan boordhetwelk men meende dat schipbreuk had gele den is te Messina binnen geloopen. Volgens de Correspondencia heeft Matamoros, die na langdurige gevangenschap wegens zijn protestantsche propa ganda uit Spanje verbannen werd, uit Bayonne een verzoek

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2