Buitenlandsch Nieuws. hebben die om prijzen tegen elkander hard op het ijs ge- loopenhetwelk een allerkoddig9t gezigt opleverde. Bij gelegenheid van den marktdag 11. Vrijdag had de stad Leeuwarden een eigenaardig aanzien. Uitgelokt door het sterke ijs en het schoone winterweder, warenduizende menschep, uit alle oorden der provincie op schaatsen over gekomen. Het gaf eene drukte en beweging, die moeijelijk te beschrijven zijn en slechts zeldeu worden aangetroffen. Het kostte inderdaad moeite sommige plaatsen te passeren en in de winkels en logementen had men haast geene handen ge noeg, om de menigte te bedienen. Een aantal boeren en boerinnen, die nog nimmer een spoortrein hadden gezien, toog onophoudelijk naar het station en velen maakten van de gelegenheid gebruik om een togtje naar Harlingen en terug te doen. Het aardigst was, dat enkelen te gelijkertijd van hier op schaatsen naar Harlingen redenen menigeen bleek ten slotte in snelheid met de locomotief te kunnen wedijveren. Het bomschip Gerardina Johanna, Zaturdag middag te 4 uur met een lading van Scheveningen vertrokkenis Zondag namiddag te 5 uur te Harwich aangekomen. Maandag is een 200tal koeijen door de residentie naar Scheveningen gedreven om van daar naar Engeland te worden vervoerd. Wegens het bedanken van Ds. Gagnebin heeft de ker- keraad der Waalsche gemeente te Groningen op nieuw een 3tal gemaakt, bestaande uit de heeren de Perrot Moquette en Laatsmanpredikanten te La Brévine (Neufch&tel)Jut- phaas en Haarlem. De nieuwe spooiweglijnwaarvoor door den heer Outshoorn concessie is aangevraagd en door den Gemeente raad alhier bij de Hooge Regering op een gunstige beschik king is aangedrongen, schijnt een aansluiting te bedoelen met den Centraalspoorweg van Utrecht op Zwolle van Sche veningen over 's Gravenhage met een zijtak van Leiden zich ontmoetende in het Westeinde van het dorp Soeterwoude, verder langs de Weipoort over Hazerswoude langs Bodegra ven Woerden, Aehthoven over den Vaartschen Rijn tot Utrecht. De zijtak van Leiden vangt aan bij het station buiten de Rijnsburgsche poort over het Galgewater bij de zaagmoléns langs Boschhuizen naar de Weipoort. Het nut der vereeniging wordt reeds zoo algemeen erkend dat het recht van vereeniging een grondwettig recht geworden en op eene milde en vrijgevige wijze wettelijk ge regeld is. Als een vrucht daarvan hield de Leidsche Typo- graphische Vereeniging Lourens Jansz. Coster Maandagavond het feest van haar lOjarig bestaan in de Stads-Gehoorzaal waarvan het kosteloos gebruik voor dien avond door den Gemeenteraad goedgunstig was toegestaan. Een groot aantal leden met hunne vrouwendochters en vriendinnen vulde de zaal, die prachtig roet vlaggedoek was versierd en waar van een deel tot tooneel was afgescheiden en ingerigt. Een nieuw geschilderd tooneelgordijn verving de vroeger gebruikte stoffenafscheiding. De belangstelling van de donateurs, pa tronen en verdere begunstigers bleek uit de welgevulde kleine zaal, waarin zij werden ontvangen en toen het uur was geslagen waarop de feestelijkheden zouden aanvangen begaf zich de stoet van genoodigden voorafgegaan door de banier der Vereeniging, onder de uitvoering van een feeste- lijken marsch in geregelde orde door de zaal naar de be stemde eereplaatsen. De Voorzitter der Vereeniging nam daarop het woord, om het lOjarig bestaan te herdenken en den toestand van het afgeloopen jaar in vlugtige trekken medetedeelenwaar uit bleekdat 2 leden door den dood haar zijn ontvallen wier onverzorgd achtergelaten huisgezinnen de ondersteuning der Vereeniging hadden ondervonden. De Secretaris gaf daarop een verslag van den toestand van het Zieken- en van het Weduwenfonds en van het aantal donateurs, dat gedurende het afgeloopen jaar was toegenomen, bedragende 33, wier namen werden opgegeven en waaruit men kon opmerken hoe onder verschillende standen van ingezetenen aanzien lijk of gewoon burger, geleerde of ongeleerde, menigeen ge vonden wordt, die het belang van zulk een Vereeniging in ziet en zoo waardeert, dat hij een jaarlijksche gift tot hare ondersteuning en instandhouding zeer gaarne afzondert en aanbiedt. Of zou de viering van het Kopperfeest onvereenigbaar zijn met de strenge eischen van een godsdienstig gemoed? Nadat de Voorzitter en de Secretaris het Woord hadden ge voerd op een wijze en onder vormen die van hunne beschei denheid getuigden, maar toch onwillekeurig de vraag deed oprijzenof men zich in meer beschaafde en geletterde ver gaderingen altijd zoo goed van die taak kweet? werd een welkomstlied aan de patroons enz. aangeheven waarna zich weder de muziek liet hoorentotdat het tooneelscherm werd opgehaald en door eenige leden der Vereeniging een blijspel met zang werd opgevoerd, ten titel voerende: //De heer Lustig of de Deurwaarder liedjesdichter." Die de intrigue van dat blijspel kent, weet dat daarin niets te vinden is, dat zedekwetsend of ongepast kan heeten integendeel me nige zinsnede, menig lied, menig verhaal had eert zedelijke strekking. De wijze, waarop ieder zijn rol vervulde, verraste zeker een ieder, die weet, dat zulke zaken en voorstellin gen de vrucht zijn van snipperuren, dewijl alle acteurs en actrices die optraden hun dagelijksch werk op geheel andere wijze vinden. Wij noemen geen namen, maar de toejuiching die hun ten deel viel, zal wel het beste bewijs zijn, dat de algemeene goedkeuring hun werk bekroonde. Zoo was het ook met het nastukje //Het 25jarig feest van Schout Oorlam of de wedervinding." Hoe eenvoudig ook de strekking van dat blijspel zij, ieder die aanwezig was zal toch moeten erken nen, dat de Schoolmeester en Dorpspoëet zijn rol uitstekend ver vulde de bekende Christoffel altijd goed speelt en de Schout en Kastelein en Victorine meer en meer berekend worden, om zulke rollen waardig te vervullendien zij dezen avond uitvoerden. Maar de marketentster? ja, dat is altijd een lief en aanmin nig spel wat wij van de geestige en veelbegaafdein elke rol uitmuntende dilettante, zagen; nu een spel, dat door een welgekozen toilet haar waardig maakteom aan een prins-op perbevelhebber te worden gepresenteerd als de lieve marketent ster; een spel, dat verrast en tegelijk ernstig stemt; vooral als men weet, dat de liederen, die zq zong, voor onzen tijd toe passelijk, vervaardigd werden door een jeugdig stadgenoot, ook een handwerksman die toont bekend te zijn met Neder- landsche zeden gewoontenbehoeften en belangenstaat kunde en zedelijkheid. Wij zullen er niet meer van zeggen maar eindigen met den wenschdat de Typographische Ver eeniging meer en meer bloeije, door hare maandelijksche vergaderingen nuttig werke op de bevordering van de goede zeden en een model worden waarna zich vereenigingen on der de fabriek- en handwerkstanden vormen en uitbreiden uit eigen krachten met veelvermogende handreiking, maar buiten den invloed eener ziekelijke philantropie. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 32°, des avonds te 8 uur 29°, te 10 uur 25°, 's nachts te 12 uur 22°. Dingsdag mor gen te 3 uur 21°, te 5 uur 21°, te 8 uur 22°, te 12 uur 32c, 's namiddags te 4 uur 30°. Te Keulen was weinig drijfijs. Uit Coblenz wordt ge melddat het Rijnijs van Kammereck tot boven Rüdesheim vast zit. Het Moezelijs heeft zich bij Litzig gezet. Keizer Napoleon is door de academie van weten schappen te Lissabon tot eerelid benoemd. In La Patrie komen eenige bijzonderheden voor over de arrestatie van een viertal verdachte Italianenwaarom trent zulke onrustbarende geruchten in omloop waren. Daar uit blijkt, dat de politie reeds sedert eenige dagen het oog hield op vier verdachte vreemdelingen, te Parijs van En geland overgekomen. Zondag liet zij deze presteren ten hun nent in de straten St. Honoré en Neuve des Petits Champs aldaar. Men nam bij hen in beslag een groote hoevoelheid Engelsch kruid, 4 dolken, 4 revolvers4 windroerenvol gens een nieuw en zeer vernuftig systeem, phosphorus, per- cuchons, lonten van bijzondere lengte, en 8 bommen volgens het model van Orsini, maar van geslagen ijzer vervaardigd, zoodat zij gemakkelijker en minder gevaarlijk te hanteren waren. In een der kousen, van een hunner vond men een brief (hoogstwaarschijnlijk van Mazzini, hoewel het officieuse blad dien alleen noemt: zeer compromitterend zoowel voor den onderteekenaar als voor den geadresseerde). Drie der gearresteerden zijn Italianen en heeten TrabucoGraeco en Imperatoriterwijl de vierde zich verbergt achter een naam die onmiskenbaar vaisch is. Twee hunner, een man van 40

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2