Buitenlandsch Nieuws. fonds tol voorziening in de geestelijke behoeften der Vader- landsche gemeenten door uitbreiding van de Evangeliedienst. De Kerk kan niet meer, gelijk vroeger, rekenen op gelde lijke ondersteuning van den Staat, van welke zij thans ge scheiden jsl' De Kerk is tot zichzelve verwezen. Daaromin- cïien er voorziening geschieden zal, waar voorziening geëischt wordt, de gemeenten zelve moeten van nu af krachtig de hand bieden. Deze eerste stap op den koninklijken weg, die de godsdienstige gezindheden onafhankelijk maakt van de on dersteuning van den Staat, staat met het voortreffelijk be ginsel van volstrekte scheiding van Kerk en Staat in een on afscheidelijk verband en de leden der verschillende kerkge nootschappen maar vooral die der Nederlandsche Hervormde kerk zijn verpligt daartoe de hand te reiken. Uit dat oog punt beschouwd, verdient de uitnoodiging door den Alge- meenen kerkeraad der Nederlandsche Hervormde gemeente alhier bij circulaire aan de gemeenteleden gerigt, met be langstelling te worden ontvangen en zoodanig beantwoord, dat de billijke gunstige verwachting niet wordt beschaamd. «Een ieder kenne syne rechten, maar ook syne plichten." Maar van - onmondigen kan men geen afdoende hulp ver wachten en zoo iemand bij zijn pligt wordt bepaald, men eerbiedige ook zijne rechten. Is het dus niet vooral noodxg, dat de gemeenteleden worden geëmancipeerd en is de spreuk niet van toepassing in dit geval: //point de redressement de griefs, point de subsides." Meer dan 10 jaren lang wacht de gemeente op de uitoefening van het kiesrecht, dat haar in de kerkelijke grondwet is toegekend. Is het rechtvaardig, is het billijk, is het kiesch zelfs, zoo lang een essentieel recht der gemeente wordt onthouden, haar aantesporen tot geldelijke bijdragen waarover zij de beschikking moet toe vertrouwen aan hen die geen wettige vertegenwoordigers der gemeente zijn, zoolang zij niet daartoe door de gemeente krachtens art. 23 van het algemeen reglement zijn verkozen? Staat het aanleggen van zulk een vast kerkefonds in het naauwst verband tot den bloei, ja tot het leven der Kerk, dan zal wel vooraf moeten worden erkend en geëerbiedigd het beginseldat de Kerk bestaat uit de leden der gemeente en niet uit de kerkbesturen en dat het recht der gemeente van hare pligten niet kan worden afgescheiden. De Geneeskundige faculteit aan de Leidsche Hooge- school heeft de gouden medaille toegekend aan den heer W. Rivestudent in de geneeskunde te Utrecht, voor de be antwoording der uitgeschreven prijsvraag. In het algemeen overzigt van de Java-Bode leest men het volgende: //Een gala-diné ten Hove en des avonds mu ziek in de militaire sociëteit Concordia, zie daar de eenige bewijzen van ingenomenheid alhier op Batavia, de schoone hoofdstad der Nederlandsche koloniën ten Oosten der Kaap de Goede Hoop, gegeven met de groote vreugde en opge wondenheid waarin welligt geheel Nederland deze laatste ge- wigtige Novemberdagen heeft doorgebragt. Van waar, dat de herinnering aan Neêrlands verlossing van het Fransche sla venjuk alhier geen voorstanders vondzoo min bij de Re gering als bij de ingezetenen Van waar dat de juichtoo- nen die dezer dagen als zoo vele dankoffers voor de ver kregen en gehandhaafde onafhankelijkheid in Nederland ten hemel stegenalhier zoo weinig weerklank vonden Wie zal het wagen de redenen bloot te leggenwaarom Indië en zijn bewoners in deze voor Nederland zoo hoogst gewigtige da gen meenden kalm en rustig te moeten blijven Doch neen niet geheel Indië was onverschillig. De tweede stad van Ne- derlandsch-Indiëhet schoone en welgelegene Samarang,is de eenige stad geweest,, waaruit men jubelkreten ter eere van Nederlauds verlossing hoorde opstijgen. Voor weinige dagen verscheen door de zorg van de redactie der Samarang- sche Courant een extra uurpmer, waarbij den volke een af druk van het eerste nummer der Haagsche Courant, welke Vrijdag den 19den November 1813, juist 50 jaren gele den te 's Gravenhage verscheen werd aangeboden en welke volgens haar als de eerste stem van het onafhankelijk Ne derland kan beschouwd worden. Zij meende o. a. daarop te moeten wijzen ten einde Nederland zoowel als Nederlandsch- Indië indachtig te doen zijn, dat beiden één zijn, want dat Nederland veel van zijne tegenwoordige grootheid aan Java te danken heeft, en Java met alle recht de hoop mag voe den, dat Nederland datgene geeft, waaraan het groote be hoefte heeft, e dat in den vervolge ieders leus mogen zijn Java, Oranje en Nederland, één. Wie zoude deze leuze0[ dere wijze geformuleerd alhier in Indië niet tot de zp willen maken Op den 9den October 11. overleed ter hoofdplaat Bandjermasin de zendeling-leeraar van het Ehijnsche Zende linggenootschap te Barmen, in PrussenJ. H. Barenstein, ridder der orde van de Eikenkroon. Het verlies van dezet! verdienstelijken godsdieustleeraar, die om zijn onvermoeide ijver algemeen geacht en bemind was, wordt door de chris telijke gemeente zeer betreurd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 34°, des avonds te 8 uur 33° te 10 uur 32°, 's nachts te 12 uur 30°. Zondag mor gen te 3 uur 29°, te 5 uur 29°, te 8 uur 32°, te 12 uur 37° 's namiddags te 4 uur 35°, te 5 uur 35°, te 8 uur 34° 's avonds te 10 uur 33°, 's nachts te 12 uur 81°. Maan dag morgen te 3 uur 28°, te 5 uur 26°, te 8 uur 26° 's middags te 12 uur 38°, te 4 uur 35°. Causeries sur les dents naturelles et artificiellesdat ii de titel van een werk, dat een grooten opgang maakt. Doctor Dorigny heeft io dit boek, met veel geest en talent, de nuttigste voorschriften voor iederen leeftijd, de meest practische raadgevingen aangaande gezond heid en schoonheid gegeven. Dr. Dorigny is ernstig onder een vrolijken vormzijn boek vloeit over van anecdoten en pikante gezegden et beveelt zich door vele schoonheden ter lezing aan. Print Albrecht, de zoon van Prins Albrecht van Pruis- sen en Prinses Marianne der Nederlanden kolonel van het eerste regement dragonders van de gardeis toegevoegd aan den staf van Prins Friedrich Karl, opperbevelhebber der troepen door de regering als bondscontingent gesteld bij het occupatie-leger van Holstein. Volgens een te Parijs verspreid gerucht is reeds een der gearresteerde vreemdelingen verdacht van een aanslag op het leven des Keizers beraamd te hebbentot beken tenis gekomen. Reeds voor eenigen tijd is in verschillende buiten- landsche bladen gewag gemaakt van een levensverzekering, door Keizerin Eugénie gesloten ten behoeve van haren zoon. Het bedrag dat aan' dezen bij het overlijden van H. M. moet worden uitgekeerd, is niet minder dan twee millioen francs, verdeeld over vijf maatschappijen in la Génerale, la Nationale, le Phenix, l'Uuion en la Paternelle. De jaar- lijksche premie bedraagt vijfmaal 12,200 frs. alzoo 61,000 frs., aangezien de Keizerin den 5den Mei 1826 geborenen dus bijna 3 8 jaar oud is. Buitendien heeft H. M. afstand gedaan van buitengewone voordeden aan andere verzekerden toegestaan, bijv. een trapsgewijze vermindering der jaarlijk- sche premie of wel een evenredige verhooging van de ver- waarborgde som, «uit aanmerking van de exceptionnele gevaren, waaraan het leven van gekroonde hoofden bloot staat." Een notaris in Frankrijk die den inboedel van een overleden Bretonschen boer inventariseerdewas zeer verwon derd op een muur der schamele woning een bankbillet ge plakt te zieDde overledene had dat op den grooten weg gevonden en tusschen de schilderijen van den Juif errant en van Genoveva van Brabant geplakt. De steen werd nu uit den muur genomen, naar Parijs gezonden en aan de bank vertoond, die zonder aarzeling de daarin uitgedrukte som uitbetaalde. De bekende Israëlietische schrijver, de heer Salvador, heeft onderden titel: «De instellingen van Mozeseen werk uitgegeven, waarin hij de geringe wetenschappelijke waarde van het werk van dsn heer Rénan aantoont. Gelijk men weet, stelt pater Gratry zich kandidaat tot het lidmaatschap der Akademie des inscriptions et belles lettrester vervanging van wijlen den heer Saisset. Om zijn aanspraken te vermeerderen, zal hij eerlang een werk uit geven onder den titel van: //De Sophistenhetwelk gerigt is tegen Rénan, Littre, Taine, Hamet en andere anti-chris telijke schrijvers. Het Oppenb. Kreisblatt bevat in een zijner laatst ver schenen nommers een aankondigingwaarvan de aanleidende oorzaak moet gezocht worden in het onheil dat voor eenige weken heeft plaats gehadtoen verscheidene personen na

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2