N°. 1194. Dingsdag 12 Januarij. A°. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH llllilll.lD. Dom Courant versehijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voar Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afaouderiijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.7i. iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu- «velijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. llekendmakingen vaa genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 95 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 ra.; 12 u. 54 ra.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m<; 9 a. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 45 ra.; 3 u. 6 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 u. 'aavonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Kijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag ta 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van tl—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aeoijuten, t van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijaseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Direete Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft herbenoemd tot kantonrechter te 's Hage Mr. C. van Bell; tot plaatsvervangend kantonrechter te Lei den Mr. C. A. Boonacker; tot kantonrechter te Noordwijk Mr. F. Canter Altantot notaris te Oostburg C. Ie Nobel, kandidaat-notaris aldaar; tot paardenarts der 2de kl. by het 3de regement dragonders die van de 3de kl. J. Mars es bij het reg. veldartillerie de paardenarts van de 3de kl. W. F. Schroder. Men verzekert, dat de heer T. J. Stieltjes, ontslagen ad viseur bij het departement van Koloniëntot kandidaat zal worden gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Almelo. In de zitting van het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland van Zaturdag is in hooger beroep behandeld de zaak van den heer H. A. M. Roelants, te Schiedam. Zoo men weet betreft het hier de uitgave van Vondel's werken. De beklaagde was te dier zake bij vonnis der rechtbank te Rot terdam van 26 September 11., van alle rechtsvervolging ont slagen. Hiervan was het O. M. in appèl gekomen. Nadat door den raadsheer Francois rapport was uitgebragt, heeft de adv.-gen. van Maanen de motieven van het vonnis be streden en de schuld van den beklaagde volgehouden. Hij wees er op, dat de beslissing van het Hof gewigtig zal zynin welken zin die ook moge uitvallengewigtig voor uitgevers, wier groot belang daaraan verbonden, wier on dernemingsgeest daarvan afhankelijk is; gewigtig voor de schrijvers, die de vruchten van hun geest, hun ijver en arbeid aan het publiek overgeven gewigtig niet minder voor het publiek, dat in de letterkunde belang stelt, want de letter-arbeid zal zich in het vervolg Daar 's Hofs uitspraak rigten. De adv.-gen. hériunerde vervolgens aan de twee fei ten, die in deze geïmputeerd zijn: 1°. van uit de uitgave van de heeren Binger te hebben overgenomen de geheel oorspronkelijke chronologische volgorde der gedichten van .Toost van Vondel, en 2°. van mede te hebben overgedrukt de aanteekeningen zoo als die voorkomen in het werk van den heer van Lennep. Het vonnis der rechtbank nagaande meende de adv.-gen dat het bewezen is, dat de ten laste gelegde feiten zijn gepleegd. De vraag waarop het hier aan komt is: leveren de bewezen feiten het misdrijf van straf baren nadruk op? Hij meent ja. Ëen eigenlijke definitie van wat nadruk is, wordt door de wet van 1817 niet gegeven. Deze moet dus uit de wetenschap worden geput, dan staat het vast, dat de criteria van het wanbedrijf zijn: 1°. de reproductie zelve van het letterkundig werk; 2°. dat door die reproductie nadeel is toegebragt of mogelijkheid van na deel bestaat; 3°. dat die reproductie heeft plaats gehad ter kwader trouw. Al deze criteria werden door den adv.-gen. als aanwezig beschouwdterwijl hij ten slotte opmerkte dat in deze als schadevergoeding aan Gebrs. Binger niet toekwam 2000 maal de waarde van de geheele prachtuitgave van Vondel, maar alleen van die der eerste aflevering. Hij re- quireerde dan ook de schuldigverklaring van den beklaagde aan het wanbedrijf van nadruk enmet vernietiging van het vonnis der rechtbankveroordeeling tot een geldboete van 100 tot 1000 ten behoeve der algemeene armen van Schiedam, met verbeurdverklaring van alle binnen het Rijk voorhanden zijnde ongedebiteerde exemplaren van den nadruk, ten voordeele van de .firma Binger, alsmede met betaling aan Gebrs. Binger van de waarde van 2000 exem plaren der eerste aflevering van de prachtuitgavete bere kenen naar boekverkoopersprijs. Te 's Hage is in den hoogen ouderdom van 82 jaren overleden Jhr. Mr. H. J. Caanoud lid der Staten van Holland. Te Zevenhuizen was de omstreeks 90jarige D. Jonge- neel, gewezen schipper, met zijn zoon, kleinzoon en achter kleinzoon ook op schaatsen. Vrijdag namiddag begaf zich het zoontje van den heer B. Zwijndregt aan den ingang van de Noord te Rotterdam op het ijs, hetwelk evenwel niet sterk genoeg scheen om hem te dragen, want toen hij zich maar een eindje wegs daarop begeven hadviel hij er door en werd eenige oogen- blikken later levenloos opgehaald. Zaturdag is een jongeling van Perpis met een slede over de Maas komende nabij Schiedam verdronken en een dienstmeisje van 16 jaren, op het vischvlot aan de groote Zeevischmarkt te Rotterdam bezig met het boenen van vloer matjes, uitgegleden en in een bijt gevallen en onder het ijs geschotendoch nadat oogenblikkelijk hulp was toegeschoten levenloos opgehaald. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Harderwijk Ds. D. Bresser te Strijen. De Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde kerk heeft besloten tot het aanleggen van een vast kerkelijk

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1