rispelijken aard van haren omgang met den predikant van Rijn in het licht stellen. ad Ilium. Te Hyères is de adressante in het begin van 1 863 toevallig, op een wandeling, in kennis gekomen met fen jonge vrouw, ook een weduwe, die, zich eenzaam en verlaten gevoelende, zich aan de adressante aansloot. Die weduwe vertrouwde later aan de adressante het geheim dat zij in December van het jaar 1862 te Hyères van een on echt kind was bevallen, hetwelk door tusschenkomst van de vrouw, die haar bij hare bevalling had bijgestaan, tijdelijk was besteed. Het diep ootmoedig berouw der gevallene we duwe trok de adressante aan, en heeft haar bewogen om, toen de accoucheuse haar in April een zeer aanzienlijke som gelds wilde afpersen om het kind voor een onbepaalden tijd uittebestedenaan die weduwe hare hulp en die van den predikant van Rijn, wien zij spoedig verwachtte, bij die uit besteding te verzekeren. De adressante werd daarbij alleen door Christelijke liefde gedreven, en die Christelijke liefde gepaard met de plegtige beloften aan de ongelukkige ge vallene met duren eed bezworen belet haar vooralsnog om trent die persoon meerdere bijzonderheden medetedeelen, waar toe zij anders gereedelijk in staat zoude zijn. Dit is intusschen zeker, de adressante verklaart het met aanroeping van Gods heiligen Naamdat niet de adressante te Hyères bevallen isdat al wat daaromtrent is voorge- bragt en door toevallige overeenstemming van namen als auderzins haar schijnt te bezwaren, een andere vrouw betreft, het is alleen waar, dat de adressante en de predikant van Rijn zich, ten behoeve ven de ongelukkige, met de uitbe steding voor een onbepaalden tijd van het kind hebben in gelaten. Onderscheidene omstandigheden, die nu tegen de adressante worden aangevoerd, waren haar toen ten eenen- male onbekend. Maar zij twijfelt geen oogenblik of een meer naauwkeurig en gemoedelijk onderzoek zal weldra ten duide lijkste hare eer en haren goeden naam handhaventerwijl de adressante nu reeds bij magte is, voor zooveel noodig het tegenbewijs te leveren, dat zij in 1862 niet zwanger geweest en te Hyères niet bevallen is." De arrondissements-rechtbank te Zutphen heeft ter ver vulling der opengevallen rechtersplaats op de aanbevelingslijst geplaatst de HH. en Mrs. B. A. Roelvink, J. A. Truter en L. E. Lenting. Zondag avond overleed te Amsterdam, ten gevolge van een noodlottig toeval, Ds. J. Stroeve, een der oudste leeraren van de Nederduitsche Hervormde gemeente. Bij de viering van het 250jarig bestaan der Leidsche Hoogeschool in 182 6 was hij praeses van het studentencorps. De rivier de Waal is vol drijfijs. De gierbrug te Nij megen is weggenomen en men zet met de pont over. De verzameling van Delftsche rariteiten en antiqui teitendie ten Raadhuize te Delft gaandeweg wordt bijeen- gebragt, werd onlangs aanzienlijk verrijkt door eenige ge schenken van den heer C. Hoekwater, waaronder de plateel- bakkersproef vooral uitmunt, die uit drie voorwerpen van Delftsch aardewerk bestaat. Verder werden door hem afge staan ettelijke voorwerpendie op de tentoonstelling van oudheden voorkwamen, als: een steenen kogel, een mes met koperen heft, voorstellende een jager met zijn hond, een looden buis in den vorm van een drakenkop enz.; een en ander bij gelegenheid der werkzaamheden en uitgravingen aan de Haagpoort en elders gevondendoor den heer H. aangekocht en voor genoemde stad bewaard. De heer L. A. van Berckel gaf voor gezegde verzameling een met snijwerk en inscriptie versierd stuk hout - een zoogenaamd kalf dat weleer boven den ingang van een thans onbekend lief dadig gesticht prijkte, bereidwillig ten geschenke, terwijl, door tusschenkomst en op verzoek van den archivaris dier ge meente, de heer F. Heukensfeldt, volgaarne het fragment van den steendie in vroeger dagen boven de poort van het voormalige rasphuis op den Geer weg gevonden werd aan de collectie ten beste gaf. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Gra- venhage zullen Donderdag avond worden ten tooneele ge voerd de opéra comique Lalla Ronck en de comédie les pe- tites Mains. In de gemeente Naaldwijk is thans een paar lieden in ondertrouw opgenomen welker huwelijk tot zeldzame fa» aailie-relatiën aanleiding geeft. De grootmoeder van de bruid trad in vroeger tijd voor de tweede maal iu den echt met den broeder van den tegenwoordigen bruidegom, zoodat deze zijn broeder voortaan met den naam van grootvader zal kun nen begroeten. Een derde broeder huwde vroeger met een dochter van dezelfde, waardoor de eene broeder behuwd- vader van den andere werd. In de laatste zitting des vorigen jaars door den Ge meenteraad gehouden is door den heer Krantz ter sprake gebragt het vroeger ingediend plan tot verbetering der Visch- markt, en den wensch geuit, dat daaraan binnen kort ge volg zal worden gegevenomdat door de bewoners der Vischmarkt het rooijen van boomen aldaar is gevraagd en tevens in het plan is opgenomen een verbetering der passage met rijtuigen van de Yischbrug naar de Korenbrugsteeg aangezien de Maarsmansteeg zoo naauw is. De geldelijke toestand der gemeente was, naar zijn gevoelen, van dien aard, dat het moeijelijk zal zijn daarvoor de middelen aan- tewijzen. Wij gelooven dat het voordeelig verschil van de opbrengst en de raming der plaatselijke accijnsen gedurende het afgeloopen jaar tot de verwezenlijking van dit plan zeer bevorderlijk kan zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 24°, des avonds te 8 uur 22°, te 10 uur 20°, 's nachts te 12 uur 18°. Woensdag mor gen te 3 uur 16°, te 6 uur 16°, te 8 uur 17°, te 12 uur 25°, 's namiddags te 4 uur 23°. Buitenlandsch Nieuws. De Paus schijnt van plan te zijn een verbond van vriendschap te sluiten met den President der Zuidelijke Staten, Jefferson Davis. Wederkeerig gewisselde brieven vloeijen over van vriendschappelijke betuigingen Jefferson Davis dankt den Heiligen Vader voor het uitschrijven der gebeden, om den hemel aftesmeeken den oorlog te doen ein digen terwijl de Paus den wensch uitspreekt om den door- luchtigen en geachten President door innige banden van vriendschap aan zich te verbinden. Het blijkt uit den thans openbaar gemaakten officiëlen tekst, dat de toespraak, door den Pauselijken nuntius tot Keizer Napoleon op Nieuwjaarsdag gerigt, uit naam van het corps diplomatique, zoo droog mogelijk was en in geen enkel opzigt afwijkt van het gebruikelijke ceremonieel, Uit het antwoord des Keizers maakt men de gevolgtrekkingdat hij nog geenszins afziet van zijn plan op eenzij het dan ook beperkt, Congres, en tevens dat Z. M. inziet, hoe noo dig het is de gemoederen eenigzins gerust te stellen ten aanzien van het behoud van den vrede. Het bevestigt zich De Redactie van het Christelijk Zondagsblad uitgegeven door e. gbrdes heeft het navolgende programma openbaar gemaakt Wiji hebben bij de oprigting van ons Christelijk Zondagsblad voor het Nederlandsche volkde rigting aangegeven, welke wij wenschen te volgen. Daar wij thans den derden jaargang zullen in het licht ge ven achten wij het goed en noodzakelijk om de woorden toen gezegd te herhalen. Goed, omdat de inteekenaren kunnen zien, dat wij ge trouw gebleven zijn aan onze belofte; noodzakelijk om de nieuwe in teekenaren te'doen weten wat zij te wachten hebben. Nu gelooven wij wel, dat ieder, die met onzen naam en onze rigting op Christelijk litterarisch gebied bekend is, verzekerd kan zijn, dat wij hem steeds goede vruchten zullen aanbiedennogtanszoo voor ons zeiven als voor de koopersachten wij het wensehelijkdat wij duid elijk ons programma bekend maken. Wij wenschen ons volk eene degelijke christelijke lectuur in han den te geven. Wij zeggen degelijke, omdat wij onder degelijke lectuur zulke lec tuur verstaan, die eene blijvende waarde heeft voor ieder hart, dat behoefte heeft aan de regtvaardigheid. (Rom. X vs. 10.) Mrij zeggen christelijke lectuur, omdat alles wat wij schrijven jezus Christus, Zijne verlossing en heerlijkheid tot middelpunt zal hebben. Wij hebben ons tijdschrift Zondagsblad genoemdomdat wij zeer wenschen dat ons volkdat in de week weinig tijd heeft tot lezen zich des Zondags heilzaam zou kunnen bezig houden. Ons boek of Tijdschrift zal vrij zijn van alle politica. Wij willen ons volk niet in het doolhof en op de slingerpaden eener onberekenbare uitkomst leiden maar zullen hen mei de hulpe Gods langs den door God iu Zijn onfeilbaar woord aangewezen weg, brengen naar die plaats, van waar alleen alle heil en zegen afdaalt, namelijk, het kruis van jezus Christus. Wij zullen ons Tijdschrift gesloten houden voor alle twistgedingen, zoowel op kerkelijk gebied, als op dat der dogmen. Wij wenschen op stellen te leveren in eenen milden Evangelischen zin die geschikt zullen zijn om den wereldling tot nadenken te brengen, en den Christen aan te sporen tot een volstandig geloof in den God zijns heils. Het heeft ons verblijd te vernemen dat het Zondagsblad, gedurende zijne tweejarige wandeling, vele lezers heeft aangetroffen. Ook weten wij dat ons blad niet ongezegend is geweest, en wij dankenden Heer, die ons in staat heeft gesteld duizenden bekend te makenmet de blijde boodschap des heils en zeer velen in hun geloof en geloofsleven te versterken.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2