N°. 1190. Donderdag 7 Januarij. A0. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLID Deie Courant verschijnt alken dag, be halve Zon- en Feeatdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco [ter post 2.80 in de drie maanden. Afaonderlijke Nora mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravonhage, Delft, Sckiedaift en Rotterdam te 10 u. 4 ra.; 12 u. 54 nr.; 3 u. 59 m; 6 u. 9 w., 9 ii. 8 m.; naar Haar em en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 ra.; 3 u. 5 in.; 4 u. 62 m.; 9 u. 3 m. PostbualigtingOQ aan de Lakenhal, Katoenfabriek eu op de Nieuwstraat'smorieus te 8 u. en te 11 u., namiddags te 3 u. 45 so. avonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. '«namiddags. Ooat-Indisohe Laodpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille, 9, 16 eu 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijkj geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg- Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 10 u. 30 ra. a> Zittingen >su het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag ts 11 uur. Comutisste van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags va 11—1 uur.- Bureauder Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10— 4 uur.- Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur.- De Gemeente- Architect is t* spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijuseu, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- eu Uitgaande Rechten au Accijnatu dage'ijk- van 9—1 uur en van 36 uur; van 's Rijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9 'i uur. Van Zegel, Registratie dagelijks van 8 4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. Prijs der Advsrtentiën 1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- eu doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vao genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Z. M. heeft den 2den luiten.-kwartiermeester bij het korps mariniers, D. A. C. Ebell, bevorderd tot lstcn luit. bij dat korps. In het voorafgaande rapport des Ministers van Finan ciën betreffende de statistiek van den handel en de scheep vaart van Nederland over 1862 leest men het volgende; //Uwe Majesteit zal ongetwijfeld met tevredenheid zien, dat de Nederlandsche handel en nijverheidal bleven dan ook de uitkomsten van een enkel jaar door bijzondere om standigheden in eenige opzigten beneden die van het vorige, zich in een doorgaanden merkbaren ^vooruitgang mogen ver heugen en dat de Nederlandsche koopvaardijvloot hare plaats onder die van andere natiën met eere blijft innemen. Het verdient opmerking, Sire! dat deze uitkomsten zijn verkregen onder een vrijgevige handels- en scheepvaartwet geving; terwijl de meeste andere landen geheel of ten deele de bescherming in hunne wetgevingeu neergelegd, bleven behouden. Ook daar intusschen openbaart zich meer en meer het streven omzij het dan ook trapsgewijzetot opheffing dier bescherming te geraken. En naarmate dit streven veld wint, en de Nederlandsche reeders kooplieden en indus- trieelen door tractaten of wel door algemeene wijzigingen in de wetgeving van andere landen meer en meer gelegen heid vinden otn zich hun wel verdienden naam van eerlijk heid en goeden trouw bij de mededinging in het buitenland ten nutte te maken, kunnen van ondernemingsgeest en eigen krachtsinspanning, tot het onderhouden en aanwakkeren waar van het vrije handelstelsel zoo bij uitnemendheid geschikt is, met vertrouwen nog meer vruchten worden verwacht. In den loop dezer maand zullen de onlangs door Z. M. tot 2de luitenants benoemde onderofficieren hunne nieuwe bestemming volgen en bij de hun aangewezen korpsen ge ïnstalleerd wordeu. Aanstaanden Vrijdag, des namiddags te 2 uur, zal door het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland een open bare algemeene vergadering worden gehoudenwaarin Jhr. Mr. P. J. Elout van Soeterwoude plegtig zal worden geïn stalleerd als nieuw benoemd vice-president bij dat rechterlijk eollegie. Volgens een gerucht zou de heer Mr. G. de Vries Az., lid van den Raad van State, vroeger griffier van de Staten der provincie Noord-Holland, optreden als Minister van Binnenl. Zaken en alsdan de heer Thorbeckè zich belasten met de portefeuille van Buitenl. Zaken en met het beheer van de Zaken der R. K. Eeredienst. Naar men verneemt, zal de heer Mr. H. van Loghem, om redenen van gezondheid, zijn ontslag nemen aU lid van de Tweede Kamer. Vervolg en slot uit de memorie van appèl van Mevr. Pruimers. //De gezondheidstoestand der adressante was, vooral na het smartelijk verlies van haren echtvriend, wankelende. Hare moeder was aan tering bezweken en de beginselen dier kwaal schenen zich bij haar te vertoouen. Op raad van een kundigen arts heeft zij zich bij herhaling naar Zandvoort, "en eindelijk, tot algeheel hérstel, zoo mogelijk, van de ge vreesde kwaal, naar Hyères in Frankrijk begeven. Twee ma len, in 186 0 en 1861, heeft de predikant van Rijn, de eerste maal met vrouw en kind, de tweede maal alleen, enkele weken te Zandvoort doorgebragt, terwijl de adressante zich daar veel langer dan hij ophieldmaar het verblijf aan een badplaats werd ook voor zijn gezondheid vereischt. In 1 862 heeft de adressante het bijzijn van den predikant van Rijn te Zandvoort gemist,. In September kwam zij van daar terug en in October is zijop aandrang vau haren vader en broeders, naar Hyères vertrokken, na bij den heer Prui mers en verdere familie en vrienden afscheidsbezoeken afge legd ie hebben. Toen zij daar met, haar kiud met de gou vernante mejufvrouw L. Schiess, dochter van den predikant te Grabs, kanton Sl. Gallen in Zwitserland, eu met een te Hyères gehuurde dienstbode was gevestigdis haar broeder, die haar derwaarts begeleiddeteruggekeerd. De predikant van Rijn heeft haar in April 1863 van daar teruggehaald heeft met haar een bezoek gebragt in Zwitserland bij de fa milie harer gouvernante en is met haar en haar dochtertje en de gouvernante naar hare woonplaats teruggekeerd. Al tijd heeft de predikant van Rijn zich voor de adressante een oprecht vriend betoond maar nimmer is door hem jegens haar, door haar jegens hem, de welvoegeiijkheid één oogen- blik uit het oog verloren. Daarvoor stond trouwens zijn waar lijk vroom gemoed, zijn betrekking als leeraar der gemeente en als Christelijk echtgenoot volkomen borg. Mogt het noodig zijndeswege getuigen te hooren de adressante zal gaarne ook door dit bewijsmiddel den onbe-

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1