gelijk te vernietigen. Men heeft de gelegenheid gezocht en gevonden, om, onder den dekmantel van 1412 Burg. Wetb., iemand die geene partij is in het geding, in het oog der Christelijke gemeente, die hij met ijver en ingenomenheid diende, als een huichelaar en echtbreker ten toon te stel len. Men onthoudt aan de kennisneming der adressante de stukken van welke men zich tegen haar bedient. Men wei gert haar een bekwamen termijn, om zich op hare verde diging tegen zulk een aanklagte voortebereiden. Men hoort getuigen tegen haar, zonder dat zij er iets van weet. Men benoemt zonder eenige oorzaak een provisionelen voogd en draagt die betrekking op aan haren vervolger. Men doet ten principale uitspraak op het onwettig bewijsmiddel van publiek gerucht, op nietsbeduidende en partijdige verkla- ringeu van getuigenterwijl men andere voordeelige met stilzwijgen voorbijgaat, en op stukken en verklaringen uit den vreemde die deze adressante niet betreffenmaar die op de op zich zelf staande en blijkbaar logenachtige ver klaring van ééne vrouwop haar worden toegepast. En aan dat alles wordt met buitengewone snelheid de meest moge lijke openbaarheid gegeven, en de uitvoering wordt verhaast en buiten den wettelijken grens uitgebreid. Het is tegen dit wel beraamd plandoor verschillende rechterlijke uitspraken vergemakkelijkt en bekroond, maar in strijd met letter en geest der Wet en in strijd met de waarheid dat de adressante thans opkomt. Zij heeft dit niet vroeger kunnen doen, hoe vurig zij dat ook wenschteom dat haar raadsmanMr. J. W. Tydemanadvocaat te Am sterdam alvorens haar bijstand tc verleenendoor eigen naauwgezet onderzoek de volkomen overtuiging wilde erlan gen van hare onschuld. Nadat hij die overtuiging bekomen heeft, aarzelt hij niet in haar belang optetreden en de mid delen te doen gelden, welke hij meent uit een feitelijk en rechtskundig oogpunt tegen de voormelde beschikkingen en vonnissen te moeten aanvoeren." Nieuwejaarsnacht ougeveer 2 uur ontstond te Amers foort een hevige brand in een woning, die door onderschei dene huisgezinnen werd bewoond en ten gevolge van de aan wezige brandstoffen geheel is uitgebrand. Nieuwejaarsnacht te half 4 uur is te Lochem brand ontstaan in een huis op de markt, bewoond door een tim merman te half 5 was reeds een tweede huis in den asch gelegd. De nieuwjaarsdag werd voor het huisgezin van A. de Waard, aan den postweg van Kapelle naar Yersekendam woonachtig, in een dag van droefheid verkeerd. De 13jarige zoon Gillis, die aan de vallende ziekte leedwas uitgegaan om een jongen op het veld te roepen. Toen hij na eenigen tijd niet terugkwam en men hem ging zoeken, vond men hem in de sloot op zijde van den weg verdronken. Naauwelijks is het ijs in het water en reeds heeft het zijne offers geëischt. Zoo vermaakten zich Zaturdag mor gen te IJsselraonde 2 jongens op het ijs van den Bolnes- schen boezem door de dunte van het ijs zakten zij er door en het mogt alleen met de grootste inspanning gelukken, een er van te redden. Den tweede, een zoontje van de' Haan tuinman onder Ridderkerk kon men eerst later met een schietschouw bereiken. I)e chirurgijn van Wagtendonk zich juist op die hoogte bevindende, spande nog, doch he laas te vergeefs, alle moeite in om hem aan het leven terug te geven. - Te Groningen werd 11. Woensdag het 25jarig bestaan van het Hervormd diaconiegezelschap feestelijk herdacht. Aan die vereeniging hebben verschillende commissiënals tot werkverschaffing en voor armenwoningen haar bestaan te dan ken. Bij dit feest werd een som bijeengebragt tot het doen eener buitengewone uitdeeling. Zaturdag 11. herdachten de beambten ter plaatselijke secretarie E. N. van der Horn, J. C. Luberti en C. G. Nieuwveen hun 25jarige dienst in die betrekking; de hoofd beambte onder den titel van chef ter plaatselijke secretarie zijne 35jarige dienst, waarvan de laatste 2 5 jaren onder dien titel en tevens als amanucius bij het bestuur der Stads Bank van Leening, l)e bewustheid van in die betrekking steeds met ijver en trouw de hun opgelegde taak onder een herhaaldelijk afgewisseld bestuur te hebben vervuld, is de beste zelfvoldoening, om met innige erkentelijkheid aan God terug te zien op den afgelegden weg en hooger te waardee- ren dan de lof, die hun daarvoor mogt worden toegekend of het eerbewijs, waarmede men zich in hooger kringen vaak laat sieren. Die ambtenaren behooren tot dat soort, op wien het fransche spreekwoord toepasselijk is: //nul vrai critique d'un ministreque son sécrétaire de cabinet." Door veel jarige ervaring wordt hun blik meer geoefend en scherper, ook tot eigen ontwikkeling en vorming. In een revue con temporaine zouden hunne memoires een niet onbelangrijke plaats beslaan tot grondige beoordeeling en behartiging der publieke zaak; daar zij nog iets meer dan schrijfmachines waren. Gods zegen ruste op hun overigen levenstijd Wij vernemendat eenige onzer voornaamste Leidsche industrieelen het plan hebbenom een locaal te stichten waarin fabriekarbeiders en handwerkslieden zich tot uitspan ning kunnen vereenigen en al het noodige verkrijgen om in hun vrijen tijd zich een betamelijk genot te verschaffen. Zulk een plan verdient wel algemeene belangstelling en waar het noodig mogt zijn ondersteuning, want het is een stap op een weg die nog te weinig betreden ismaar toch tot een voortreffelijk doel leidt. In een particulieren uit Paramaribo van 5 December leest men het volgende «Zoo even verneem ik, dat er (tijding is aangebragt van ernstige ongeregeldheden op de plantage La Paix, die door de districts-commissarissen niet konden bedwongen worden, tengevolge waarvan een der oorlogschepen met 40 man troe pen derwaarts wordt gezonden. Ook op den houtgrond Hannover, in het district Para, staan de zaken niet gunstig. De oorzaak hiervan is, dat de eigenaar van dien grond met 300 slaven, vóór de emanci patie voor ƒ30,000 gekocht, en bij de vrijmaking der ne gers, als vergoeding (berekend op ƒ300 per hoofd) voor de slaven 90,000 terug ontvangen hebbende, na het ver krijgen dezer winst van ƒ60,000, met de werkzaamheden op de plantage niets meer wil te doen hebben. De negers bevinden zich nog op den gronddoch zonder dat met hen eenige werk-overeeukomst is gesloten zoodat zij thans het hout kappen en verkoopenom in hunne behoeften te voor zien. Deze ongeregeldheden en afwijking van de voorschrif ten der emancipatiewet hebben een nadeeligen invloed op de negers der andere houtgronden van het district uitge oefend zoodat de éigenaars aldaar niet ten onregte daar over klagen." De R. C. gemeente te Paramaribo heeft een groot verlies te betreuren door het overlijden van den algemeen geachten Eerw. Heer C. Schepers, bisschop van Millipotamus i. p. i. en Ap. Vic. van Suriname. In 1829 kwam hij als priester en missionaris in deze kolonie. - Na den dood van Mgr. J. Grooff werd hij in 1825 tot deze waardigheid ge roepen en ontving in het volgende jaar de bisschoppelijke wijding uit de handen van Mgr. Zwijsen aartsbisschop van Utrecht. Eene uitputtende kwaal, die hem maanden lang aan het ziekbed gekluisterd heeftsleepte hem ten grave. Op zijn verzoek is zijn lijk, zonder eenige praalvertoonop het R. K. Kerkhof ter aarde besteld. De R. K. geestelijken, eenige belangstellende vrienden en een groote stoet lidmaten dier gemeente vergezelden het naar de laatste rustplaats. Naar men verneemt, is tot zijn tijdelijken opvolger benoemd de Eerw. heer S. A. H. Neurkens. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 26°, des avonds te 8 uur 2 7°, te 10 uur 28°, 's nachts te 12 uur 27°. Zondag mor gen te 3 uur 27°, te 5 uur 22°, te 8 uur 25°, te 12 uur 28°, 's namiddags te 4 uur 22°, te 5 uur 21°, te 8 uur 18°, 's avonds te 10 uur 19°, 's nachts te 12 uur 19°. Maan dag morgen te 3 uur 20°, te 5 uur 19°, te 8 uur 17°, 's middags te 12 uur 23°, te 4 uur 22°. Een boek, bestemd om beweging te maken in de wereld der ge leerden en der zieken, is juist in het licht verschenen, 't Is een ver handeling over de aamborstigheid, getiteld: Guide de Asthmatique. De Guide de l'Asthmatique heeft een ware omwenteling veroorzaakt in de behandeling van deze, tot hiertoe ongeneeslijk geachte ziekten de aamborstigheid en de aandoening van de luchtpijp. De talrijke ge nezingen, eiken dag verkregen, bewijzen de deugdelijkheid van de nieuwe geneeswijze, welke door den schrijver wordt voorgestaan; dit boek zal franco verzonden worden, tegen toezending van 4 franc in postwissel aan den schrijver, rue du Bouloi2, of aan J. B. Baillière uitgever van de keizerlijke geneeskundige akademie19, rue Haute feuillt te Pary».

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2