Builenlandseh Nieuws. deeld was. Door allen werd hij nog als de brandstichter be schouwd. dien men de schuld niet volkomen had kunnen bewijzen. Achteruitgang in zijne zaken was daarvan het ge volg, hetwelk daarmede eindigde, dat H., na huis en inboedel te hebben verkocht, den 15den Mei 1863 van Groenlo vertrok en zich te Enschedé vestigde. Doch zien wij nu wat met C. V. sedert den tweeden brand is voorgevallen. Kort nadat de heer H. ontslagen was, werd V. gearresteerd wegens diefstal en veroordeeld; maar aangaande den brand en het daarbij gestolene bij den heer iï. kon men niets van hem gewaar worden. De zaak bleef intusschen rusten en men gaf den moed op, toen V. kort na zijn bevrijding te Win terswijk 2 oorringetjes te koop aanbood welke aangehou den bleken toebehoord te hebben aan een der kinderen van den heer H Hij echter beweerde ze gevonden te hebben en de justitie kon niets naders ontdekken. Maar toen was de ontknooping nabij. In de laatste helft van October 11. werd V. te Arnhem gearresteerd wegens diefstal en toen vond men bij hem ook voorwerpen welke vroeger door den heer H. waren opgegevenin den nacht van den tweeden brand bij hem gestolen te zijn, o. a. het dekseltje van een flacon van de dienstbodewier koffer gestaan had op den zolder waar de brand was ontstaan en die des morgens openge broken gevonden werd. Het is than3 der justitie te Zutphen gelukt de zaak geheel te ontdekken. V. heeft bekend den brand geslicht en al het vermiste gestolen te hebbenen op de vraag waar hij dat gelaten had, is hij met de justitie naar Groenlo gegaan en heeft hij een plaats in den tuin bij zijne ouders aangewezen, waaruit nagenoeg al het vermiste te voorschijn kwam. De zaak zal eerstdaags voor het Hof te Arnhem behandeld worden. Uit 's Hertogenbosch wordt het volgende berigt: De van poging tot moord op den aartsbisschop, Mgr. Zwijsen beschuldigde Jan van Veen is Vrijdag morgen op vrije voeten gesteld. Op St. Nicolaas-avond kwam in zekere woning te Kaatsheuvel St. Nicolaas een bezoek brengen om zijn gaven onder de kinderen uittedeelen. De kleine verschrikten en be gonnen te biddenmiddelerwijl bragt St. Nicolaas aan kis ten en kasten een bezoek en verdween daarna, f 150 bij vergissing met zich nemende. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te.Veen door Ds. A. Macphersonthans predikant te Nijkerk op de Veluwe. Gedurende het jaar 1863 zijn op de veemarkt alhier aangebragt: 19,029 runderen, 5,790 kalveren, 25,085 scha pen, 34,717 lammeren, 1,589 varkens en 5,934 biggen, waarvan de verkoopwaarde kan worden geraamd op de aan zienlijke som van 32 a 33 tonnen gouds. Aan de gerneentewaag zijn in dat jaar gewogen 383,770 Ned. ponden boter en 46,085 Ned. ponden kaas, zijnde 776,90 ponden boter minder en 18382 ponden kaas meer dan in 1862. Aan de aardappelenmarkt zijn aangevoerd 132,652 mud den aardappelen. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 32°, des avonds te 8 uur 30°, te 10 uur 27°. Vrijdag morgen te 5 uur 25°, te 8 uur 2 5°, te 12 uur 30°, 's namiddags te 4 uur 28°, te 5 uur 28°, te 8 uur 28°, 's avonds te 10 uur 27°. Zaturdag mor gen te 5 uur 24°, te 8 uur 21°, 's middags te 12 uur 29°, te 4 uur 26°. Woensdag namiddag is een van Keulen komende goe derentrein te Andernacb tegen een anderen goederentrein ge- loopen. Beide machines en verschillende waggons werden be schadigd en de machinist benevens een conducteur werden gekwetst. Donderdag namiddag te 1 uur hebben de tamboers en trompetters der nationale en Keizerlijke gardes en der linie troepen de op oudejaarsdag gehruikelijke aubade aan HH. MM. gebragt, op het plein voor hef Paleis der Tuileriën. Een groot aantal toeschouwers verdrong zich voor de hekken om den Keizer te komen zien. Het oorverdoovend getrommel werd plotseling gestaakttoen men een der vensters van het PavilloD de l'Hor'oge zag openen, waaruit Keizer Napoleon met de Keizerin en den jongen Prins op het balcon traden. Natuurlijk ontbrak het daarbij niet aan opgewonden toejui- gingen. Le France geeft een overzigt van de bij den Franschen Raad van State aanhangige wet tot regeling van het bij zonder middelbaar onderwijs, aldus genaamd in onderschei ding van het classieke middelbaar onderwijs. De cursus zal vier, of desverkiezende, vijfjaren dureD het diploma van bekwaamheid aan het einde van dat tijdperk uittereiken zal gelijk staan met een baccalaureaat in de letterenter wijl de lessen loopeu zullen over de navolgende vakken de godsdienst, de Fransche taal- en letterkundede levende talen, de geschiedenis en de aardrijkskunde, de beginselen van het burgerlijk recht, die van het handelsrecht en van de staathuishoudkunde, de wiskunde en de physicatoege past op nijverheid en landbouw het zingen en het teeke nen. Aan het Ministerie van Onderwijs zal, voor de alge- meene invoering van deze soort van scholen die nu reeds in 64 verschillende lyceën gevestigd zijn, een crediet ver leend worden van 1,600,000 francs. - Te Londen is het Kersfeest aanleiding geweest tot vele ongelukken. Behalve een groot aantal dronkemanstoo- neelen en vechtpartijenhebben ook verscheidene personen uit den geringen stand zich derwijze in gastreren te buiten gegaandat zij hunne zeer jonge kinderendie zij bij zich te bed namen, hebben gesmoord, door in den slaap op hen te gaan liggen; in een enkele wijk dier hoofdstad zijn 33 lijkschouwingen gehouden over kinderen welke door hunne ouders op deze wijze waren gesmoord. Terwijl een passagierstrein 11. Donderdag avond tus- schen Reading en Didcotin Engelandin volle vaart was ontdekten de reizigers dat een der rijtuigen in brand stond. Het gelukte hun den machinist hiervan kennis te geven die dan ook den trein deed stilhoudenzoodat men den in vlam staanden wagen konde verwijderen en zonder verder ongeval de reis voortzetten. De Times is ongerust wegens den loop dien het ge schil tusschen Denemarken en Duitschland neemt. Wij vree zenzegt dat blad, dat de bondstroepen in de Deensche hertogdommen eene revolutionaire krijgsmagt worden, die de rol van vrijscharen spelen onder de banier van het bondsgezag en onder voorwendsel van handhaving der bondsrechten dat zal het geval worden tenzij de groote staten van Duitschland den stroomdie de kleinere Bondsstaten medesleept, kun nen en willen stuiten. Eenige dagen geleden hebben de buiteniandsche bla den medegedeeld, dat, ten gevolge van den treurigen staat van zaken te Athene, graaf Sponneckde wakkere raadsman van Koning George, besloten had Griekenland onmiddellijk te verlaten en naar Kopenhagen terugtekeeren. Die beiigten blijken nu zeer onjuist te zijn geweest; er zijn althans te Londen authentieke tijdingen uit Griekenland ontvangen waaruit blijkt, dat de graaf er volstrekt niet aan gedacht heeft zijn Vorst te verlaten, cn tevens dat de toestaud van Griekenland en de vooruitzigten van dat land op dit oogen- blik gunstig zijn. Het punt dat nog al bezorgdheid baart, is de kwestie betreffende de slechting der fortificatiën van Corfudoch men hoopt ook dat geschil zeer spoedig met het gouvernement te Athene te zullen schikken. «FFHIKEL SI1KIWS. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantonge recht op 28 December 1863. 13 wegens zich op de openbare straat in staat van kennelijke dronkenschap te vertoonen. 2 wegens het baggeren in de Leidschevaart zonder consent. 2 wegens het rijden over de klinkerstraat. 3 wegens het werpen van vuilnis in het water. 1 wegens het in den winkel ten verkoop voorhanden hebben van brood onder het bepaalde gewigt. 1 wegens paarden los en zonder toezigt op bet jaagpad te laten grazen. 1 wegens het verontreinigen der straat. 1 wegens het rijden door de Vrouwesteeg in een verkeerde rigting. 6 wegens overtreding van artikel 315 algemeene politie-ver- ordening.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 2