U N°. 1186. Zaturdag 2 Januarij. A". 186 Al weer een jaar voorbij! II. Op maatschappelijk gebied hebben we elkander zeer noo- dig. Er is verscheidenheid van gaven, van aanleg, van ver mogen, van rigting en van wat niet al; maar wij hangen toch van elkander af. Wij moeten leven en laten leven en waar zou het heen, indien we niet konden rekenen op de dienst en hulp van anderen. In het groote raderwerk der menschelijke maatschappij heeft ieder rad zijn plaats en zijn eigen regelmatige beweging; gelijk elk deel van het men schelijke ligchaam tot het geheel in een zeer naauw verband staat, 't Is hoog noodigdat wel in het oog te houden in onzen tijd wanneer er steeds sprake is van zorg voor en eisch van het algemeene belang. Handel en nijverheid zijn de hoofdbronnen van plaatselijke welvaart; de Hoogeschool en de krijgsbezetting bevorderen het vertier en geven aan ingezetenen en gemeentekas ruime voordeelen; consumenten eu producenten, die voortbrengen en verbruikeu, hangen van elkander af; niemand kan zeggen buiten betrekking tot an deren te staan of zich geheel onafhankelijk te gevoelen. Al weer een jaar voorbij, waarin dat in honderd opzigten geblekenmaar nog te weinig algemeen erkend is. De band moest meer gevoeld en gewaardeerd wordendie menschen aan menschen, stadgenooten aan elkander verbindt, opdat de een den ander helpe, bijsta en steune opdat we elkan ders lasten dragen. Al weer een jaar voorbijwaarin wat gewenscht en be geerd is, maar zich toch niet heeft verwezentlijkt. Wel is waar, op staatkundig gebiedbij de openbaring van de ver schillende rigtingen is gelukkig niet te klagen. Men beweert, dat meer toenadering is te bespeuren tusschen hendie vroe ger verdeeld warenen dat de conservativen meer liberaal de liberalen meer conservatief geworden zijn. Er is hoop voor de toekomst en welligt als het nieuwe jaar doorleefd is, worden er bewijzen te over gevonden, dat de viering van de 50ste verjaring van het herstel on zer nationale onafhankelijkheid ook in dat opzigt vruchtbaar is geworden in een naauwere en inniger vereeniging van het Nederlandsche Volk met en onder de grondwettige re gering van Oranje! Al weêr een jaar voorbyen nog bestaan er geschillen die nog niet vereffend of bijgelegd zijn; en wel helaas! op godsdienstig gebied. Evenwelmet dankbaarheid moet wor den ve.meld, dat zoo elders, binnen- of buiten 'slande, een onverdraagzame geest tusschen belijders van verschil lende godsdienstige gezindheden of leden van verschillende kerkgenootschappen in meerder of minder mate heerscht binnen Leiden op maatschappelijk gebied daarvan weinig te bespeuren is en de werking van zoogenaamde geheime genoot schappen of bijzondere vereenigingenom proselieten té ma ken zich hoogstzeldzaam openbaart. De meeste onrust komt van een zijde, waarvan men het minst die moest verwachten en als er van verdeeldheid en verwarring sprake is, is het niet moeijelijk te raden, werwaarts veler oog zich wendt. Ook daaraan zal een eind zijn, want meer dan 50 jaren geleden was er ook een razernij tot afbraak, ook van het geen nog nuttig of bruikbaar was, thans is het verwoeste en afgebroken gedeelte] bijna weder hersteld en aange bouwd. Al weêr een jaar voorbijen wat ook keerewissele of veranderehoeveel blijft toch hetzelfdegeboren worden en stervenopwassen en ontwikkelenafnemen en verouderen 't nieuwe wordt oud en het oude komt weer in een renais sance stijl voor. Zal dat altijd zoo blijven? De wetenschap blijft daarover steeds navorschende en de natuurkennis heeft het raadsel nog niet opgelost. Maar dit is onbetwistbaar zeker, dat het vonnis des doods over ieder schepsel is uitgesproken en het tijdstip oubepaald is, maar eenmaal vast zal aanbreken, waarop dat vonnis wordt voltrokken. Zoo iedereen daaraan meer dacht, aanhou dend en ernstig waarde hechtte en zich even zeer beijverde om goed uit als door de wereld te komenhet gelaat der maatschappij zou een ander voorkomen hebben; want de ge dachte aan den dood baart vreesook een heilige vrees voor vergelding, en al breekt men ook met traditiën der jeugd, het geweten doet zijn rechten gelden, 't Baat ons weinig, wat andereu gelooven of op gezag willen doen gelooven oud of nieuwmodern of antiekieder is voor zichzelf ver antwoordelijk en staat of valt zijn eigen Heer, wien hij vreest of dient, 't Komt er op aan ons gemeenzaam te maken met het denkbeeld aan onzen dood en met onze gronden van hoop voor de eeuwigheidalsof we alleen staan opdat wij daar door lotgenooten zoeken 9 vinden en ons aan elkander hech- EIDSCH DAGBLAD Deie Courant verechynt ellcen dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eu franco per post 2.80 in de drie inaauden. Afionderlijke Nom- aaers Vijf Ceuts. Prijs der Adverteiitiën 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12* Cts. Geboorte-, hu- ivelijks-eu doodberigteu van 1-4 regels f0.90. iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vac genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Uelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 tn.; 12 u. 54 in.; 2 u. 59 ra.; 6 u, 9 ra-; 9 u. 8 ra.; uaar tiaar em en Amsterdam to S u. 46 ra.; 11 u. 4S ra.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van I.eiJeu (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 de overige dagen nitgesonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondig 3 u. 's namiddags. Postbus!igtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek on op de Xieuwstraat's morgens te 8 it. en te 11 u., 's namiddags te 3 o. *5 m. 'savouds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 ra. 's namiddags. Oost-Iadisobe Loadpost. Over .Southampton, I en 17; over Triest, 7 eu 23; over Marseille. 9, 16 eu 25 van elke maand. RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's ui. tot 10 u. 30 ra. tv. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op oubepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdagta 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11l uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks van 10 t uur. Thesauriedagelijks van 10 2 uur. - lie Gemeente- Architect is ts spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselljbe Aooijmea, dagelijks van 8 l uur en van 5 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijaise dagelijks van 91 uur en van 36 uur; - van 'sRijks Direote 3e!astiugeu, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag vau 9 nur. van Zegel. Registratie dagelijks vau 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1864 | | pagina 1