Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandse!) [Nieuws. vermindering staan verhooging van andere- en ook nieuwe j po3teuzooals: de kosten van bedelaars in de Ommerschans ƒ6000, van verpleging van zieke armen 4000 van krank zinnigen 1000 meer, en dan nog ƒ7000 aan het Stede- lijk Werkhuis. De vermeerdering der kosten van het onder wijs ligt in de nieuwe ouderwijs-wet, maar daarvan moet ook 15000 worden afgetrokken voor opbrengst van school gelden. Door de afschaffing der poortgelden zijn natuurlijk de kosten van invordering der plaatselijke accijnsen moeten worden verhoogd, maar het verschil van 10,000 is toch zeer belangrijk en klimt nog, wanneer men in aanmerking neemt, dat in 1864 de vergoeding van het ftijk ƒ45 00 is en in 1848 ƒ1400 was. Het grootste verschil tusschen de uitgaven van die beide jaren ligt wel in de drie eerste hoofdstuKken. Er is dus stof tot roem over den toestand der gemeente- finantiën en vooruitzigt tot verbetering bij een opheffing der plaatselijke tolliniën of afschaffing der plaatselijke accijnsen. -Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. J. Minnema, als burgemeester van Franeker; aan C. E. Bernet als algemeen opziener op het stoomwezen der spoor wegdiensten en in diens plaats benoemd C. H. Schanze, bouw- en werktuigkundige der 2de klasse bij den aanleg van Staatsspoorwegen voorts tot burgemeester der gemeente Blokker J. de Boer en als burgemeester der gemeente Vries ontslagen Mr. L. Vos. KJ De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft in hare zitting van heden Dingsdag de Begrooting van Buitenland- sche Zaken verworpen met 19 tegen 14 stemmen. (Reeds heden middag per telegram medegedeeld.) Ook in deze week zullen de meeste Ministers geen audiëntie verleenen ten gevolge van de beraadslagingen over de Staatsbegrooting voor 1864 bij de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal. Voor de herstemming van een lid der Prov. Staten te Rotterdam waren ingekomen 340 billettenwaarvan 7 van onwaarde. Gekozen de heer A. E. Roest van Limburg met 170 stemmen. De heer Mr. J. A. Vaillant had 163 stem men op zich vereenigd. - Op Woensdag den 30sten dezer, zal aan het locaal van het Ministerie van Binnenl. Zaken te 's Hageworden aanbesteedhet graven van een kanaal door den hoek van Hollandmet het voltooijen van de noodhaven aan de Noord zee aldaar. Te 's Gravenhage is Maandag aanbesteed de levering van Waalklinkers en Escausijnsche keijenten behoeve der gemeentewerken en aangenomen door L, C. de Kok aldaar de klinkers voor 12,54^- per 1000 stuks en door F. J. Smits te Dordrecht de keijen in 2 perceelen voor 58,63 en voor 55,52 per 1000 stuks. Naar men verneemtis door de heeren G. J. van Leeuwen en G. Swerver Jz. te Alkmaar concessie gevraagd voor een stoombootdienst op Rotterdam. In den Koninklijken Franschen_schouwburg te 's Hage zal Woensdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opéra Faust. De heeren G. P. Ittman en Zoon te Rotterdam agen ten der Overlandmailontvingen van de directie der Penin- suler en Oriental Steam-Navigation Company de navolgende dépêche //De CascuttaChina, Bombay en Mauritius mails, pas sagiers en lading, zijn gisteren, 27 dezer, te Suez gearri veerd; de vertraging is veroorzaakt doordien de boot der Maatschappij //Rangoon" van Calcutta nabij Aden is gestrand men hoopt haar weder vlot te krijgen." De heer Mathieu (de la Dröme) rigt uit Montpellier van Zaturdag middag de volgende dépêche aan de Corres pondence Havas: //Laatste waarschuwing aan de Engelsche en Fransche zee lieden. De gevaren voor hevige stormen zijn wederom zeer dreigend." Naar men verneemtis op de hoogte van Ameland gestrand een Engelsche oorlogsstoomboot, die zou uitgezon den zijn ter opsporing van nog een groot aantal vermiste En gelsche visschcv? Zv. Ms. stoomschip kreeg Zaturdag II. per telegram het bevel om dadelijk derwaarts te vertrekken tot adsistentiemaar bij onderzoek bleek er een defect aan de machine te zijn, zoodat aan die orders tot nog toe niet is kunnen worden voldaan; inmiddels verneemt men, dat de bemanning van de gestrande boot is gered, Zr. Ms. stoom schip Cycloop zouzoodra het gereed eD het weer wat bedaard was, naar die plaats vertrekken. De persoon van C. Boudewijns, die uit wraak het huis van zijn zwager te Veghel in brand gestoken en zich daarna onmiddellijk vervoegd heeft bij den directeur van het huis van arrest te 's Hertogenboschom zich vrijwillig in hechtenis te begeven is thans ouderworpen aan een on derzoek van 3 doctorenomdat èn uit het onderzoek èn uit zijn handelingen het vermoeden wordt geboren dat hij in een melancholischen toestand verkeert. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Harderwijk door Ds. J. F. van Dijk te Overschie. De arrondissements-rechtbank alhier heeft heden bij een uitgebreid vonnis, waarvan de voorlezing meer dan an derhalf uur duurde, aan den Staat, of de algemeene com missie van liquidatie der voormalige Wees- en Momboirkamer den eisch tegen de Stad Leiden ontzegddaarbij aanne mende de middelen van verdediging wegens onbevoegdheid en verjaring. Bij de heden Dingsdag alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van eenige werkzaamheden aan de Bibliotheek der Leidsche Hoogeschool is aannemer geworden voor de som van 4,3 5 5 J. P. Rietbergen, timmerman alhier. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 3 7°, des avonds te 8 uur 3 7°, te 10 uur 37°. Dingsdag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 43°, te 12 uur 47°, 's namiddags te 4 uur 46°. De berigten uit Holstein luiden gunstig voor Prins Frederik. Te Altona, Wandsbeck, ElmshomPinneberg, Neu- munster, Oldesloe en Gluckstadt is hij plegtig als hertog uit geroepen. Alleen te Wandsbeck is de beweging tot buiten sporigheden overgeslagenwant de commissaris van politie werd mishandeld en zijn bureau vernield. Door de bezadig- den onder de burgerij werd toen spoedig een comité gevormd en de gestoorde orde hersteld. De bonds-commissarissen lee- nen aan de bevolking allerwege de hand om het gezag des hertogs langs wettelijken weg te vestigen. Hertog Friedrich zal eerst dan in Holstein komen, naar men met zekerheid verneemt, wanneer de bondsvergadering uitspraak omtrent zijn rechten heeft gedaan. Men verzekert, dat Keizer Napoleon thans minder gunstig gezind is jegens Denemarken dan aanvankelijk het geval was en wel wegens de belangstelling door Engeland jegens Christiaan IX aan den dag gelegd. De Keizer van Rusland heeft bovendien besloten, om al zijn aanspraken op Slees wijk-Holstein wel te doen gelden als hoofd van het huis Holstein-Golthorp (behoudens zijn recht om die overtedragen aan wien hij maar wil)althans indien de Duitsche Bond zich wil houden aan al de bepalingen van het protocol van Londen. r Te Cherburg wordt het stoomfregat Souveraine u:tge- rust om in de eerste dagen van het volgend jaar naar de Mexikaansche kust te vertrekken. De tunnel door den berg Cenis moest binnen den tijd van 5 jaren voltooid zijn en 40 millioen francs kosten. Die som is uitgegeven en binnen 9 jaren zijn van de 12000 meter, die de lengte van den tunnel uitmaken, slechts 15 00 doorgegraven. Volgens die maatstaf zou de doorgraving eerst na 5 0 jaren voltooid zijn en 33 6 millioen kosten. Uit Frankfort wordt berigt, dat een eisch tot onder curatele stelling is gedaan tegen Prins Frederik von Hanau zoon van den Keurvorst van Hessen, wegens buitensporige verkwisting. Daartegen is 's Prinsen raadsman opgekomen, die aangetoond heeft, dat de vroegere uitspattingen van den Prins hoofdzakelijk zijn toeteschrijven aan zijn verwaarloosde opvoedingterwijl verder wordt gedreigd met het aanvoeren van nog andere minder aangename verdedigingsmiddelen, bijaldien niet van den eisch wordt afgezien. Men gelooft dat dit ook geschieden zal. Koningin Victoria heeft in den avond voor Kersdag

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2