Buitenlandsch Nieuws. Maart tot half November, wanneer het schip werd opgelegd en de bemanning huiswaarts keerde. Thans vaart men voor 8 a 10 gulden naar het gevaarlijke kanaal van Bristol, ter wijl hij, die het vroeger voor het dubbele der som onder nam, een waaghals werd genoemd. Hoe meer gevaren hoe meer rampen. Daarbij komt de verzekering voor geheel in plaats van voor gedeeltelijk verlies, en dan nog de hooge verzekering. Van het Nieuwediep wordt gemeld dat aldaar Maan dag en Dingsdag weder een hevige Noord-Westen storm waait, gepaard met hevige hagelbuijenterwijl het water weder een Belangrijke hoogte heeft bereikt. Ook te Kampen was Dings dag de rivier zoodanig gewassen dat men weder voor on heilen vreest. Te Rotterdam was ook een gedeelte der bui- tenstad overstroomd. Maandag 11. heeft men in eenige dorpen een collecte gehoudenten behoeve van de nagelaten betrekkingen dei- verongelukte visschers te Katwijk aan Zee, waarvan de op brengst is geweest: te Katwijk aan den Rijn f 87,44, te NocrdwijkrBinnen f 100,20 en te Noordwijk aan Zee f 5 8,235. Dingsdag avond werd te 's Hage een openbare bijeen komst gehouden door de 's Gravenhaagsche Hulpvereeniging tot bevordering van Christelijk Nationaal Onderwijs, waarin het woord werd gevoerd door Ds. J. A. SchuurmanMr. G. Groen van Prinsterer, Jhr. Mr. P. J. Elout van Soeterwoude, Dr. A. Capadose eu Ds. J. H. Gunning. De laatste spreker stelde daarbij in het licht den waren zin van een Christen dom verheven boven geloofsverdeeldheid, zooals dat door hem op de scholen wordt gewenscht. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Nieuw-Leuzen de kandidaat H. Mulder, hulpprediker te Purmerend. Heden Donderdag is de Gemeenteraad overgegaan tot de benoeming van den gemeente-ontvanger. Er waren 23 leden tegenwoordig. Bij de eerste stemming verkreeg de heer C. F. Gerike 10 de heer H. Henkes 8, de heer Mr. S. Tak 4 stemmen en de heer Mr. N. Sikkel Groos 1 stem. Bij de tweede vrije stemming de heer C. F. Gerike 10 de heer H. Henkes 9Mr. S. Tak 3 en Mr. N. Sikkel Groos 1 stem. Bij de stemming tusschen de heeren Gerike en Henkes werden op den eersten kaudidaat 12 en op den tweeden 11 stemmen uitgebragt, zoodat benoemd is de heer C. F. Ge rike, hoofdontvanger der plaatselijke accijnsen. De Gemeenteraad heeft voorts op nieuw voor den tijd van een jaar benoemd de ambtenaren der plaatselijke accijnsen in de betrekking die zij thans bekleeden, en tot adsistent- commies-poortier W. C. Ligtvoet. Bij den uitgever A. W. Sythoff alhier, verschijnt: de Gracieuse, Mode-Journaal voor Dames. Als eene nieuwelinge, onbekend en onbemind, trad de Gracieuse op; maar met den bescheiden wensch en de opregte hoop dat zijharen naam regtvaardigendweldra als eene goede bekende en vriendin zoude worden opgenomen bij tal van hare landge- aooten. Minder met groote beloften en schoone woorden, dan wel door daden wilde zij trachten hiertoe te geraken. De bijval die haar van duizende landgenooten ten deel viel, maakt het mogelijk nog meer te geven dan beloofd was; zoodat in dezen jaargang ook zullen worden opgenomen als Supplementen: Uitknip- en Borduurpatronen. Op het gebied der Mode wenscht de Gracieuse te be wijzen, dat een smaakvol, bevallig toilet, een sierlijk aan zien van huiskamer en salon niet alleen bereikbaar is voor den hoogeren stand. Door goede degelijke lectuur van on derscheiden aardwil zij werken aan de ontwikkeling van het verstand en de beschaving van den geest. De Gracieuse geeft op letleikundig gebied: romautische verhalen naar de beste schrijvers van het buitenland en oorspronkelijke stukken van geachte schrijvers en schrijfsters ten onzent; voorts bij afwisseling reisbeschrijvingen, ge schiedkundige en wetenschappelijke zaken; iets voor liet huishouden of de keukenaanteekeningen en opmerkingen voor elke maandopgave der nieuwste boeken en muziek al die zakenom kort te gaan die in de beschaafde vrou wenwereld welkom en belangwekkend kunnen zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te 8 uur 4 6°, te 10 uur 48°. Donderdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 47°, te 12 uur 48°, 's namiddags te 4 uur 45°. Aan een brief uit Turin ontleent men het volgende: f/Het is thans buiten twijfel dat in geheel Italië tegen het begin van het aanstaande jaar op groote schaal vrijwilligers aangeworven worden en dat het besluit der bewegingspartij om een onderneming tegen Venetië uittevoeren, vaststaat. Men wil zelfs weten, dat de regering van dezen maatregel volkomen kennis draagt en dat zelfs de reis van den heer Pasolini daaraan niet vreemd is. In het geheele land heersotü een buitengewone bedrijvigheid welke de gemoederen in een koortsachtige spanning houdt, te meer, omdat alles nog in het geheim moet geschieden. Ieder houdt zich echter over tuigd dat een oorlog in het aanstaande jaar onvermijdelijk is, en wanneer men elkaar ontmoet is bijna altijd de vraag; /yWanneer zal de oorlog beginnen In het dezer dagen door den Paus gehouden consis torie, heeft hij, na een korte allocutie uitgesproken te heb ben Mgr. Bonnechose tot kardinaal benoemd. Alle de ove rige benoemingen van kardinalen zijn vooreerst aangehouden. Wijders heeft de Paus 20 bisschoppen aangesteld, waaronder de aartsbisschop van Avignon, de bisschoppen van Vannes, Soisson en die in de Romagna, de Marken en Umbrie, In clericale kringen te Weenen wordt de volgende bijzonderheid verhaaldbetretfende de pogingen door den pauselijken nuntius den heer Falcinettiin Oostenrijk aan gewend bij de bisschoppen om de lezing van het bekende werk van Rénan te doen verbieden. Een hunner, om zijn orthodoxe gevoelens zeer bij den nuntius geziengaf hem het volgende antwoord op zijn dringend verzoek De lezing van Rénan's Leven van Jezus te verbieden aan de beschaafde klasse, zoo men dat heet, is vergeefsche moeite, want de bij die klasse heerschende gevoelens met betrekking tol het godsdienstige zijn van dien aard, dat dergelijk verbod niet kan uitlekkenterwijl daardoor juist de aandacht van de minder ontwikkelde klasse, op dat voor haar schadelijke werk wordt gevestigd. Naar mijn oordeel bewandelen wij den veilig- sten weg, indien wij het schijnbaar onopgemerkt voorbijgaan." De Presse behelst een telegrafisch berigt uit Warschau waarin wordt verzekerd dat de jonge graaf Zamoytki niet is veroordeeld. De vredelievende taal door Keizer Napoleon gevoerd tot de deputatie, welke hem het adres van den Senaat kwam overhandigen, heeft te Parijs een hoogst gunstigen indruk gemaakt en wel te meer omdat de Keizer, hoewel nog ho pende dat het congres tot stand zal komen die verwachting niet alleen vrij flaauw uitdrukt, maar tevens doet doorstra len dat hij de verwezenlijking van zijn plan aan den tijd wil overlaten. Na het uitspreken van zijn antwoord heeft de Keizer zich met verschillende leden der deputatie pn voor namelijk met den heer Troplong, den voorzitter, gedurende vrij geruimen tijd onderhouden. Het volgende proces heeft te Parijs deze week zijn be slag gekregenEen Parijssche speculant was bij het uitbreken van den Italiaanschen oorlog op het denkbeeld gekomen om aan het leger een voorraad cognac, fijnen rooden wijn, enz. achterna te zenden ten einde in de achterhoede van het le ger gedebiteerd te worden. De spoorwegen waren destijds evenwel zoo met vrachtgoederen en krijgsbehoeften voor het leger overladeD dat de bezending van dezen speculant eerst aankwam toen de geheele Italiaansche oorlog reeds lang ge ëindigd was. Hij heeft daarop tegen de spoorweg-maatschappij een proces tot schadevergoeding aangevangen en deze is thans veroordeeld om aan hem 5000 francs als verlies van winst te betalen. De nieuwe officieele kaart van Frankrijk is voltooid. Zij is geheel vervaardigd door officieren van den generalea staf. Aan den arbeid zijn 60 jaren besteed. - Uit Kopenhagen wordt onder dagteekening van den 19den dezer gemeld, dat dén vorigen dag het stoffelijk over schot van wijlen Koning Friedrich VII met groote plegtig- heid in de hoofdkerk te Roeskilde was bijgezet. Talloos was de menigte die het lijk van den beminden Koning ter laat ste rustplaats begeleidde. Het Missouri Paper verhaalt, dat een brief, die in de maand Julij 1858 te Bath in Maine op het postkantoor was bezorgd, nu onlangs aan zijn adres te Davenport in Iowa is ontvangen. Om dus van de eene Noord-Amerikaansche stad

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2