Buitenlandsch Nieuws. Betreffende het gebeurde te Gorinchemwaarvan wij j hebben melding gemaakt in ons N°. van 18 dezer, verne menwij nader, dat de heer v. H. v. S. tijdens het voor gevallene zijne kamer niet heeft verlatenmaar zich eenvou dig van de tafel heeft verwijderd, om aan het raam de koers der effecten in de Courant natezien. Wanneer nu het vroeger medegedeelde waarheid bevat, dan zou de heer V. van deze gelegenheid gebruik hebben gemaakt om zich met de f 5000 en de kwitantie te verwijderen. Aan het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage wordt betreffende deze duistere zaak geschreven, dat op den lOden dezer, zooals men zegt, zich de persoon V, ten huize van den heer v. H. v. S. begeven heeft tot betaling van 5000. Beed3 op den 9den had laatstgenoemde den persoon V. tot i betaling dier som verwacht en had ten dien einde de qui- tantie vooruit gereed gemaakt en met de verschillende do cumenten tot royering dier som voor zich op tafel gelegd. V. telde, naar men verneemt, 5 bankbilletten op de tafel, als3 van f 300, 1 van f 60 en 1 van ƒ40, daarbij ver klarende, dat hij voor het oogenblik geen contanten meer in voorraad had en niet gaarne effecten wilde verkoopen maar bood 4 obligatiën Russische spoorweg ter beleening aan, tot, zoo als hij zeidehij over 8 of 14 dagen dezelve zou komen inruilen. De heer v. H. v. S. een dier stukken aan het raam zijner kamer inziende, keerde daarop naar de tafel terug om een andere quitantie te schrijven, waarop het be drag dier effecten zou moeten worden uitgedrukt. Tot zijne verwondering mistte hij evenwel de eer9te quitautie en al zoekende zeide V. onder het reeds inpakken van effecten, enz.: wNu, ik heb geen tijd, ge moet het geld bij mij maar halenen verdween daaropvan het een en ander werd kennis gegeven aan den commissaris van politie, die intus- sohen de veerboot liet surveilleren omdat hijzoo als hij gezegd hadmet deze boot te 4 ure vertrekken zou. Te 4 uur vertrok de veerboot, doch zonder V. Hierop begaven zich onverwijld de heer v. H. (zoon) en de commissaris van politie per rijtuig over Hardinxveld naar Werkendam, welke weg ook door V. schijnt genomen te zijn doch moesten na een kort verwijl ten zijnen huize onverrigter zake huiswaarts keeren. Van een en ander werd door den commissaris van politie proces-verbaal opgemaakt. Naar men verneemt, is op een dezer dagen te Brad ford in Engeland gehoudene vergadering van Engelsche in- dustrieelen het plan geopperd om ie Tilburg een groote fa briek van wollen manufacturen te vestigen. De Tilburger Bode deelt in zijn nommer van 11. Za- turdag mede, dat een te Oisterwijk woonachtige vrouw de zer dagen bij Z. M. den Koning een verzoekschrift heeft in gediend strekkende ter bekoming van gratie voor haren ten gevolge van een strafrechterlijk vonnis zich in de gevange nis bevindenden echtgenoot. De 4 laatste regels van dat re quest luiden aldus //Denk Sire! ook wij, wij braken eens de kluisters, En openden u het gansche land (1813). Ik vraag slechts voor mijn man één grendel, Te ontsluiten met uw Vaderhand (1863)." Beroepen bij de Hervormde gemeente te Burum de kandidaat A. S. Jongstra. Bedankt voor het beroep naar Serooskerke door Ds. F. Hage te Nieuw-Loosdrecht en voor dat naar Engwierum door den heer Bergsma, theol. doctor, adj.-commies bij het voormalig Ministerie van Eeredienst. Bedankt voor het beroep naar de Waalsche Hervormde gemeente te Groningen door üs. F. H. Gagnebinpredikant te Amsterdam. Door de Synodale Commissie der Evangelisch-Luther- scbe Kerk is met 1 Januarij 1864 een eervol ontslag ver leend aan Ds. F. C. Biihrmann te Breda. Ter vervulling der opengevallen betrekking van ge meente-ontvanger is door HH. burgemeester en wethouders dezer gemeente een aaubevelingslijst opgemaakt, waarop ge plaatst zijn de heeren H. Henkes, 1ste beambte ter Thesaurie en Mr. S. Tak, gewezen rechter-plaatsvervanger bij de arr.- rechtbank alhier. Bij de opening der stembriefjes, ingeleverd bij de herstemming voor de verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad alhier, is gebleken, dat van de 5 95 witte stembriefje? var orwaarde zijn verklaard 14 en van de 595 blaauwe stembriefjes 13. Van de geldig uitgebragte stemmen ter verkiezing van een raadslid die in 1867 aftreedt, heb ben verkregen de heer J. Scheltema 30 7 en de heer D. L. Wolfson 263, zoodat eerstgenoemde verkozen is. Van de gel dige uitgebragte stemmen, ter verkiezing van een raadslid, die in 1865 aftreedt, verkreeg de heer Mr. H. C. J. Hoog 422 en de heer Mr. M. H. A. Lisman 151 stemmen, zoo dat eerstgemelde verkozen is. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 37°, des avonds te 8 uur 37°, te 10 uur 38°. Woensdag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 38°, te 12 uur 4 2c, 's namiddags te 4 uur 4 5°. Te St. Petersburg is de scheepvaart reeds den 26sten November gesloten. Het ijs was zoo sterk geworden dat de Keizer, die den vorigen dag aan boord van zijn 3toomjagt raar Kroonstadt was gevaren, nog slechts met moeite Orauien- baurn kou bereiken. De zoon van graaf Andreas Zamoyski is te Warschau ter dood veroordeeld, als gevolg van de ontdekking door de Russische politie in het paleis zijns vaders van een pro clamatie aan de opstandelingen, die aan generaal Mieroslawski werd toegeschreven. Het bevestigt zich evenweldat de Russische regering niet voornemens is dat doodvonnis ten uitvoer te leggen waardoor aan de reeds zoo zwaar oe- proefde familie Zamoyski deze nieuwe slag zal worden bespaard. Het aantal recruten in 1863 voor de Oosten rij ksche dienst beschikbaar gesteld was 86,960 mau. Onder deze bevonden zich uit den handwerkstand 2660 schoenmakers, 1520 klee dermakers, 269 zadelmakers, 1895 timmerlieden 365 bak kers824 molenaars, 500 slotenmakers410 wagenmakers 1430 smeden; 23,331 recruten waren in staat te lezen en te schrijven en 847 een instrument te bespelen. Onder den titel Le Peiutre de Marine réaliste Al- bertus van Beest, is te Tarijs een levensschets van dien uit stekend begaafden Rotterdamschen kunstenaar verschenen. Men is haar aan de welversneden pen van den heer Auguste Demmin verschuldigd, die met veel onpartijdigheid de schier onvergeeflijke gebreken van van Beest als mensch aanduidt, welke hem dan ook reeds op 39jarigen leeftijd in Amerika, waarheen zijn woelzieke geest hem gedreven hadaan de kunst ontroofden om daarna evenwel zijn genie, vooral als teekenaar, in het ware daglicht te stellen. Het kleine, maar recht piquante boekske verdient ook in Nederland de aandacht te trekken. Iu een der jongste zittingen van de Fransche academie is een petitie ingekomen, waarin werd verzocht, dat de openbaarmaking van meteorologische berigten zelfs die van den heer Leverrier van het Keizerlijke observatorium, zal worden verboden op grond dat daardoor ongerustheid wordt verspreid en vele handelsoperatiën belemmerd worden. Dat verzoek vond echter geen den minsten bijval, hebbende de academie de belangrijkheid en het nut der meteorologie erkend. Eeu bekend geneeskundige te Parijs is in hechtenis genomen onder beschuldiging van een nog jeugdige vrouw vergiftigd te hebben, wier leven voor 550,000 francs was verzekerd. De Courrier du Dimanche bevat zeer onrustwekkende berigten uit Italië en verzekert, dat men reeds in January een omwenteling in Venetie zal hebben. De Fransche rege ring, die daarvan onderrigt zou zijn, zou te Turin hebben aangeraden niets te ondernemen. Te Parijs werd dezer dagen eene schilderij van Rem brandt, voorstellende: David spelende voor Saulin veiling verkocht voor 10,000 francs. Naauwelijks echter was de ha mer gevallencf een aanzienlijk liefhebber kwam en bood den kooper 25,000 francs. De laatste kon deze verzoeking niet wederstaan. Een oude dame van Marais heeft een witten hond, waarop zij verzot is. Zij ontbood een schilder om een por tret van het dier te maken, en maakte een accoord van 100 francs met hem. Toen de schilderij te huis kwam, vond de dame het allerleelijkst en weigerde het geld te betalen. De schilder was woedend en deed de dame dezer dagen dag vaarden. De zaakgelastigde van de dame beweerde dat de hond op de schilderij geen hond, maar èen meelzak was,

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2