N°. 1177. Maandag 21 December. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCU Dose Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Hom mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.7S. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels /"0.90. Iedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cis. Spoortreinen van Leiden naar 's Graven hage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 ra.; 12 u. 54 ra.; 3 u. 59 ra.; i 9 ia-, V u. 8 ra.; naar Haar em en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 n. 6 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezouderd de Zondag 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelyks uitgezonderd de Zondag 2 u, 'snamiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags re 8 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-lndisobo Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Douderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect it te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van 'sRijks Oireote Belastingen, Maandag, üingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft den heer A. Vogelsang op verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 8ste schooldistrict van Zuid-Holland en tot schoolopziener in het 10de school district van Gelderland benoemd den heer P. van der Burg te Nijmegen. Het onderscheidingsteeken voor XV jaren Nederland- sche dienst is o. a. ook toegekend aan den kapitein F. J. Hoogendoorndirecteur van het garnizoens-hospitaal te Am sterdam aan de kapiteins H. T. ScharpJ. van der Ree en J. F. M. de Meer van het 4de regement infanterie; W. Zahn van het 5de regement infanterie; H. M. F. Landolt van het 7de regement infanterie en aan den officier van gezondheid A. N. Vorstman. Ter vervulling der opengevallen raadsheersplaats in het provinciaal gerechtshof van Friesland heeft het hof aan bevolende heeren Mr. G. Andrea Pz., president der arron- dis8ements-rechtbank te Sneek; C. Wiersma, advocaat en notaris te LeeuwardenM. van Heiomarechter in de ar- rondissements-rechtbank te SneekJhr. W. E. Engelenlid van Gedeputeerde Staten te Leeuwarden; J. I. Schotborgh Simon rechter in de arrondissements-rechtbank te Heerenveen en W. van Nauta Lemke, officier van juistitie te Sneek. Het Provinciaal Gerechtshof van Noord-Brabant heeft I Donderdag bij arrest A. K. schuldig verklaard aan kinder- moord en veroordeeld tot de doodstraf, uittevoeren binnen 's Hertogenboschmet bevel dat een extract van 's Hofs ar rest op de bij de wet bepaalde plaatsen zal worden aangeplakt. Vrijdag middag heeft het Provinciaal Gerechtshof in Gelderland George Hornidge, zich noemende Sommerset Lee oud 7 1 jaren schuldig verklaard aan moedwilligen manslag en moedwillige verwonding en hem veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en f 10 boete. - Door het Gemeentebestuur van Woerden was aan ze keren G. J. van Dam voor diens levenonder zekere bepa- I lingen waaronder het betalen eener jaarlijksche somverpacht het schippersambt in het veer van Woerden op Rotterdam. Dit ambt wordt door hem gecedeerd aan zekeren P. van der Lek. Op grond dat deze in verzuim was gebleven den laat- sten termijn van de pachtsom te betalen heeft de burge meester van Woerden tegen hem bij de rechtbank alhier, ingesteld een vordering tot ontbinding van het pachtcontract wegens wanpraestatiemet schadevergoeding. Die vordering werd door den gedaagde op twee gronden bestreden1°. om dat tusschen Woerden en Rotterdam geen wettig veer in den zin van het Kon. besluit van 21 Augustus 1818 (Staatsbl. N°. 33) bestaat en dus daarover geen overeenkomst kan zijn aangegaan; 2°. omdat het veer is een zaak van publiek en niet van privaat rechtzoodat het dus niet vatbaar was voor verpachting of eenige andere burgerlijke overeenkomst en in ieder geval de zoogenaamde pachtsom niets anders is dan een recognitie wegens het aanvaarden van een bedrijf of bedie ning, verboden bij art. 254 der gemeentewet. Met dit laat ste beweren heeft de Leidsche rechtbank zich vereenigd en de vordering ontzegd. De beslissing der rechtbank berustte voornamelijk op de overweging, dat de bedongen jaarlijk sche storting eener zekere som in stadskas, geen anderen grond kan hebben dan dat dit moet geschieden voor, of ter zake van de uitoefening van 's eischers bedrijf, in aard en strekking overeenkomende met wat vroeger onder den uaam van recognitie bestond en thans bij art. 264 der gemeente wet is verboden, zoodat de zoogenaamde pachtovereenkomst, voortspruitende uit een met de wet strydige bepalingvan rechtswege is krachteloos en dus door den rechter niet kan worden ontbonden. In hooger beroep werd dit vonnis bij arrest van het Hof in Zuid-Holland van 12 April 11. vernietigd en de vorde ring toegewezen. De uitspraak van het Hof berustte hoofd zakelijk op de overweging, dat het recht van veer zou zijn een zaak van bijzonder recht, dat dus verbindtenissen daarover wettig en geoorloofd zijn, en dus de verpachting van zoo danig recht is een tijdelijke afstand tegen betalingtot de uitoefening van welk recht de gemeente bij uitsluiting be voegd is. Tegen dit arrest cassatie. In de zitting van den Hoogen Raad van Vrijdag werden daartegen, namens den eischer, door den heer Mr. A. de Pinto, twee middelen van cassatie aangevoerd, waarvan het eerste de strekking had om te betoogendat het Hof een rechtens onbestaanbaar veer als bestaanbaar heeft aangemerkt en verkeerd had heslist, dat een zoodanig onbestaanbaar veer het onderwerp eener overeenkomst kan uitmaken. Het tweede middel strekte tot bestrijding van 's Hofs beslissing dat een veerrecbt of schippersambt is een recht van bijzonder eigen-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1