Buitenlandsch Nieuws. naast Gol is te danken. Toch sloeg nog een der booten uit de davids en verdronk de melkkoe voor de passagiers in zijn hok op het dek. In de gemeente Wonseradeel alleen zijn in den laat- sten storm 28 watermolens geheel of gedeeltelijk vernield en men schat het aantal beschadigde molens over de geheele provincie Friesland wel op 400. De eollecte die Donderdag te 's Hage ter ondersteu- 1 I ning van het fonds ten behoeve der nagelatene weduwen en weezen van verongelukte Scheveningsche visschers, heeft plaats gehad heeft de aanzienlijke som van ruim 4,900 gnlden op- gebragt. Een oppassend bootsman te Scheveningen beijverde zich in den vroegen morgen van Donderdag om met een aantal kameraden zijn boot op een veilige plaats te brengen. De strop aan het kabeltje brekende, kondqn de lieden, die het bootje voortduwden het er niet langer onder uithouden, en moesten het laten vallen. Vier redden zich, doch Jaco bus van der Toorn struikeldeviel voorover en kreeg het vaartuig op zijn ligchaammet dat noodlottig gevolg dat hij er levenloos onder uit werd gehaald. Ofschoon onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen en verleend mogt niets baten. Van der Toorn was in het zand gestikt. Hij laat een vrouw en een kind achter. Naar berekening uit de Donderdag namiddag aan den Helder en te Vlissingen gedane weerkundige waarnemingen wordt er weder storm verwacht. Men schrijft aan het Handelsblad uit Suriname dd. 20 November,: De emancipatie heeft hier een geheelen om mekeer van zaken bewerkt; tot dusverre gaat alles boven verwachting goed. Zorgt de regering echter niet voor immi granten dan zal de kolonie noodwendig door gebrek aan werkkracht kwijnen, vooral de suikerbouw zal veel lijden. Dit alles zou te meer te bejammeren zijn daar deze kolo nie bij een goed beheer, een milde bron van inkomsten voor het moederland zou kunnen worden. Donderdag avond had wederom de jaarlijksche open bare les en prijsuitdeeling van de leerlingen der Burgerzang school plaats in de zaal van het gebouw van het Leidsche departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het aantal leerlingen was nu verdeeld in drie klassenwaarvan de laagste proeven gaf van oefening in solfèges en twee één stemmige liedjes van W. Smits uitvoerde. De daarop volgende klasse begon met solfèges in majeur en mineur en vervolgde met een driestemmige lofzang van Reichardt en een Sici- liaansche volksmelodie, de drie groote christenfeestdagen in de 1ste afdeeling, terwijl zij in de 2de afdeeling het twee stemmig wiegeliedje van Weber en 's Heeren intogt van Han del uitvoerde. De hoogste klasse gaf uitstekende proeven van groote vorderingen die het vooruitzigt gaven op de vorming van een eerste klasse. Een driestemmige kantate van Bekker, la reconnaissance en een driestemmig koor uit de opéra Ar- mida van Rossine en uit de opéra die Zauberflöte van Mo zart verwierven de algemeene toejuiching in de 1ste afdee ling; maar bovenal bleken de uitnemende talenten van den directeur A. J. Wetrens in de onberispelijke nitvoering van de drie zangstukken in de 2de afdeeling a. Vertrouwen op God, voor sopraan solo met koor, van Verhulst; b. Festge- sang uit de opéra: Obéron van von Weber en c. Vierstemmig Vrouwenkoor uit het Oratorium: das Paradies und die Peri van Schumann. Die aandachtig en onpartijdig de geschiedenis van die Bur gerzangschool volgde, zal moeten erkennen, dat de onderwij zers Wetrens en Taylor voor hun taak bijzonder berekend zijn en hunne leerlingen grondig en vaardig onderrigt ge ven. Zij verdienen den lof ten volledie het bestuur der zangschool hun toebragt, waarmede het gehoor zich geheel vereenigdemaar ook het bestuur heeft aanspraak op de er kentelijkheid van de ouders der leerlingen voor de goede zorg en leiding, die zij aan die school ten koste leggen. In die school vormt zich langzamerhand de kern voor een zangver- eeniging of zal zij met er tijd aan de bestaande vereeniging onder directie van den heer Wetrens een voldoend en min der afwisselend personeel kunnen leveren. Wij mogen ons daarover verblijden en zien daarin een toekomst tot bevor dering van den bloei der zangkunst; terwijl de keuze der zangboekjes-evenzeer strekt tot aankweeking van christelyke en maatschappelijke df-ugden. Het bestuur kende prijzen voor gemaakte vorderingen toe aan de volgende leerlingen 2de klasse: P. H. Cockuyt, E. A. Duyster, P. van Gee- nen, M. van der Horn, A. M. C. Montagne, A. M. H. SchletteJ. P. Trap en M. A. Visser. - 3de klasse: A. M. van Baak, D. van Benten, L. ,T. Jongmans, M. A. Ver boom Soumain en J. C. Rijk. - 4de klasse: J. Franchimon, J. M. J. Truffino, J. H. Vogelezang en M. H. Vogelezang. Heden Vrijdag morgen te zeven uur verliet de vrouw van Cornelis van Zijp, wonende in de Vestestraat alhier, haar huis met achterlating van drie kinderen oud vijf en drie jaar en acht maanden. Teacht uur werd er door de bu- J ren brand ontdekt en bleek hetdat het oudste kind een test met vuur in de bedstede had genomenten gevolge waarvan de kinderen ernstig gebrand zijn. Tot nu toe bestaat er echter geen levensgevaar. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 43°, te 10 uur 42°. Vrijdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 41°, te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 38°. In een der jongste gevechten in Polen werd door de Russen een Fransch zouave gevangen genomendie in Frankrijk zijn dienst had voleindigd. Op de vraag, waarom hij niet liever in Frankrijk weder dienst had genomen dan bij de opstandelingen? antwoordde hij, dat hij vernomen had binnen zes maanden kolonel te zullen worden en dat dit een veel te mooi avancement was om het te laten loopen. Hij had een kogel in het been gekregenzoodat het moest worden afgezet. Hij vertrok zijn gelaat onder die kunstbe werking niet, rookte rustig zijn sigaar en neuriede de mar- seillaise. Zijn moed en koelbloedigheid en zijn vrolijkheid maakten zulk een indruk op het hart eener rijke en schoone Poolsche dame, dat zij op hem verliefde, en naauwelijks was hij hersteld of hij werd haar echtgenoot. In de Duitsche Staten van den tweeden en derden rang gaat men voort met te ijveren voor de erfopvolging vau den hertog van Augustenburg. Zoo heeft de Tweede Kamer van Hessen-Darmstadt gemeend het niet bij hare eerste ver klaring te mogen latenen zij heeft thans te kennen ge geven, dat zij het gemeenschappelijke adres der beide ka mers niet zou aannemen, indien de Eerste Kamer het niet onvoorwaardelijk en zonder eenige restrictie mede aannam. Dat adres nu wildat de hertog onmiddellijk erkend worde als de wettige vorst in de hertogdommen. Uit Bairutb wordt het volgende gemeld Het mees terlijke gewrocht van Lessing, voorstellende //Huss voor deu brandstapel te Constanz in 1415," een kapitale schilderij, is na den afloop der tentoonstelling te Praag, met de ver- eischte zorg ingepakt en herwaarts gezonden. Dat het destijds gaaf wasdit bewijst het daarvan opgemaakte proces-verbaal. Bij de aankomst ter dezer stede was het doek door verschei dene elkander kruisende sneden tot flarden gescheurd. De justitie doet streng onderzoek naar den dader van dit schan delijke feit. Een paar maanden geleden liep een poedelhond een officier te Weenen op straat na en volgde hem naar de hoofd wacht. De officier trok zich zijn lot aan en stelde aan zijn medeofficieren voor een kas bijeentebrengen onder den naam van poedelfonds, waartoe elk officier 10 kreutzer zou stor ten telkens wanneer hij de wacht betrok. De officieren stem den daarin toe en na eenigen tijd was er zooveel in kas, dat men besloot ten behoeve van het fonds een loterijbriefje te koopen. Bij de laatste trekking is op dat briefje een prijs van fl. 8000 gevallen. De Belgische regering heeft een bepaalde overwinning behaald in de jongste Kamerzitting. De heer E. Vandenpee- reboom namelijk is met 59 van de 107 stemmen tot pre sident voor dit Zittingjaar benoemd. De Katholieke kandi daat Graaf Vilain X1III, kon slechts 48 stemmen op zich vereenigen. - Naar men zegt, zijn de democraten te Parijs voorne mens om in een der kiesdistricten der hoofdstadwaar nog een verkiezing moet worden gehouden, een werkman tot kan didaat te stellen. Te Liverpool is berigt ontvangen dat het kaperschip

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2