Binnenlandse!] Nieuws. stuur der Kon. Nederl. Yachtclub en van het Zeemanshuis. Wij vernemen met zekerheid, dat het verspreide ge rucht nopens het indienen van ontslag van den Minister van Buitenlandache Zakenevenzoo als van het in aanmerking komen van een opvolger, van allen grond is ontbloot. Heden heeft aan het Ministerie van Binnenl. Zaken de aanbesteding plaats gehad van het maken en stellen van den ijzeren bovenbouw van vijf draaibruggenten behoeve van den spoorweg van Leeuwarden naar Groningen. Daar voor waren 6 inschrijvingsbilletten ingekomende minste inschrijver was de heer D. A. Schretlen en Comp. alhier, voor ƒ112,000. De arr.-rechtbank te 's Hertogenbosch heeft ter ver vulling der opengevallen rebhtersplaats aanbevolen de HH. en Mrs. Jhr. H. J. J. van llijckevorsselrechter-plaatsver- vanger en Jhr. E. B. A. N. Melortsubstituut-griffier bij die rechtbankalsmede Mr. J. van Heusden kantonrechter te Waalwijk. De beroemde violist Bazini is van Milaan in de re sidentie aangekomen, ten einde zich aldaar op een concert te doen hooren. Mevrouw de wed. P., geboren baronnesse van D. te Zwolle heeft zich in hooger beroep voorzien van onderschei dene beschikkingen en vonnissen betrekkelijk de provisionele schorsing en ontzetting der voogdij over haar minderjarig kind door de arrondissements-rechtbank te Zwolle gewezen zoodat het provinciale gerechtshof in Overijssel eerlang deze hoogst gewigtige zaak zal behandelen. Een zonderlinge zaak houdt te Gorinchem sedert eenige dagen de gemoederen bezig. De heer V., van Werkendam moest namelijk 11. Donderdag aan den heer v. H. v. S. te Gorinchem de som van ƒ5000 voldoen. Die gelden in bank papier betalendeontving hij daarvoor dan ook kwitantie. De heer v. H, zich een paar oogenblikken moetende verwij deren schijnt V. daarvan gebruik te hebben gemaakt om én de gelden én de kwitantie tevens medetenemenhetwelk niet terstond bemerkt is geworden. Nog dienzelfden avond begaf zich de zoon des heeren v. H., vergezeld van den commissaris van politie en den brigadier der rijksveldwacht naar meergenoemdeu V., die hen verzocht spoedig zijn wo ning te verlaten, daar hij alles betaald en een kwitantie had ontvangen. Zij moesten dus onverrigter zake terugkeeeren. De zaak naar wier afloop een ieder met gespannen ver wachting uitziet, is thans in handen van beider advocaten gesteld. Er is meermalen melding gemaakt van een vervolging tegen zekeren priester in Gelderlandwegens laster in ge schrifte, vervat in een artikel, opgenomen in de Noortbra- banter en waarbij aan den officier bij de rechtbank te 's Her togenbosch een partijdige behandeling werd ten laste gelegd in het onderzoek betreffende den moordaanslag op den aarts bisschop. Met het oog hierop heeftbij gelegenheid der plegtige installatie op 11. Zaturdagvan de heeren Mrs. J. M. B. J. van der Does de Willebois en E. Tilmanals presidenten plaatsvervangend rechter in de arrondissements-rechtbank te '•Hertogenbosch, de zoo algemeen geachte heer Mr. Wille bois het voorzitterschap aanvaard hebbende, bij zijn dank betuiging aan de aanwezigen o. a. de volgende woorden ge- rigt tot den heer officier vau justitie Mr. Twiss: Mogten u dan al, in de uitoefening van uwen gewigtigen werkkring op verkeerde inlichtingen van iemand in een betreurenswaar dige zaak, handelingen zijn toegedicht, die geheel en al ten onrechte een blaam op u zouden werpen, wij voor ons ge ven u bij deze de openbare getuigenis, dat door u naar pligt en geweten, zonder nevendenkbeelden of eenzijdigheid is gehandeld. Van de 45 jongelingen die naar Kampen waren op geroepen, om bij het instructie-bataillon te worden geplaatst, zijn er Dingsdag 28 opgekomen waarvan 24 zijn goedge keurd en ingedeeld. Voor het bouwen van een nieuwen schouwburg te Arn hem is 80,000 ingeschreven. De gemeentekas zal 20,000 bijdragen. Uit Rotterdam wordt berigtdat te Luxemburg na een kortstondige ongesteldheid is overleden de heer P. H. ""rompkoopman en bierbrouwer en ijverig lid van het Be Met leedwezen verneemt mendat de begaafde dichter L. vau den Broekzoo ernstig ziek is dat men ieder oogen- blik diens verscheiden tegemoet ziet. Te Amersfoort is een aanhaling geschied van ongeveer 15 00 kannen jenever, in gevoerd door een diligence-onder nemer. Bij het hoofdbestuur der vereeniging voor Christelijk Nationaal schoolonderwijs zijn uit Utrecht ontvangen 2 feest gavenieder groot ƒ200. Te Deventer heeft een eenvoudig burger aan de Her vormde diaconie aldaar vermaakt zeven huisjes en het noo- dige kapitaal, om aan zeven huisgezinnen vrije woning en een inkomen van 4 's weeks te verschaffen. Men schat dat legaat op een waarde van 40,000. Na den jongsten storm ontving een dakpannenfabriek in de omstreken van Leiden uit Friesland bestellingen van p. m. 180,000 dakpannen. In den nacht van Zaturdag op Zondag is het water aan de kusten van Groningen wederom tot een aanmerkelijke hoogte gestegen, doch heeft daarbij gelukkig weinig schade aan de reeds zoo beschadigde zeedijken veroorzaakt. -Uit Scheveningen wordt ons gemeld: Kapitein J. F. Rivet van het gestrande visschersvaartuig St. Jacques van Duinkerken, is nu ook naar zijne haardstede teruggekeerd. De bravediep beklagenswaardige manwas voor de helft eigenaar van zijn vaartuig, hetwelk zijn compagnon verzuimd had te doen verzekeren, zoodat hij alles heeft verloren. In zeer korte oogenblikken was Dingsdag avond door eenige menschenvriendenbezoekers van het koffijhuis van den heer Heisser, een som van nagenoeg ƒ20, ten behoeve van den armen Franschen visscher, bijeenverzameld die tot schreijens toe bewogen, als 't ware niet in staat was, zijn warmen dank voor die daad van waren menschenmin hem door vreem delingen bewezen wordende, uittespreken. Alle ongerustheid omtrent het lot der visschersvloot schijnt thans te zijn verdwenen. Een van de twee schuiten, voor welke bezorgdheid was, is aangekomen, de andere is gepraaid. De schuit die het onderste boven drijvende is gezien schijnt te Katwijk te huis te behooren. Men heeft de tijding ont vangen dat de lijken van den stuurman Gerrit Vrolijk en zijn lOjarig zoontje van de pink Vrouw Kniertje tusschen Cal- lendsoog en Petten zijn aangespoeld. Op 10 schuiten na is de vloot aan. De laatste aanvoeren van haring hadden niet veel te beteekenen. De collecte voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers, 11. Maandag te Katwijk aan Zee ge houden, heeft opgebragt 196,78®. Beroepen bij de Hervormde gemeente te 's Heerenberg de kandidaat A. Rutgers van der Loeff Jr. Uit een uit Dover dd. 12 dezer, ontvangen schrijven van den heer J. P. Ermeling, commandant van het detache ment suppletie-troepen, dat met het schip Anna Sophia naar Batavia is vertrokken, blijkt, dat genoemd schip in het ka naal vreesselij!: stormweder heeft doorgestaan, zoodat men zicb aan den rand des verderfs gebragt zag. Gelukkigerwijze is het onheil afgewend en heeft men alleen een doode koe en het verlies van bootenhoutwerk en vaten te betreuren. De houding van den gezagvoerder van de Anna Sophia wordt tevens hoog geroemd. In de heden Donderdag gehouden zitting van den Ge meenteraad alhier heeft een nieuwe stemming plaats gevon den over het laatste punt der voorstellen van de heeren Li- brecht Lezwijn, Hartevelt en Goudsmit, betreffende het beheer der stedelijke gasfabriek, waarover de stemmen in de vorige raadsvergadering hebben gestaakt. Met 12 tegen 8 stemmen is thans dat voorstel, waarbij commissarissen worden beperkt in hunne bevoegdheid tot het doen van vernieuwingenaan bouw of aankoopen betreffende gebouwen en machineriën tot een bepaalde som, verworpen. - Tot leden der plaatselijke schoolcommissie zijn benoemd de aftredende heeren Mr. D. Tieboel Siegenheek en Dr. E. van der Ven, benevens de hee ren Dr. W. N. du Rieu en Prof. D. Bierens de Haanin plaats van Prof. J. M. Schrant, die verlangde bij een her benoeming niet weder in aanmerking te komen en van Prof. W. G. Pluijgers, wien op zijn verzoek een eervol ontslag was verleend; voorts tot commies der plaatselijke belastin gen de adsistent-commies A. J. Selier. De Gemeenteraad heeft

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2