N°. 1175. Vrijdag 18 December. A". I De Herstemming. BID,SCII DAGBLAD Jese Courant versohynt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afxonderlgke Nora- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cl*. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 o. 54 ra.; 8 u. 59 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 8 ra.; naar Kaar em eu Amsterdam te 8 n. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezouJerd de Zondag 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 10 u. 30 ra, av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op oubepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Uouderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te i.0 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zafeurdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelyks van 102 uur. - De Oemeente- Architect is te sprekeu op het Raadhuis, eiken werkdag van 'sinorgeus 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 34; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. 't Was te voorzien, dat de verschillende aanbevelingen der Kiesvereenigingen tot een herstemming zouden leiden. En dat is ook goed. In een gemeente van bijna 1400 kiesgerech tigden voor leden van den Gemeenteraad is het moeijelijk te verwachtendat dadelijk bij een eerste stemming een vol strekte meerderheid bij een buitengewone verkiezing wordt verkregen tenzij een betrekkelijk gering deel der kiesgerech tigden zich tot de stembus begeeft. Ofschoon nu nog de op komst van 619 of minder dan de helft der kiezers betrek kelijk nog gering blijft, toch was zij beter dan vroeger en de aanbeveling van eenige kiezers ter elfder uur was wel te beschouwen als een blijk, dat de belangstelling was opge wekt eu de strijd werd aangebonden. De uitkomst der stemopneming heeft de behoefte aan meer kiesvereenigingen in het licht gesteid. Men zou meenen dat een liberale, een conservative en een anti-revolutionaire kies- vereeniging de verschillende rigtingen vertegenwoordigden en toch blijkt het maar al te zeer, dat er nog meer rigtin gen gevonden warendie zich bij de bestaande kiesvereeni gingen niet kuuneri aansluiten. En waarlijk't is meer opge merkt en 't verdiend wel herhaald te wordenhoudt men zich bij de verkiezing voor leden van den Gemeenteraad wel bij het programma? of is er ook iets anders dan politieke rig- ting, dat de kiezers verdeelt? Er zijn voorbeelden te over, dat meer dan een der kiesvereenigingen dezelfde kandidaten stelde en soms wel, dat de eene kiesvereeniging tot kandidaat stelt, die de andere vroeger aanbeval en later verliet. Is het nu zelfs niet hoogst opmerkelijk, dat een lid van het bestuur van de eene kiesvereeniging de kandidaat werd van een andere? Is het dan zoo geheel onwaarschijnlijk, dat de le den eener kiesvereeniging zich niet houden aan den door haar gestelden kandidaat? De uitkomst der plaats gehad hebbende stemming is veelbeteekenend. Het aantal stemmen op de heeren Zaalberg en van Wen- set? uitgebragt wettigt onze veronderstelling, dat die//eenige kiezers" ter elfder ure met hunne aanbeveling verschenen een gansch niet onbeduidend aantal vertegenwoordigenzoo dat er wel te wachten zou zijn de oprigting van een vierde Kiesvereeniging, bijna even talrijk als de overigen. Zij toch bestreed de vereenigde aanbeveling van den heer Scheltema door de kiesvereenigingen Vaderland en Oranje en Neder- j land en Oranje, terwijl er misschien ook in dat vereenigd kamp verdeeldheid is outstaandie de aanbeveling van den heer Wolfson heeft in de hand gewerkt; want het aantal stemmen op de heeren Hoog en Lisman uitgebragt zou tot uitkomst moeten gehad hebbeu dat de heer Scheltema was verkozen indien ieder lid der kiesvereeniging zich gehouden had aan den door haar gestelden kandidaat. Intusschen is toch van elk der bestaande kiesvereenigingen een kandidaat op de lijst der herstemming gekomen en is de beslissing in handen van dat aantaldat zich onder den titel van //eenige kiezers" vereenigt; tenzij, ja tenzy het personeel der kie zers, dat 11. Dingsdag opkwam, wat vaak plaats had, we der door een grootendeels veranderd personeel, wat immers mogelijk is, wordt vervangen. Onze keuze blijft dezelfde. De heer Wolfson is te weinig bekend en daarom niet zoo algemeen als hij verdient ge waardeerd om te verwachtendat hij grootendeels op auto riteit van een kiezersvereeniging de vereischte meerderheid zal verkrijgen. De heer Scheltema heeft bijna een volstrekte meerderheid bij de eerste stemming verkregen die hem nu welligt zal te beurt vallen, wanneer men onpartijdig zijne geschiktheid beoordeelt, gelijk wij doen. De heer Lisman telt nog vele, die hem een plaats ia de raadzaal gunnen; maar hij mist den steun der kiesvereeniging, aan welker j hoofd hij staat. De heer Hoog verdient voortdurend onze aanbeveling, en zijn verkiezing schijnt ons meer verzekerd toe dan in het geval dat de heer van Wensen zijn mede stander was geworden. Voor een volgende verkiezing leveren de processen-verbaal van de plaats gehad hebbende stemopneming de namen van geschikte kandidaten op, ook waarop thans slechts enkele stemmen zijn uitgebragt. Zoo men slechts de kandidaten vrij laat in hunne beslissing en niet in de moeijelijkheid brengt om zonder te weten of de kandidatuur slagen zalzich over de aanneming te verklaren, behoeft men niet zoo dadelijk het oog te wenden of er zich ook van elders binnen Leiden hebben gevestigd; terwijl wij voor ditmaal bij de aan staande herstemming op nieuw aanbevelen de heeren J. SCHELTEMA en Mr. H. C. J. HOOG.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1