KOST EN INWONING De Rotterdamsche Bank Dg GEÏLLUSTREERDE ALMANAK Ma. W. VAN DE POLL. AdverteiH ièn. Kiesvereeniging Grondwet en Koning. Inhoud van den Geïllustreerden Almanak voor 1864: netheid van drukwerken aanmerkelijk zal bevorderd worden. Het is nagenoeg onbeschrijfelijk, hoeveel moeite het te Parijs kost om zelfs de kleinst mogelijke kiesvereeniging tot stand te brengen, want tot in de voorstad St. Antoine vindt men maar zeer weinig lieden, die bereid bevonden worden om een lokaal ter beschikking van den kandidaat der oppositie te stellen. Toch heeft een eigenaar den 9den dezer liet eenige lokaal dat hij beschikbaar had - een grooten maar zeer armoedigen stal - in de Rue de Reuilly tot dat einde verhuurd. De paarden werden tijdelijk ergens anders gehuisvest, ten 9 uur des avonds rigtten eenige werklieden de stal zoo goed mogelijk tot spreekzaal in, en ten 10 ure was de zaal eivol. Toen de heer Pelletan door den heer Garnier Pages vergezeld, binnenkwam, heerschte er een diepe stilte. Dadelijk sprak hij de aanwezigen vo'genderwijze toe: //Het doet u leed, waarde vrienden, dat wij tot zulk een arme lijke vergaderplaats de toevlugt moeten nemen. Welnu, wat mij betreft, ik ben er ten zeerste verheugd en trots over, want^deze plaats herinnert mij op aandoenlijke wijs aan die andere onaanzienlijke plek, waar vóór meer dan 18 eeuwen in armoede en ellende de Godheid het eerste levenslicht aan schouwde, die het menschdom moest doen wedergeboren worden en zalig maken, de ongelukkigen en geringen zou verheffen en vertroostenden arbeid en den arbeider zou veredelen, het aespotismus en de tyrannie van deoude,hei- derische wereld zou omver werpen, de gevallene menschheid de vrijheid kwam wedergeven, onze gedachte en blikken kwam vestigen naar den hemel, en ons allen leerde onze eer en ons geluk te zoeken in het besef van rechtvaardig heid en pligt, van arbeid en zelfopofferingvan Christelijke eenstemmigheid en broederliefde." Die woorden, op den toon van innige overtuiging, met warmte uitgesproken, hadden een uitbarsting van toejuichin gen ten gevolge, waardoor de redenaar belet werd zich in de eerste oogenbiikken verstaanbaar te maken. Een dagblad van Mailaga verzekert, dat aldaar een vrouw gelijktijdig van vijf kinderen is bevalien, die allen welgeschapen en gezond zijn. Koningin Victoria heeft aan een vrouw uit den min deren stand, die van drie kinderen was verlost een gift doen toekomen van 3 zegge 1 dus voor ieder kind. Dezer dagen heeft de heer Smitheen der curatoren van het museum der octrooijen te Londenin een verga dering der photographische vereeniging een mededeeling ge daan betreffende de uitvinding der lichtbeelden. Hieruit bleek dat de heer Mathew Boulton te Suko, nabij Birgmingham ten jare 1791 de eerste sunpictures, zonnebeelden gelijk hij ze noemde heeft vervaardigd. Omtrent dienzelfden tijd werd een gelijke uitvinding gedaan door Thomas Wedgwood een zoon van den beroemden fabriekant. Joseph Wedgwood. De lieer Smith voegde er de belangrijke bijzonderheid bijdat nog vele exemplaren der lichtbeelden van den heer Mathew Boulionten jare 1809 overleden, zich in handen der leden zijner familie bevonden. - De jongste berigten uit Japan melden, dat admiraal Kuper een afwachtende houding heeft aangenomen. Het ge vecht te Kagosima zou bij hem namelijk de overtuiging ge--, vestigd hebben dat hij niets zou vermogen zonder infanterie. Dientengevolge wacht hij af welke gevolgen zijne mededee ling zullen hebben. OFFSCIJEËL, KlËtlWü. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag den 17den December 1S63, 's namiddags ten twee uur. Onderwerpen: 1°. Het laatste punt der voorstellen be treffende de Stedelijke gazfabriekwaaromtrent in de vorige raadsvergadering de stemmen hebben gestaakt. 2°. Benoeming van 4 leden der plaatselijke Schoolcommissie. 3°. Benoeming van een commies bij de plaatselijke belastingen. 4°. Vaststel ling van het 2de suppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting, 1863. 5°. Voordragt omtrent den aard en het be drag van den 'oorgtogt van den gemeente-ontvanger. 6°. Voordragt ter zake van het al of niet wenschelijke eener vereeniging van het kantoor van den gemeente-ontvanger met het algemeen kantoor van ontvang der plaatselijke be lastingen. 7°. Staat van af- en overschrijving op de gemeente- begrooling. S°. Voordragt tot den verkoop van boomen en hakhout. 9°. Adres van B. F. Krantz c. s., omtrent het~ rooijen van boomen op den Ouden Singel. 10°. Adres van I. Doornik, houdende het verzoek dat de Raad terugkome op zijn besluit van 30 October 11, en hem in het genot late van het hem toegekende wachtgeld. 11°. Adres van A. Thijssenom teruggave van vooruit betaald minerval op het Stedelijk Gymnasium. wordt gezocht voor eene fatsoenlijke burgerdochter, met bekrompene geest vermogens, bij Prot. lieden. Reflecterenden adresseren zich, met opgaaf van prijs per maand en huishoudelijke positie, francoonder letter Z. aan het Bureau van dit Dagblad. Door de Kiesvereeniging worden bij de herstemming, die 22 December a. s. zal plaats hebbenals leden van den Gemeenteraad aanbevolen de Heer Ij. WOLFSON, voor het witte stembillet, en de Heer Mr. M. C. «I. HOOS, voor het blaauwe stembillet. Namens de Kiesvereeniging voornoemd J. VAN HEUKELOM, Voorzitter. J. LUZAC, Secretaris. Heden is verschenen en alom verkrijgbaar gesteld: adverteert bij deze, dat zij de Heeren VAN DER SPRUYT DE GRAAF te Leiden heeft uitgenoodigd als hare Correspondenten voor Leiden en omstreken werkzaam te zijn aan welke uitnoodiging zij. zich bereid hebben ver klaard gevolg te geven. De Boekhandelaar J. W. VAN LEEUWEN alhier, zal heden Donderdag verkoopen de be langrijke Boekverzamelingen, nagelaten door wijlen de Hoog Eerw. Heer J. J. SIEGFRIED, de Zeer Eerw. Heeren Th. H. VAN DE1JL en W. VAN DER BACH. is/sIT" De vevkooping begint des voor middags tenll en des namiddagsten 5 ure. voor 1864, onder redactie van 200 Pag. druks. Prijs 60 Cents. Nieuwejaar, door Mr. w. van de poll. Maria, een schets uit het volksleven, door Mr. Ernest scheïoios. Westewind, door l. van den broek. Eene klokkestudie, door g. keller. Twee versjes uit den vreemde, door g. h. j. elliot boswel. Nederlandsche Volksfeesten, Koppermaandag, door Mr. w. van de poll. Sint-Jandoor l. van den -broek. De Oester. Lentemorgen, door k. j. h. w. ramondt. De nood in de Katoen-districten. De Tabak, zijne geschiedenis en gebruik. Moeder Truitje, door t. k e yz e ii'tz. Hoogmoed, door n. j. den beer poortugael. Een altoosdu- rende klok. - De Petroleum- of Steenolie-bronnen. Een bezoek aan de Zilvermijnen in den Rammelsberg bij Goslar, door Mr w. van de poll. De Wijn, een toast, door j. van harderwijk rz. Diogenes, door j. d. den beer poortugael. De Peper. De Yak. Uit den Pruikentijd, door j. ter gouw. Geloof, Hoop en Liefde. Oude schoolboeken door j. ter gouw.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3