Bailcnlandsch Nieuws. Men leest in den Nederlandschen Spectator: //De edel moedige gedachte, die velen, na 's Konings hulp bij den laatsten watersnood tot het besluit bragt hem daarvoor als hulde een schoon'gedenkteeken aautebieden, begint hare ver wezenlijking te naderen. Aan den heer Eugène Lacomblé te 's Hage werd de taak opgedragen een beeld te ontwerpen en j uittevoerendat men den Koning aanbieden zal en in het park van het Loo wensehte opterigten. Dat beeld, een Kaam, werd door den heer Lacomblé gemodelleerd en thans is deze bezig zijn model in marmer uittevoeren. Reeds voor een aan zienlijk deel is die uitvoering voortgegaan en wij gelooven i dat zoo die Faam zal getuigen van des Konings edelmoe- digheid en van de hulde van de schenkers, zij ook een toon zal aanslaan van lof voor den kunstenaar. Wij achten dezen tot lieden zeer gelukkig geslaagd. Zijn voorstelling bestaat in een schoone gevleugelde vrouwenfiguur in voortzwevende hou ding, met den halzen bol boven het voetstuk. Zij is gekroond j met een krans van oranjebladen en bloemen in de rechter hand brengt zij de burgerkroon en met de linker houdt zij de klaroen aan den mond. Het beeld is in ernstigen stijl i uitgevoerd. In de meest moeijelijke houding en het fladde rend gewaad is de beeldhouwer de vele bezwaren die zich voordeden, gelukkig te boven gekomen. De hoofdlijnen zijn geaccentueerd en schoon, de groote partijen breed gehouden, het naakt met talent geboetseerdde plooijen der draperie in hare vastere vormen om het ligchaam en waar ze in losse bewegingen golven, zeer schoon. Verscheiden deelen zijn nog slechts even uit het marmerblok ontwikkeld of ontberen nog den laatsten toets. Doch het geheel is reeds genoeg gevorderd om zich als volkomen geslaagd te doen erkennen en de vol tooide deelen zijn in alle opzigten gelukkig. Het beeld is uit een zeer fraai blok carrarisch marmer, blanc clair ge houwen. Te Alkmaar vierden Zondag twee paar echtelingen het zilveren bruiloftsfeest. De bruidegoms heeten Izakde brui den Grietje en droegen denzelfden familienaam. Buitendien woonden bij beide familiën gedurende de laatste 7 jaren 2 dienstmeisjes, die beiden ook denzelfden naam hadden. De Eerw. heer J. B. Roerschdeken en pastoor te Sittard is door den Paus benoemd tot kanunnik bij hetvka- pittel van het Bisdom Roermond. Te Amsterdam is een afdeeling opgerigt van het te Parijs gevestigd algemeen Israëlitisch Verbond dat ten doel heeft de bevordering der emancipatie van de Joden en de on dersteuning van de om der godsdienstwi! noodlijdende Joden. Met genoegen kunnen wij berigten, dat ook te Rot terdam Dingsdag de tijding is ontvangen, dat het Nederl. schip Anna Sophia, kapt. P. Hoekstra, van Amsterdam naar Batavia, den lOden dezer bij het eiland Wight den Engel- schen zeeloods heeft aan wal gezet. Alen verkeerde omtrent dit schip, dat den 30sten November 11. uit Texel vertrokken was, in groote ongerustheid, aangezien er een naambord met den naam Anna Sophia er op, bij Egmond aan Zee aan strand gespoeld en ook de zeeloods van het schip nog niet terug was. Het bestuur der Leidsche Maatschappij van Weldadig heid heeft door een geschenk in zilver de veelvuldige ijve rige en trouwe diensten erkenddoor Air. P. G. Hubrecht gedurende een tijdvak van 2 5 jaren aan de Alaatschappij en daardoor aan zijne stadgenooten bewezen als lid van dat be stuur, bijzonder belast met de zorg voor den arbeid van minvermogenden. Door een zuinig beheer en een aanhoudende bemoeijing, om voor het Alinisterie van Koloniën kleeding- stukken en andere behoeften te laten vervaardigen was het mogelijk aan velen handenarbeid tegen billijk loon te ver schaffen. Door een verstandig overleg viel ook daardoor der Alaatschappij buitengewone voordeelen te beurt, waardoor het haar mogelijk was ook op den ganschen omvang van haar werkkring ten nutte van minvermogenden werkzaam te zijn en overeenkomstig haar doel vele huisgezinnen van de ar menkas te houden. Zulke langdurige en belanglooze diensten verdienen te worden erkend, en die Leiden meer kent dan van heden of gisteren ziet niet zoo ligt over het hoofd maar blijft er bij stilstaan, als het geldt de historie van personen, toestanden en instellingen die invloed hebben uitgeoefend op het nut van het algemeen. In het verleden ligt het he den in het nu wat komen zal. De algemeene collecte ten behoeve der hulpbehoevende betrekkingen van verongelukte Katwijksche visschers heeft opgebragt de aanzienlijke som van ƒ1416, waarvoor de in gezetenen van Leiden lof en dank verdienen. Door den Gouverneur-Generaal van Neêrlandsch-Ii.dië zijn o. a. benoemd tot inspecteur van finantiën H. J. C. 1 Loo- geveen en tot officier van gezondheid 1ste klasse bij de ge neeskundige dienst te Salatiga M. H. de Vogel. -De Thermometer van Fahrenheit teekeiule alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 45°, des avonds te S uur 45°, te 10 uur 45°. Woensdag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 44°, te 12 uur 45c, 's namiddags te 4 uur 46°. Particuliere blieven uit Kopenhagen maken meldinv 1 O van de verwarring, welke zoowei bij het Gouvernement als 'bij het publiek heerscht. De nationale partij schijnt eeniger- mate ontmoedigd te worden. Zij had zich gevleid dat de op. heffing van het patent van 3 0 Alaart hel plan der executie zou verijdelen en thans twijfelt men er zelfs aan, of het in trekken der constitutie van 18 November voldoende zal we zen om het binnenrukken der Federale troepen te beletten. Alen krijgt de overtuiging, dat de Bond diet den status quo van vóór den 2 9sten Maart eisclit, maar wel het naleven van de verpligtingen welke Denemarken in 1851 en 1852 belooft heeft te zullen naleven.. Er heeft zich te Weenen een gezelschap gevormd hetwelk een reis door het Oosten zal doen en dezer dagen door den Onderkoning van Egypte is uitgenoodigd om te genwoordig te zijn bij de wedrennen welke in het begin van Januarij e. k. te Kaïro zullen gehouden worden. De duur der reis is bepaald op zes maanden de reizigers zul len Egypte, Palestina enz. bezoeken en ter bekostiging der daaraan verbonden uitgaven elk aan de ondernemers van dezen pleiziertogt betalen een som van 5 000 fl. Alen schrijft uit Neurenbergdat het//Studeerkamertje van Willi bald Pirkheimer," dezer dagen in eigendom is over gegaan aan de Groothertogin van Saksen-Weimar, geboren Prinses Sophia der Nederlanden en overgebragt zal worden naar den Wartburg. Deze Pirkheimer was een vriend van Erasmus, Alelanchton en meer andere groote mannen var. 'zijn tijd. Uit Alechelen wordt gemeld, dat aldaar Vrijdag avond (4 dezer) een vreemdeling met den trein gearriveerd is, die een paard medebragt van Londen, zoo als hij zeide, doch waarvoor hij de vracht, 60 fr., niet kon betalen, ver mits zijn reiszak bij vergissing naar Holland zou verzonden zijn. Na eenige vergeefsche pogingen om dit paard te ver- koopen en na eerst een gouden horologie bij den houder van een hotel, die voor hem de vracht betaald had, tot onderpand gegeven te hebben, is de vreemdeling, die zich de Lune* ville noemde, des anderen daags te paard naar Brussel ver trokken. Des avonds kwam hij terug, betaalde den houder van het hotel met een gedeelte van de 35 0 fr., waarvoor hij zeide het paard te Brussel verkocht te hebben en vertrok toen in allerijl weder. Te Alechelen vertrouwde men den man niet en men vermoedt nu dat hij dezelfde persoon was, die te 's Gravenhage het paard van de manege medegeno men heeft. Hij had een pas bij zich met dagteekening uit San Francesco. Volgens de mededeelingen van het Belgische Alinis- .terie van Justitie wonen er aldaar 120,000 vreemdelingen, waaronder 34,000 Engelschen 25,000 Franschen20,000 Duitschers en 16,000 Nederlanders. Maandag is bij het Wetgevend Ligchaam te Parijs het wetsontwerp betreffende de toegezegde nieuwe leening van 300 millioen francs ingekomen. Reeds in de eerstvolgende dagen ziet men daarover de openbare beraadslagingen te gemoet. - In een Fransch blad leest men van een uitvin ding om de pap, welke bestemd is om papier te vervaar digen, dat voor de drukpers moest dienen, een chemische werking te doen ondergaan, waardoor het voldoende is het papier op de drooge niet beinkte letters te drukkenom de schoonste zwarte afdrukken te bekomen. De uitvinder had zich ten doel gesteld de inkt en al de rollen die tot een gelijkmatige uitspreiding daarvan noodig zijn te doen ver vallen waarin hij geslaagd is en waardoor voorzeker de

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2