Buitenlandsch Nieuws. amendement, vraagt aan den heer Wijnne, waarop berust de bewering dat een verplaatsing van de kermis van 14 dagen zal gelijk staan met haar dood. Dat is hoegenaamd niet Spr. meening. Dat is een magtspreuk althans het bewijs is niet geleverd. De heer Wijnne antwoordt, dat zijn gezegde doelde op het voorstel ter verplaatsing van burgemeester en wethouders, waardoor de kermis zou zamenvallen met den hooibouw. Te gen het amendement voert hij thans aan, dat juist de vrije week veel volk naar de stad brengt, zoowel heeren als dienst baren. Hij acht over het geheel Junij voor het houden der kermis minder geschikt. Hij gelooft niet, met eerbied gezegd, een magtspreuk gebezigd te hebben. De heer Cremers bestrijdt mede het amendement van den heer Alberda, die in zijn eerste rede meer de zedelijkheid voorop zette en nu bij de toelichting belooft, ook te zorgen voor de stoffelijke belangen. Indien hieraan voldaan werd, zou aller wensch vervuld zijn. Spr. wil vooraf nog iets zeggen over het zedelijk punt der kwestie en meent, dat, al naar gelang van 't standpunt, waarop men staat, veel onzedelijk wordt genoemdwat het daarom op zichzelf nog niet is. Die zich in ruime, warme kamers vermaken kunnen, zijn wei nige, de meesten hebben daarvoor de openbare straat. Het geen sommigen daar hinderlijk is, is nog geen kwaad, en zijn eigen ondervinding in den laatsten tijd heeft hem ook niet doen zien dat dit kermisvermaak leidt tot zooveel kwaad als door sommigen wordt beweerd. Ten opzigte van de vrije week komt Spr. op tegen den heer Alberda, die van elders een argument opdischt en dit bestrijdt. Dit is een gemak kelijke wijze om gelijk te hebben. Maar niemand hier heeft dat geschreven of gezegd en schoon men de kermis niet moet leggen in de vrije week om de dienstbaren gelegen heid te geven het verdiende loon te verteren daaruit volgt niet, dat men de kermis moet verzetten, om hun die gele genheid te benemen. Dit wordt door anderen bedoeld en dat wil Spr. niet; die zorg en dwang gaan te ver. Spr. gelooft niet aan de mogelijkheid van de afschaffing der vrije week. Al bestond de wil daartoe al bij de heerenzou zij dan ook bestaan bij de dienstbaren zullen deze die enkele dagen van vreugde afstaan? Zullen de dienstbaren ook zonder ker- mis zooveel zedelijker zijn? Diezelfde kermis geeft hun toch ook de gelegenheid tot betamelijke uitspanning. Door de re geling der publieke huizen zegt Spr,, geven wij reeds de gelegenheid tot ontucht; door de kermis wegtenemen zullen wij welligt menigeen, die zich nu vermaakt in onschuldige vertooningen, brengen in de kroeg en in die huizen welke toch open blijven. En wat betreft de stoffelijke belangen, burgemeester en wethouders hebben onderzocht wat de meest geschikte tijd was ter verplaatsing; en zij rapporteren, dat, zal de kermis verplaatst worden, er dan geen ander geschikte tijd is, dan in Junij. Is dat nu geen goed tijdstip, dan moet het blij ven zoo als het is. Spr. wijst er bovendien nog op, dat Gro ningen is een middelpunt der Provincie en waarschuwt tegen andere verliezen die ligt het gevolg zouden kunnen worden van teniet gaan der kermisof van het verplaatsen op een voor elders ongeschikt tijdstip. Ook de heer van Imhoff verwacht van het voorstel van den heer Alberda niet de gevolgen, die deze zich er van voorstelt. Hij herinnert o. a., dat men hier ook geen nieuwe zaak heeft te regelen. B. en W. hebben geen anderen tijd kunnen vinden, dan die, welke de meerderheid der commis sie bepaald ongeschikt acht. Ook acht hij het ondoelmatig, om de voordeelenaan de kermis verbonden voor velen, te doen wegvallen omdat door sommige van die kermis mis bruik wordt gemaakt. (Wordt vervolgd.) Nadat de heer Mr. J. U. de Kempenaer Vrijdag voor het Provinciaal Gerechtshof van Gelderland, in zake Som- merset Lee, in een kernachtige welsprekende rede, alles had trachten aantevoeren wat de verschrikkelijke gebeurtenis, die hier het onderwerp des gedings uitmaakte, uit een meer ver zachtend oogpunt konde doen beschouwen, concludeerde hij: als stellende dat hier provocatie zoude hebben plaats gehad en er meer aan hevige woede, dan wel aan voorbedachten rade diende te worden gedacht, dat het den hove mogt be hagen de qualificatie van moord niet aantenemen maar den beschuldigde schuldig te verklaren aan moedwilligen manslag en diensvolgers de op dat misdrijf gestelde mindere straf op hem toetepassen. - De heer adv.-gen. wederlegde eemge der door den pleiter aangevoerde redenen en hield zijne be schuldiging vol, waarna ook de verdediger zijn beschouwin gen nog nader toelichtte. Het Hof heeft de uitspraak bepaald op Vrijdag middag eerstkomende, ten één uur. Een tal van belangstellenden woonde deze terechtzitting bij, en velen waren met het lot van den 71 jarigen grijs aard zigtbaar bewogen zoodat zelfs eenigen hem bij het ver laten der gerechtszaal vol aandoening de hand drukten. Men ziet met groote belangstelling de uitspraak van het Hof te gemoet. Voor rekening van het Rijk zijn aan den nieuwen aan teleggen Singel nabij den Bergweg bij Rotterdam 3 bun ders land aangekocht voor f 22,000, tot het bouwen eener cellulaire gevangenis. Te Amsterdam zal den 2isten dezer een aanbesteding plaats hebben van het dempen van een gedeelte der grach ten tot het bouwen van een groot hotelbij de Hoogesluis als een begiu van uitvoering van het plan tot uitbreiding en verfraaijing van den geheelen omtrek van het paleis voor Volksvlijt. Zaturdag arond is in de nabijheid van Woerden een watermolen in brand geraakt en een prooi der vlammen ge worden. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Hendrik-Ido- Ambacht Ds. H. Bax aan de Vuursche en te Hollandsche Veld Ds. A. P. A. du Cloux te 's Grevelduin-Kapelle. Heden Maandag is er te Katwijk een collecte gehou den ten behoeve der nagelaten betrekkingen van veronge lukte visscher8. Men is nog zeer bezorgd over het vergaan van een Bom schuit, welke na den storm nog niet gezien is, en waar van gezegd wordt dat een Engelsche visscher dezelve het onderste boven heeft zien slaan. Volgens den staat van het rijstgewas op ultimo Sep tember, megedeeld in de Javasche Courant, was bijna overal de oogst afgeloopen en over het algemeen gunstig te noemen. Er worden 6281 bouws padi als niet geslaagd opgegeven in Pekalongan en 24,000 bouws tweede gewassen in Rem bang. In een paar districten van Kediri hadden de over stroomingen 10,000 hamatten padi bedorven. Overal had den de zware regens een ongunstigen invloeid op het gewas uitgeoefend. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 5 0°, des avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 47°. Zondag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 3 8°, te 12 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 44°, te 5 uur 44°, te 8 uur 44°, 's avonds te 10 uur 44°. Maandagmor gen te 5 uur 44°, te 8 uur 46°, 's middags te 12 uur 49°, te 4 uur 46°. Causeries sur les dents naturelles et art'ficiellesdat is de titel van een werk, dat een grooten opgang maakt. Doctor Dorigny heeft in dit boek, met veel geest en talent, de nuttigste voorschriften voor iederen leeftijd de meest practische raadgevingen aangaande gezond heid en schoonheid gegeven. Dr. Dorigny is ernstig ondereen vrolijken vorrazijn boek vloeit over van anecdoten en pikante gezegden en beveelt zich door vele schoonheden ter lezing aan. De beweging in Duitschlaod ten behoeve van den pre tendent van Sleeswijk-Holstein vermindert niet. De tweede kamer van Wurtemberg heeft weder een besluit genomen tot zijn erkenning, alsmede dat de vernietiging van het Lon- densch tractaat zal geëischt worden. Te Miillhausen heeft een photograaf Leon Landmann met goed gevolg beproefdom bloemen gephotografeerd in verschillende kleuren weder te geven. De hertog van Brunswijk, bekend wegens zijn lief hebberij voor diamanten was dezer dagen op het punt deze kostbare steenenter waarde van 18 millioen te verliezen. Een bediende, die er al sedert lang op geloerd had slaagde er eindelijk in zich van den schat meester te maken en nam daarmede de vlugt naar Amerika. Hij werd echter gelukkig te Boulogne achterhaald op het oogenblik dat hij zich aan boord van een stoomboot zou begevenmen vond de diaman ten in zijn valies. De Italiaansche Senaat heeft het wetsontwerp betref-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2