MARSEILLE-BATAVIA-SHANGHAI- der Messageries Impériales. Vrouwenliefde en Vrouwenleven. de zaak der bekende vergiftiging, heeft zich door ophanging van het leven beroofd. By de verkiezing voor twee leden van den Gemeen teraad zijn heden opgekomen 312 kiezers uit Afd. I, be vattende 641 kiesgerechtigden 307 kiezers uit Afd. II, be vattende 743 kiesgerechtigden en dus 619 van de 13 84 kies gerechtigden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 46°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 48°. Dingsdag morgen te 6 uur 46°, te 8 uur 46°, te 12 uur 46°, 's namiddags te 4 uur 44°. Buitenlandsch Nieuws. Binnen kort zal te Wittecnberg het standbeeld van Me- lanchtonaldaar voor 303 jaren gestorven, worden opge- rigt. Het is te Berlijn gegoten en zalnaar men zegtgal vanisch worden verguld. Te Praag is een herderlijke brief der gezamentlijke prelaten in de kerkelijke provincie Boheme tegen het werk van Prof. Rénan het Leven van Jezus van al de kansels afgelezen. De heer Dupuiswissel-agent te Rijsselheeft zich heimelijk uit de voeten gemaakt, een waarde medenemende geschat op ruim een millioen. De heer Dupuis behoorde tot een geachte familie en genootdank zij het vertoon van ernst en vroomheid een groot vertrouwen en niets deed die vlugt voorzien. Men weet niet waarheen hij zich begeven heeft. Vele ambtenaren en kleinhandelaren worden door dit voorval van hunne bespaarde penningen beroofd. Op het dezer dagen -aangeplakte en verspreide pro gramma van de lessen bij het college de France te Parijs staat vermeld dat de opening van den cursus van den heer Rénan nader aangekondigd worden zal. Dit schijnt de.ge bruikelijke formule, als de Regering te kennen wil geven, dat de een of andere soort van lessen gedurende het aan staande academiejaar niet zullen worden gehouden. Een zonderling proces is thans ten nadeele van de Lamartine beslist. Zijn vrouw, een Engelsche van geboorte, maar sinds zoo vele jaren in Frankrijk gevestigd dat zij zich zelve Frantjaise waandevermaakte bij testamentaire beschik king al hare bezittingen aan haren echtgenoot. Dat testament is thans op aanzoek harer bloedverwanten door het hof te Londen nietig verklaard, omdat het tegen den vorm zon digde die in Engeland op het stuk van erflatingen voor geschreven is. Al had evenwel het testament op Engelacho wijze opgesteld geweest, dan nog had mevrouw de Lamar tine aan haren man slechts de in haar bezit zijnde roerende goederen kunnen vermaken daar geen vreemdeling bezitter mag wezen van in Engeland gelegen onroerende goederen. De beroemde Fransche dichter leidt door een en ander een groot geldelijk verlies. Men betreurt te Parijs den uitslag- van het vonnis te meer, nu men zich zeer goed herinnert, dat de Koningih van Engeland zelveonlangs van de mildere Fransche wetgeving gebruik heeft gemaakt. Zij liet namelijk een legaat van 100,000 franc door lord Cowley opeischen dat haar door de hertogin van Sillynaar het voorbeeld van mevr. de Lamartine in Frankrijk gevestigd maar En gelsche van geboortewas vermaakten de Fransche recht banken hebben niet geaarzeld bevel tot uitbetaling te geven. Te Woolwich is in het gemeentehuis een vergadering der voornaamste ingezetenen gehouden met het doel om op de een of andere wijze vau de regering te verkrijgendat de geesselslagen bij het leger worden vervangen door ge vangenzetting, dewijl gebleken is, dat die strafoefening by het garnizoen te Woolwich toeneemt in plaats van te ver minderen en dat zij den misdadiger verhardt in stede van te verbeteren. Uit Buenos-Ayres wordt t^rigt, dat aldaar door tus- schenkomst der Cotton Supply Association een 20tal baleu met katoenzaden via New-York waren aangebragt, die on middellijk verzouden werden naar de binnenlandsche provin ciën alwaar juist daaraan behoefte bestond. Overigens werd omtrent het succes der cultuur medegedeeld dat in de pro vinciën Corrientes, Entre-Rios en Santa Fé de akker9 uit sluitend gebezigd worden tot aankweeking van katoenplanten die de beste vooruitzigten op een ruimen pluk bij millioenen en millioenen opleveren. Ook in Paraguay werd die cultuur ten krachtigste doorgezet. Men verwachtte bij den eer9tvol- genden pluk langs de Rio de la Plata, bij tamelijk gunstig weder, 5000 balen schoone katoen te kunnen uitvoeren. De zucht tot uitbreiding dezer kuituur was zoodanig, dat de gouverneur van een der minst beduidende en meest afge legen provinciën een plan tot stand heeft gebragt, waarbij niet alleen de katoenplantages van alle plaatselijke belastin gen zijn vrijgesteld, maar tevens de gronden en pachthoeven gratis in gebruik worden gegeven aan allen die zich aldaar uitsluitend op den aanplant van katoen willen toeleggen. Adveruut! iën- In de nabijheid der 'stad wordt gevraagd te gen 1 Maartin een klein christelijk gezin voor meid-huis houdster, IËMA1VD, van de P. Gods dienst, niet beneden de 35 jaren oud. Hiertoe genegenen vervoegen zich, met opgaven waar informatien te bekomen zijn, met franco brieven onder letter «I. D. aan het Bureau Leidsch Dagblad. OVERLAIMDIHAIll. Vertrekt van Marseille den 19den van elke maand. AlleD die iets te vorderen hebben van verschuldigd zijn aan en boeken of ge schriften onder zich hebben, behoorende tot de nalatenschap van wijlen den Wei- Eerwaarden Heer LAMBERTUS GE- RARDU8 CORNELIS LEDEBOER onlangs overleden te Benthuizenworden verzocht daarvan zoo spoedig mogelijk opgave betaling of afgifte te doen, ten Kantore van den te Soetermeer reside- renden Notaris ISAAC MOLENAAR CoRNELTSZOON. Een Predikant in Zuid-Holland, zou gaarne in zijn gezin ter opvoeding en verzorging geplaatst zien een JONGEN of een MEISJE, vau fatsoenlijke familie. Brieven franco ietter 8, aan het Bureau van dit Dagblad. Transport van PASSAGIERS, GOEDEREN en SPETIE. Vaste Doorvrachten en Directe Cognossementen van Rotterdam tot Batavia en Shanghai. Geregelde aansluiting tot Singapore voor Batavia. Aan Gou\ernement9-Ambtenaren wordt eene belangrijke reductie toegestaan. T ot inschrijving van Passagiers en Goederen en het verkrijgen van alle inlich tingen adres by SMITH C°. te Rotterdam. Vier teekeningen van J. C. d'ARNAUD GERKENS, gephotographieerd door H1LLE C°. Gedicht van ADELBEBT VO\ (IIANIIiNO. vertaald door J. J. L. TEM HATE. Groot folio formaat, in prachtband 16. Van dit keurig prachtwerk zijn slechts honderd exemplaren gedrukt die allen genommerd zyn en aan de eerst aanvragenden worden afgeleverd. De groote photographien zijn onder toezigt van den teekenaar zelf vervaardigd en geven de oorspronkelijke uitstekende teekeningen volkomen terug. De vertaling der gevoelvolle verzen van von Chamisso mag als een meesterstuk worden ge roemd. De uitgave geschiedt by j. C L0MAN Jr., te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3