ptijI N°. 1167. Woensdag 9 December. A0. SCH DAGBLAD. ,itse~ Courant verschijnt elken dag, be halve Zon- e» feestdagen, en kost vooi Leiden ƒ1.95, ee frauco per post ƒ2.80 la de drie maanden Afzouderiijke Noj«- mers Vijf Cents. Prijs dor Adverteutien 1-6 regels 0.76. iedere regel meer 12j Ct». Geboorte-, b.i- neiijks-eu doodbarigten van 1-4 regels/0.91,. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vu< genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 25 Cla Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en ltotterdam te 10 u 4 m.; 12 u. 54 ru.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m-; 9 n. 8 m,; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. .45 m.; 3 u. 5 m,; 4 n. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijti naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtiogen aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgeus te 8 u. en te 11 u., 's namiddags ie 8 u. 15 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Iadisohe Laudpost. Over Southampton, i en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 2, 16 en 25 van elke maaud. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 nur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 —4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is U spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijusen, dagelijks van 8 1 uur eu vau 8 -rt uur; der In- en Uitgaande Hechten en Acoijnseu dagelijks van 91 uur en van 86 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, MaandagDingsdag, Woensdag en Donderdag vau 9 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; vau de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. Nederland en Oranje. I8Ï3 en 1863. Slot De Nederlandsche Natie is een Oranjelievend volk. - De gehouden feestviering heeft doen zien, dat de geestdrift al gemeen was en ook in die oorden en streken van ons Va derland waar de bevolking het liberalisme op staatkundig gebied meer dan elders huldigt, was het even goéd feest als daar, waar men zich het monopolie van gehechtheid aan 'net Stamhuis toeëigent. Partijgeest of partijschap was nergens te bespeuren, 't Was immers ook een vrucht van ons herboren volksbestaan: de verzoening der partijschap, den grootsten zegendien Nederlands herstel ons heeft aangebragt." Be hartigenswaard is wat Prof. de Vries zeide: //Laten zich vry in den Staat partijen vormennaar verschil van beginselen afgedeeld het is nuttig en noodigdat 's lands gewigtige belangen van verschillende standpunten worden beoordeeld, door veelzijdige beraadslaging gekeurd. Maar dat nooit, neen nooit die partijen in partijschappen ontaarden Want zoo de eerste heilzaam zijn om den dampkring van staat te zui veren te verfrisschen voor gevaarlijke broeiing te behoe den de laatste zijn aan een pestwalm gelijk, die dood en verderf verspreidt." Nederland en Oranje zyn één. - Hoe menigmaal is dat gezegd, gedrukt, bezongen, bejubeld, door gebed en dank zegging geheiligd, overal waar men feest hield! En dat is immers het Nederland en Oranje van November 1863 Nu is het nog meer dan 50 jaren geleden waar: Geen Neder land zonder Oranje 1 want het is een historisch en grondwet tig verbond tevens. Opmerkelijk, hoogst opmerkelijk, dat de feestviering plaats had, terwijl een Bewind aan het roer staat, dat vaak als anti-oranjegezind werd ten toon gesteld. //Het oude Nederland heeft er genoeg van geleden, toen partij schap beurtelings Oranje slingerde en het roer van Staat uit d j hand nam." De plegtigheid van het leggen van deu eer sten steen voor het Nationaal gedenkteeken gaf on3 Koning Willem III omringd door Zijn Doorluchtig geslacht, ter zijde gestaan door Zijne verantwoordelijke Ministers, te aanschou wen en het perkament, dat die regeringsdaad zal in heuge nis doen blijven ook nadat het gedenkteeken den tand des tijds niet meer kan verdurenzal het bewijs leverendat het Bewind vau November 1863 de hand leende aan de hei liging van het verbond, dat Nederland en Oranje vereenigt en één geheel uitmaakt met het Koninklijk woord in een wet beligchaamd//de gedachtenis onzei herstelde onafhankelijk heid zij gewijd door de stichting van een waardig gebouw voor de Vertegenwoordiging van het Nederlandsche Volk." Met God voor Nederland en Oranje//Eenheid vau staat onder een magtig hoofd grondwettige regeringsvormver zoening van vroegere partijschap: ziedaar de drie groote ze geningen, die Nederland aan de heugelijke omwenteling van voor 50 jaren te danken heeft." Scheiding van Kerk en Staat, het eenige plechtanker voor een duurzame verzoening, de zekerste waarborg voor eensgeziudheid en vredezij is de groote les van de gehoudene feestviering. Daar verhieven zich gebeden en dankzeggingen in de kerkgebouwen tot één God, den Koning der Koningen, en toch by het verschil in de vormen, vereenigden zich weder allen onder den blooten hemel hier in het Willemspark met het gebed dat uit den mond van een Protestantsch kerkredenaar voor allen ten hemel werd opgezondendaar aan het kille strand op den gedeukwaardigen plek te Scheveningen stemden allen iu met de ernstige en gewigtige woorden door Protestantsche en Katholieke feestredenaars uilgesproken. Oranje, in vroegere eeuwen gewikkeld en verward in de geloofsverdeeldheid en godsdiensttwisten der kerkelijkeu stelt zich thans daar boven omdat Oranje zich plaatst onder het gezag en de hoede van den Koning der Koningen en daar tusschen geen middelaar erkent, dan die hij als mensch en als zondaar heeft leeren kennen en aannemen. Op die plaat3 is Oranje veilig; van die plaats beschermt Hij iedere godsdienstige gezindheid en waakt Hij, dat ieder kerkgenootschap blyve binnen de palen van gehoorzaamheid aan de wetten van den Staat en binnen den kring, dien zij zich naar haar historisch en wettelijk ka rakter hebben afgebakend. Langs dien weg zullen vrede en orde worden bevorderd en blijven heerschen meer en zeker der dan door de vestiging van een heerschende kerk en de invoering van een godsdienstig Staatsonderwijs en de berle- viug van vroegere privilegiën. Zoo blijft het, ja! - Zij ieder vrij Is wat hij denke of tneene Maar, vaa wat kerk of staatsparty,

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1