DE GEÏLLUSTREERDE ALMANAK Nederland en Oranje. ATTENTIE. Beginselen en leer der oude Doopsgezinden Mr. W. VAN DE POLL. de vrees voor een minder gunstigen toestand tegen het win- tersaisoen niet ongegrond is geweest, aangezien het aantal bedeelden aanmerkelijk was toegenomen ofschoon het toch nog 142,539 minder was dan op 6 December ten vorigen jare. De heer Farnall toonde hierbij aan welk een gevaar lijken invloed de tegenwoordige katoenprijzen op de positie der fabriekanten uitoefenen daar deze thans naauwelijks an ders dan op bestellingen kunnen doen werken. Uit de ver dere mededeeling bleek voorts, dat niettegenstaande den gunstigen toestand des handels, het aantal armen van Lan cashire nog steeds gemiddeld op 100,000 jvordt berekend, terwijl ook overigens die landstreek nog vooreerst niet tot zoodanigen staat van verbetering zal kunnen komen als men uit sommige berigten welligt zou kunnen opmaken. Bij een strengen winter of slechts bij een eenigzins aanhoudenden vorst, zullen aldaar dan ook een niet gering aantal perso nen hunne toevlugt tot de openbare milddadigheid moeten nemen. Het gezamentlijk aantal bedeelden bedroeg op dit oogenblik bij het centraal-comité 245,818. In Engeland heeft ook de storm van 11. Donderdag veel schade en ongelukken te weeg gebragt. Te Londen wer den soms geheele stukken dakwerk naar beneden geslingerd. Op de Londonbrug was de passage hoogst gevaarlijk Haar er zelfs een oogenblik was, waarop al de rijtuigen eensklaps door een hevigen windstoot op zijde en enkelen geheel om sloegen. Op de Teems was de golfslag zoo onstuimig als welligt nooit het geval was geweest. Het water sloeg en schuimde zoo sterkdat geheele rijen vaartuigen in massa van de ankers of touwen werden losgerukt in her- en der waarts weggeslingerd. Een schip van 100 0 ton werd bij Blackwall in een enkelen ruk van de ankers geslagen en met vollen gang een eind weggedrevenwaarbij het in zijn geweldige vaart een groot Amerikaansch en een menigte an dere vaartuigen op aen hoop te zamen gedrongen voor zich uit. dreef met zulk een kracht, dat daardoor van een aan den oever gelegen hotel een groot gedeelte van het steeneu front en het balkon door de schepen werd medegevoerd. Van alle kanten komen berigten in betreffende zeerampen. Een aantal schepen zijn intusschen nog behouden gebleventen gevolge van het waarschuwing-signaal van den admiraal Fitzroy. Te Cherburg had 11. Donderdag een vreesselijk onge luk plaats. Een sloep van het schip la Couronnemet 30 matrozen bemand, en door een luitenant ter zee bestuurd, die een in gevaar verkeerenden sloep ter hulp gesneld was verbrijzelde op een rotsen slechts twee der manschappen ontkwamen den dood. Zoowel de luitenant als de met hem omgekomen matrozen waren zeer verdienstelijke en ervaren zeelieden. OFFÏCIÜEL NIEUWS. Eerste Huwelijksafkondiging, Leiden, 6 Dec. 1863. Abraham Seriier jm. 25 j. en Maria Susanna van Wijk jd. 23 j. Carel Bonte jm. 26 j. en Hendrika Eswilder jd. 26 j. - Hendrik Christiaan van Snick jm. 28 j. en Jannetje Maria Stafleu jd. 37 j. - Jacob Johannes LezwijnWedn. van Jansje Laman, 40 j. en Maria van der Spreeuw jd. 44 j. - Johannes Christiaan Elisa van der Kuijp, "Wedn. van Cornelia Jacoba Duijneveldt, 54 j. en Aletta Magdalena Metselaar jd. 18 j. - Isaac van der Putten jm. 26 j. en Maria Wilhelmina van der Heijden jd. 21 j. - Jacobus Isak Kanbier, Wedn. van Weimpje Los, 56 j. en Teuntje Vöor- dendag, Wed. van Daniël Chaudron 39 j. - Jannes Maat jm. 34 j. en Catharina Overgaauw jd. 33 j. Adverteniiên. n* ;e oudergeteekendenog treurende over het verlies van haren echtgenoot B. JANSEN, in leven Broodbakker op de Haven alhierbetuigt bij dezen haren dank aan allen die van hunne belang stelling in de kortstondige ziekte en bij het overlijden van haren man hebben doen blijkentevens aan alle bare be gunstigers kennis gevendedat zij hare Broodbakkers-affaire zal blijven conti- nueeren; terwijl zij zich als weduwe met hare kinderen in de gunst harer geëerde klanten blijft aanbevelen, belo vende eene prompte en accurate bediening. Wed. B. JANSEN. Eene JUFVROUWuit den fatsoen lijken stand, P. G., ervaren in het linnen en wollen naaijenmet de wasch kunnende omgaan en in staat onderrigt te geven in de beginselen der muziek (piano)zag zich gaarne als geplaatst. De beste getuigen kunnen wor den overgelegd. Adresfranco onder letter C, aan het Bureau dezer Courant. Een fatsoenlijk burger JONGMENSCH, Tan de P. G., zag zich gaarne zoo spoedig mogelijk als Korenmolenaars-knecht ge plaatst. Adres franco, onder letter E. aan het Bureau van dit Blad. Voor de verkiezing van twee Leden van den Gemeenteraad zullen eenige kiezers invullen de Heeren -J. J. VAN WENSEN. {blaauw briefje De Kiezersvereeniging heeft in hare vergadering van 3 December 1863 tot Candidaten voor Leden van den Gemeenteraad gekozen de Heer J. SCHELT ERA te stellen op het witte brief je en de Heer Mr. M. II. A. LISMAN, te stellen op het blaauwe briefje voor de stemming op 8 December 1863. A. TIELEMANVoorzitter. Mr. J. T. jBODEL NIJENHUIS Secretaris. Bij P. N. VAN HAMPEN te Amsterdamkomt van de pers Prof. S. HOEKSTRA, Bz. Van denzelfden schrijver heeft het laatst het licht gezien: De Ontwikkeling der zedelijke idée. Een Hoofdstuk uit de ze- deleer f 3.50. De Zoon des Mensehende Heiland der Wereld. Twaalf Leer redenen f 2.90. Heden is verschenen en alom verkrijgbaar gesteld voor 1.864, 200 Pag. druks. Prijs 66 Cents. Inhoud van den Geïllustreerden Almanak voor 1864: C. ZAALBERG, SENIOR {wit briefje vergeleken met die der overige 'protestanten. door ONDER REDACTIE VAN Nieuwejaar, door Mr. w. van de poll. Maria, een schels uit het volksleven, door Mr, ernest 8cheidjü8. Westewinddoor l. van den broek. Eene klokkestudie, door g. reller. Twee versjes uit den vreemde, door g. h. j. elliot boswel. Nederlandsche Volksfeesten, Koppermaandag, door Mr. w. van de poll. Sint-Jandoor l. van den broek. De Oester. Lentemorgen, door k. j. h. w. ramondt. De nood in de Katoen-districten. De Tabak, zijne geschiedenis en gebruik. Moeder Truitje, door r. kevzer, tz. Hoogmoed, door d. j. df.n beer poortugael. Een altoosdu- rende klok. De Petroleum- of Steenolie-bronnen. Een bezoek aan de Zilvermijnen in den Rammelsberg bij Goslardoor Mr. w. van de poll. De Wijn, een toast, door j. van harderwijk rz. Diogenes, door j. d. den beer poortugael. De Peper. De Yak Uit den Pruikentijd, door j. ter gouw. Geloof, Hoop en Liefde. Oude tchoolboekendoor j. ter gouw.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3