Buitenlandsch Nieuws. in twee schuiten, dieaan het havenhoofd liggende, zyn weggeslagen en tegen de steeuen glooijing verongelukt. In de eene schuit bevond zich Pieter Schaap met zijn twee zo nen van 18 en 14 jaar, hij laat nog 5 kinderen na; in de andere was ook een huisvader, Saportas geheeten. Nog zijn een aantal schuiten weg, waaromtrent men in groote onge rustheid verkeert. De stoomboot van Rotterdam op Vlissingen is na aan het veer te Wolfaartsdijk passagiers te hebben afgezet, in 1 de Zandkreek blijven liggen en Vrijdag morgen, na verlies van een anker, tot het Sloe gestoomd, en eerst te drie uur te Vlissingen in de Westerhaven aangekomen. - Te Leeu warden is bijna geen huis verschoond geblevenna midder nacht was de storm het hevigst, van bliksem en donder ver gezeld. Op verscheidene plaatsen zijn de boomen ontworteld en sommige geheel gespleten. - De stoomboot Friesland van Amsterdam op Harlingen is te Enkhuizen blijven liggen. Te Oud-Gastel is Donderdag middag te 12 uur de steiger i tot herstelling van den hoogen toren der R. C. kerk met 1 een verschrikkelijk geraas ingestortwaardoor de belendende gebouwen zwaar zijn beschadigd en de bewoners daarvan hunne huizen ontvlugttenmeenendedat de geheele toren i instortte. Te Meppel kwaai van Zwartsluis de tijding dat alle vrees voor doorbraak der zeedijken bestond. In de nabijheid van Blokzijl moet een hevige brand hebben gewoed. Te Groningen werd het water tot een ongekende hoogte in de stad opgestuwd en liep het westelijk gedeelte onder, zoodat de menschen naar den zolder moesten vlugten waar zij den nacht doorbragten en den volgenden dag door de daken konden worden gered. Door den hoogen vloed stroom den de Reitdiepsdijken over en braken op sommige plaatsen door, zoodat het Westerkwartier grootendeels onder water staat. Talloozè schapenmaar ook paarden en koeijen zijn verdronken. Uit Scbeveningen wordt ons heden gemeld: Een schuit, alhier of te Katwijk te huis behoorende, zou, naar men zegt, bij Egmond aan Zee zonder de bemanning op het strand zijn aangedreven. De pink Neêrlands Koningstuurman Willem Korving welke men vreesde dat ook verongelukt zou zijnis Zondag raiddag alhier aangezet. In den stormachtigen nacht van Donderdag op Vrij dag heeft er ten huize van den landbouwer O. te Beukels- dijk onder Overschie een zeer brutale diefstal plaats gehad. De dief, die zich waarschijnlijk had laten binnensluiten is tot in de slaapkamer van den bewoner binnengedrongen heeft aldaar uit den zak der vrouw de sleutel van een in die kamer zich bevindend meubelstuk gehaald en zichtoen de bewoners wakker werden met. een som gelds en eenige gouden voorwerpen uit de voeten gemaakt. Ds. J. J. Eigeman te Hengelo beeft voor het beroep naar Beekbergen bedankt. Wij vernemen, dat het Gemeentebestuur de SOjarige trouwe diensten van den Stadsklokkenopwinder C. T. Meylan willende erkennenhem een sierlijk geschenk heeft gezon den, met, een zeer vereerende inscriptie, vermeldende den dank die de Regering hem daarvoor toebrengt. De ingezetenen van Japara zijn door een zeldzaam en merkwaardig schouwspel verrast geworden. Eenige Rembang- sche visschers volgens gewoonte ir; de nabijheid van Poeloe- Padjang (een der kleine daar nabij liggende eilandjes) hun net uitgeworpen hebbendebevonden bij het inhalen van hetzelvedat er een groot zeemonster in verward was. Het was namelijk een zaagvisch. Na het dier meester te zijn ge worden afgemaakt en aan wal gebragt te hebbenwerd het bevonden een lengte te hebben van de staart tot aan het uiteinde van de zaag van 6^, en een omtrek van 3^ Ned. ellen. De zaag meette op zich zelve 1^ Ned. ellen. Het net, waarin het monster werd gevangen, was totaal vernield. Een Javaan van Koedoes kocht het dier voor de som van f 20 en liet het door meer dan 20 man dragen naar het nabij gelegen Boeloealwaar het aan stukken is gesneden en verkocht. De zaag, die zeer schoon is, is bewaard geworden en men stelt zich voordie naar een der Musea optezenden. De Thermometer var Fahrenheit toekende alhier Zatur- dag de" namiddags te 5 uur 46°, des avonds te 8 uur 48°, je 10 uur 4 8°. Zondag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 42®, te 12 uur 49®, Js namiddags te 4 uur 45®, te 5 uur 45®, te 8 uur 45°, 's avonds te 10 uur 44°. Maandagmor gen te 5 uur 44°, te 8 uur 45°, 's middags te 12 uur 51°, te 4 uur 45°. Een boek, bestemd om beweging te maken in de wereld der ge leerden en der zieken, is juist in het licht verschenen, 't Is een ver handeling over de aamborstigheid, getiteld: Guide de l'Asthmatiqv». De Guide de l' Atthmatique heeft een ware omwenteling veroorzaakt in de behandeling van deze, tot hiertoe ongeneeslijk geachte ziekten, de aamborstigheid en de aandoening van de luchtpijp. De talrijke ge nezingen, eiken dag verkregen, bewijzen de deugdelijkheid van da nieuwe geneeswijze, welke door den schrijver wordt voorgestaan; dit boek zal franco verzonden worden, tegen toezending van 4 franc in postwissel aan den schrijver, rue du Bouloi, 2, of aan J. B. Baillièro, uitgever van de keizerlijke geneeskundige akademie 19, rue Haute- feuilie te Parijs. De zieken kunnen zich om inlichtingen en behandeling vervoegen aan het Cabinet medicalgevestigd rue du Bouloi te Par\js door Doc tor Sermet, voor de toepassing van deze geneeswijze. -Het door Pruissen voor de bondsexecutie te leveren reservecorps, sterk 25,000 man, zal den 9den dezer marsch- vaardig zijn en met de Oostenrijksche troepen, 15,000 man sterk, in den omtrek van Hamburg gekantonneerd worden. Te Hettstadt in Pruissen zijn na een feestmaal zestig personen plotseling ongesteld geworden waarvan 16 weldra onder hevige smarten zijn bezweken. Bij de lijkschouwing bevond mendat zij vergiftigd waren door een soort van wormen, (trichinen) die vooral in het varkensvleesch kunnen worden ontdekt. Te Rheda in Westfalen is een verschrikkelijke brand uitgebarsten, die zoo hevig woedde, dat men naauwelijks hoopt een deel der stad te kunnen redden. De brandspuiten worden per spoor van Hamm daarheen vervoerd. Het Gemeentebestuur van Marseille maakt toebereid selen tot ontvangst van den Paus bij zijn aankomst aldaar, om het congres te Parijs bijtewonen. Woensdag begon voor den krijgsraad te Parijs het proces tegen den luitenant Fleury van het 4de regement vol- tigeurs der garde, die zijn minnares, een waschvrouw (die in de nabijheid van den spoorweg naar Havre woonde) uit jalousie vermoord had. Fleurywiens kazerne in de Rue Pepinière gelegen ishad met deze vrouwdie met een schilder gehuwd was, kennis gekregen en verboden betrek kingen met haar aangeknoopt. Zijn liefde voor deze vrouw (haar naam was Petit) sloeg weldra tot hartstogtelijkheid over, en daar de minnares van den luitenant een zeer ligt - zinnige vrouw was, had hij bijna dagelijks woorden met haartot hij haar eindelijk op ontrouw meende te betrap pen en haar juist op het oogenblikdat zij des avonds ten 10 uur hare woning wilde verlaten, vermoordde. Een heer had haar op straat opgewacht. De luitenant had dit bemerkt, en daar zij hem zijn naam niet noemen wilde, schoot hij eerst een pistool op haar af en stiet haar vervolgens een dolk in den hals, waarna zij dood nederviel. De luitenant begaf zich na het plegen der misdaadterstond in arrest. Het schijnt dat vrouw Petit een vrij ongebonden leven leidde. De harts togtelijkheid van Fleury was zoo groot, dat hij bijna elk vrij oogenblik in de woning der waschvrouw doorbragtmet haren man en de werkster at en door allen Bebé genoemd werd, een scheldnaam, dien zijn minnares hem gegeven had. Fleury was zoo ver gezonken dat hij zijn uniform zelfs niet meer ontzag en, omdat zijn minnares het wenachte, zeer dikwijls in groot gala in de waschkamer verscheenom zoo te zeggen meidenwerk te verrigten. Hij zelf schijnt dit overigens gevoeld te hebben, want toen de president hem vroeg om welke reden hij de daad gepleegd hadantwoordde hijZ\j kwelde mij te ergzij vernederde mijzij onteerde mij door haar onbescheiden taal. De luitenant Fleury is tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. Hij zal dus naar Cayenne gezon den worden. Voorts is hij van den militairen stand verval len verklaard. Het gerechtshof had geen verzachtende om standigheden aangenomen. Het centraal comité tot ondersteuning der noodlijden den in de Engelsche fabriekdistricten heeft te Manchester onder voorzitterschap van graaf Derby een zitting gehouden om kennis te nemen van het rapport des heeren Farnall, betreffende den toestand aldaar. Uit dit stuk is geblekendat

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2