Buitenlandsch Nieuws. die fabriek onder water stond. Door den barden wind sloeg de boot waarin zij zich bevonden omen allen stortten in het water. Men mogt er in slagen hen te reddenuitgeno men één hunner, die zijn dood in de golven vond, terwijl sommigen der overigen in doodsgevaar verkeerden. Uit Scheveningen wordt ons van den 4den dezer het volgende gemeld: de hevigheid der orkaan, die sedert gis teren avond uit het zuid-zuid-westen woedde en later iu het noord-westen is geschoten in aanmerking genomen, mag men van geluk spreken, dat alhier geen onheilen van bedenke- lijken aard hebben plaats gehad. Behalve dat daken en schoor- steenen geleden hebben en behalve dat de wind, vooral aan Zeerust, waar men nog zoo kort geleden zoo veel genoegen smaakteaan haar dak en aan haren muziektempel vrij be- la: grijke schade heeft toegebragt, heeft men toch, Gode zij dank, zoo ver ons bekend is, geen ongelukken van menschen- levpns te betreuren. Op het strand kon men zich dezen nacht niet ophouden. De wind waaide zoo sterk dat de bewoners van Zee- en Duinzigt zich niet veilig in hun huis achtende waarvan een gedeelte van het dak was weggewaaid er uit gevlugt zijn. De grootste schade die geleden wordt, treft een zeer ge acht en oppassend burger dezer plaats, een man, die reeds vele rampen in de laatste jaren heeft moeten ondervinden. Het is de heer B. Pronk Willemszoon, reeder, wiens schuit zich ter visscherij op de kust bevond en gedurende den storm voor Monster voor anker lag. Het vaartuig werd tot drie malen toe van zijne ankers geworpen. Hij verloor zijne visch- nettendrie ankers en zes touwen. De visschers verklaren nimmer zulk een noodweer te hebben beleefd. Op 9 schui ten na bevindt zich de haringvloot in zee. Nog één kaut- visscher is afwezig. Te Scheveningen is dezeD voormiddag het zoo droe vig berigt aangebragt dat eeD der pinken bij Noordwijk op het strand is geworpen zonder dat zich er iemand aan boord bevond. Men veronderstelt dat het is de pink Neêrlands Ko ning, stuurman W. Korving, reeder de heer A. Pronk. De bemanning was acht koppen sterk. Op twee na zijn allen huisvaders. Zeven schuiten zijn sedert Vrijdag te Scheveningen aan gezet. Ze hebben allen veel schaden geleden. Een is zonder mast. De Johanna Gerardina, stuurman J. Roeleveld, een schuit van den heer L. de Jager, is drie achtereenvolgende malen van hare ankers geworpen. Schipper J. Roeleveld rap porteert dat hij op de hoogte van Katwijk op 7 vademen diepte een groot schip (teekenen onzigtbaar) het onderste boven heeft zien liggen. Een Scheveningsche schuit van den reeder J. Vrolijk, stuurman Jacob Spaans, is by Noordwijk gestrand, zonder mast en zonder roer, hij heeft alles ver speeld. Tusschen Katwijk en Wassenaar is Vrijdag morgen een kof gestrand waarvan een fragment van het naambord den naam bevat van Clasina. De equipage is door mannen op paarden gezeten van boord gehaald. De Delfsche schuit van Donderdag middag half 5 uur werd door den storm bij Pax Intrantibus tegen den kant geworpen zoodat de passagiers die moesten verlaten en de volgende schuiten dientengevolge niet gevaren hebben. Geluk kig hebben er geen ongelukken plaats gehad. Het stormweder heeft het water der Zuiderzee hoog tegen de Geldersche dijken opgezet. De kerkdijk bij Elburg is bezweken, waardoor de geheele omtrek is overstroomd. - Te Nijmegen was de overtogt der Gierbrug belet, 's Nachts te 1 uur luidde aldaar de brandklokwat hevige ontsteltenis gaf. Er was brand aan de Waal digt bij de pakhuizen der stoombootendie gelukkig spoedig werd gebluscht. Te Utrecht is een gedeelte der in aanbouw zijnde vi- trioolfabriek ingestort. Volgens waarnemingen gedaan op het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Observatorium aldaar was Donderdag 's namiddags te 6 uur een windstoot van 112 pond en 's nachts kwart over 12 uur een van 115 pond op de vierkante el. Te Amsterdam moet het glazen dak van het Paleis voor Volksvlijt veel hebben geleden; terwijl aan den Sloter- weg een boerenwoning is omgewaaid. Als een curiositeit deelt men uit Zwolle mede, dat op een der laatste markten aldaar een paard en een hond onbeheerd zij:, achtergelaten, die, toen zich na verloop van drie weken nog geen eigenaar daarvoor had opgedaanop last van het gemeentebestuur, in het openbaar zijn verkocht. Is er nog wel aan te twijfelenof het geheugen van den bezitter door het sterk gebruik van spiritualiën geheel ab sent is geraakt? Het fraaiste van de zaak is echter, dat van dien verkoop, na aftrek van onkosten, de kapitale som van ƒ7,12 is overgebleven, terwijl de vordering des hou ders van den schutstal bedroeg ƒ10,50, zoodat uit de ge meentekas nog ƒ3,38 moest gesuppleerd worden. Wegens het bedanken van den heer A. F. Simons, heeft de kerkeraad der Hervormde gemeente te Poortvliet met algemeene stemmen tot predikant beroepen Ds. J. A. ten Bokkel Huinink te Oud-Alblas. Beroepen bij de Christelijk Afgescheidene Gereformeerde gemeenten te Zuidbroek Ds. J. Kuiper te Wamswerdte Boxum Ds. J. Greven te Sliedrecht, - Ü3. W. Diemer te Stadskanaal heeft voor het beroep naar Alphen aan den Rijn, Ds. J. Reinink te Westergeest voor dat naar Winschoten en Ds. L. J. Hulst te Ferwerd voor dat naar Scharnegoutum bedankt. De Gemeenteraad alhier heeft in zijn zitting vau 11. Donderdag besloten de vaste bezoldiging van den directeur der Stedelijke gasfabriek met 800 te verhoogen, maar daarentegeu een wijziging gebragt in de berekening der hem toegekende 10 pCt. van de zuivere winst, tengevolge waar van die emolumenten jaarlijks 1800 a 1900 minder zul len bedragen. De stemmen hebben gestaakt, 11 vóór en 11 tegen, over het voorstel, om geen aanbouw of aanschaffing van machineriën boven de ƒ500 aan commissarissen te ver gunnen dan met goedkeuring van den Gemeenteraad. In een volgende vergadering zal een nieuwe stemming plaats heb ben. - Het raadslid Prof. Goudsmit heeft aanbevolen om in overweging te nemenof de opengevallen betrekking van gemeente-ODtvanger zou kunnen worden vereenigd met die van ontvanger der plaatselijke accijnsenzoodat voortaan één ontvanger met de invordering der plaatselijke inkomsten be last werd. Volgens berigt van den Nederlandscheq Consul te Sin gapore, gedagteekend 20 September, zou de Prins van Sat- suma met 10,000 man de stad Nagasaki aangevallen en alle daar aanwezigen Japannezen die in handels- of andere betrekkingen met Europeanen stondenhebben doen om het leven brengen. Dit zou geschied zijn met het doel om den handel te doen stilstaan en alzoo de Europeanenzonder hen daarom nog rechtstreeks te beleedigeaalle aanleiding tot langer opont houd in Japan te ontnemen. Voor de juistheid van dit berigt - hoezeer in verschil lende Chinesche dagbladen voorkomen kon echter de Consul niet instaan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 46®, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 46°. Zaturdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 48°, te 12 uur 48°, 's namiddags te 4 uur 48°. Behalve gevangenis zonder verhoor voor onbepaalden tijd, deportatie en ligchamelijke mishandeling, fusilleren en ophangenheeft de Russische regering nu ook geldstraffen en contributiënals krachtig middel tot onderdrukking van den opstand, ingevoerd. Den 25sten November heeft een corps opstandelingen, sterk 560 man, waaronder een vreemden legioen onder bevel van een Franschen officier, een over winning op een Russische afdeeling behaald. In het algemeen hebben zich in den laatsten tijd weder verscheiden benden insurgeuten vertoond. In het Sandomirsche en Lublinsche moeten zich 50 benden van dien aard ophouden, wier ge- zamentlijke sterkte op ongeveer 5000 man begroot wordt. Uit Parijs wordt, onder dagteekening van 30 No vember aan de Times geschrevendat aldaar een agent der Russische regering sedert eenige weken in onderhande ling is over een leening van 200 millioen roebels. Daarin niet spoedig genoeg kunnende slagen, heeft hij zich - altoos volgens dezelfde mededeeling aldaar tot een voornaam huis gewend; doch het schijnt dat hem dit geen beter resultaat zal opleverenen in dat geval zou hij naar Engeland ko men om te Londen zijn geluk te beproeven.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2