Buitenlandsch Nieuws. *chen weg om daar Z. K. H. Prins Frederik te ontvangen. Aldaar aangekomen, steeg Z. K. H. uit zijn rijtuig, er. werd hij door den heer Parser op een gepaste wijze toege sproken welke toespraak door den Prins op de hartelijkste wijze werd beantwoord. Hij betuigde zeer vereerd te zijn door dU blijk vau gehechtheid vau Scheveningen's jongeling schap en dankte inzonderheid den heer Parser herhaalde ma len voor de tot hem gerigte toespraak. Z. K. H. werd hierop door dezelfde heeren, voorafge gaan door muzieknaar Zeerust begeleidalwaar hij zich weder zeer minzaam met de heeren die den optogt uitmaak tenonderhield. Des avonds werden door de jongelui verschillende serena des gebragt. Het eerst aan I)s. Kraijenbelt, waar het corps zeer minzaam werd ontvangen en waar tot hen door ZEerw. een korte toespraak werd gehouden naar aanleiding van het heugelijk feest. Vervolgens begaf men zich naar de woning van den pas toor Peperkorn waar hun ook voor de betoonde eer werd dank gezegd, alsmede bij Ds. Meerdink, die zijn dank be tuigde voor dit eerbewijs van Scheveningen's jongelui. Ten laatste beg.af de optogt zich naar Zeerust, waar de burgemeester den heer Parser, met de overige leden van het bestuur, in de zaal deed ontbieden en waar de heer Maas, president van de tafel, met hem een glas champagne dronk en dank zeide voor de uitnemende orde bij dezen optogt in acht genomen. Hierop werd door den heer Parser, namens het corpsaan de feestcommissie dank gezegd voor de. me dewerking die het van haar heeft mogen ondervinden. Op dezelfde plaats werd ook door de heeren een serenade gebragt aan den heer F. J. Behr, die in warme taal voor deze onverwachte hulde zijn harteiijken dank betuigde. Met een optogt met fakkellicht door het dorp werd dit gedeelte der feestviering besloten. Door den hevigen storm welke heden woedde zijn r vele palen van de rijkstelegraaf vernield en is daardoor de correspondentie grootendeels verbroken. Dezer dagen zag het licht de Toespraak door Prof. M. de Vries gehouden in het groot auditorium der Leidsche Hoogeschoolop den dag toen Leiden het halve eeuwfeest der verlossing van de Fraasche heerschappij vierde. Die toe spraak in keur vau Hóllandsche taal en stijl verdient door iedereen gelezen en herlezen te wordenomdat zij een pro gramma bevat van ieders pligten bij de intrede van een tijd perk dat ons het eeuwfeest in het verschiet geeft. Heldere en opgeklaarde begrippen vau hetgeen Nederland was, is en worden moet; blijde verwachtingen en uitzichten, die geo pend worden voor een ieder, die het wel meent met Neder land en Oranje, - ernstige vermaning en vriendelijke raad geving, hartelijke opwekkingen tot betrachting en openbaring van al wat edel en goed en liefelijk is en wel luidt,-zij vloeijen over in deze toepraak van een algemeen gecerd hoog leeraar en hooggeacht stadgenootwiens woorden gelijk zijn aan gouden appelen in zilveren schalen. Het November-nommer van de Economist, een tijd schrift voor alle standen, tot bevordering van volkswelvaart, door verspreiding van eenvoudige beginselen van Staathuis houdkunde, behelst een open brief van Prof. S. Vissering over de Bank-kwestie. Merkwaardig, van meer algemeene behartiging en toepassing dan zijn bedoeling is, zijn de woor den die tot inleiding gekozen zijn «Voor mij zeiven ben ik meer en meer tot de erkenning gekomen, dat in een kwestie als deze de kennis, in de af zondering van het studeervertrek opgedaan, luttel voldoende isen dat onze wetenschap hier zoowel uit het leven als uit de boeken geput moet worden. «Uit de waarneming der feiten van het dagelijksche leven, dat ons omgeeft, moeten wij trachten tot de beginselen opteklimmen." En om die feiten in al hunne schakeringen nategaan, om ze in hunne betrekkelijke beteekenis te waarderen, hun verband en za- menhang te vatten en geen element in de reeks onzer sluit redenen overteslaandat is zeer moeijelijk voor iemanddie zijn dagen slijt in den stillen ommekring eener akademieatad ver van het bedrijvig gewoel des handels. Hieivan bewust heb ik tot nog toe elke verzoeking om ook mede te spre ken vermeden, en toen mij eens gezegd werd: gij zijt als Hooglecraar geroepen, om óók uw gevoelen te zeggen, bij mij zelven gedachtjuist ais Hoogieeraar misschien niet." Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Oosterbierum de heer J. F. Kruisbergentheol. kandidaat te Utrecht, die dit beroep heeft aangenomen. De Gemeenteraad alhier heeft in zijn zitting van heden Donderdag benoemd tot hulponderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs van de 2 de kl. voor meisjes Mejufvrouw Kramers; voorts de beraadslagin- r gea voortgezet over de voorstellen van de raadsleden Le- zwyn Hartevelt en Goudsmit, betreffende de verordening op het beheer der stedelijke gasfabriek. Nog wordt ons uit Curasao van 17 October 11. het volgende gemeld. Onder het opschrift: Regen in de maand October, bevat de Curaqaosche Courant het volgende: Na een droogte van 8 maanden, van Januarij tot September, in den loop van welken tijd eeiiige ligte regenbuijen geval len zijn, is in de laatste dagen vaD deze maand het alhier zwaar beginnen te regenen, zoodat men op verscheiden plan- taadjes een aanvang met planten van maïs heeft gemaakt. Verleden Woensdag en Donderdag, 28 en 29 October, mogt men zich verblijden over in 't algemeen zware regenszoodat men met planten zal kunnen voortgaan. Deze regens komen zeer te pas, want op vele plantaadje» had men groot gebrek aan drinkwater voor snenschen en vee, en in het stadsdistrict waren meest al de regenbakken z ui- der water; de bevolking der stad werd nog van drinkwater voorzien door groote ponten of waterkano's en ossenkarren van de plantaadjes digt bij de stad. Dit jaar heeft op alle plaatsen in de West-Indiën, in Venezuela, in de vereenigde Staten van Columbiade droogte sterk geheerscht. Op de bovenwinds-eilanden is de regen eerst in het laatst van Augustus begonnen en in Venezuela is de maïsoogst van Augustus geheel misluktten gevolge van gebrek aan tijdige regens. Ofschoon men hier thans geen slaven meer heeft, zoo zal men toch altijd (meer of min) maïs moeten verbouwen om voeder voor het vee te hebben. Wij gelooven dat weinig eigenaars van plantaadjes vrije arbeiders tegen hoog loon zullen huren om maïs te bewerkenwaarvan de oogst altij l zoo onzeker is; terwijl men ook met moeite vrije arbeiders te huur zal erlangen, doordien de meesten hunner liever hunne eigen gronden willen bewerken dan voor loon arbeiden. 6 November. - In den laatstcn tijd zijn hier ook veel vlugtelingen vavn St. Domingo aangekomen. Het zijn dezul ken die met het Spaansch Gouvernement geheuld hadden want dat St. Domingo aan de Spanjaarden verkocht was door verraad, is wel zeker. Nu vlugten ze om hun leven te red den aangezien de Spanjaarden algemeen op St. Domingo slaag krijgen en de oorlog daar wreedaardig gevoerd wordt; ze hebben een proefje gehad van de Spaansche liberaliteit, zooals Nederland te voren en het is te hopen dat de in wonersal moeten zij 80 jaren strijden, zooals onze voor ouders, (doch het zal zoo lang niet duren) zich voor goed en wel en altijd vrijmaken van het Spaansche juk, dat op hen en op hunne vaders misschien nog veel zwaarder heeft gedrukt dan op onze voorvaderen. - De regen blijft aan houden; dus nog hoop op een goeden oogst, al kan dan ook het planten laat geschieden. Op Aruba is een aardbe ving gevoelt; hier niets. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 42°. Donderdag morgen te 5 uur 42°, te 8 uur 44°, te 12 uur 50°, 's namiddags te 4 uur 44°. Aangaande de quaestie tusschen Denemarken en den Duitschen Bond valt niets belangrijks medetedeelen. De in terventie van Eng-laud is thans een fait accompli geworden nu graaf Russell aan den Frankfortsehen Landdag een depêche heeft gerigt, waarin wordt gezegd, dat Engeland de onschend baarheid van het Londensche protocol zal handhaven. De langste tot hiertoe bekende telegram is de troon rede van den Franschen Keizer, uitgesproken op den 5den November 11. Zij bestond uit 2050 woorden en kostte tot Berlijn 1,230 fr. Zij kwam echter zoo spoedig te Berlijn aandat zij nog dienzelfden avond in al de dagbladen kon verschijnen. De beroemde zangeres Adeline Patti zou aanbiedingen

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2