Buitenlandsch Nieuws. Ook voor öus Vaderland de vrijheid herrees en de geliefde Oranjestam weder op den Nederlandschen bodem werd ge plant. Hulde werd door den waardigen geestelijke ook ge- bragt aan het edel driemanschapdatniet weerhouden door menschenvreesden Prins van Oranje terug verlangde. Tref fend was de schildering door ZWEerw. gegeven van het oogen- blik der komst van den Prins van Oranje op het Schevening- sche strand, en van hetgeen door de Oranje-Vorsten onder Gods bijstand, voor ons Vaderland is gedaan. Met luider stemme weerklonken uit zijn mond deze woordenwaarmede hij zijne rede besloot: //Zoo blijve het onzer en onzer kin deren leus tot in het verste nageslacht: voor God, Oranje en Nederland Na den tweeden zang der schoolkinderen, die op deze feestrede volgde, werd het spreekgestoelte beklommen door Ds. Meerdink die betuigde dat het hem een waar genot was ook eenige van die gevoelens en gedachten te mogen vertol ken die zich vooral heden aan het hart opdringen. Hij achtte het streelend zich op dezen dag onder de Scheveningers te kunnen tellen, onder de Scheveningersdie aan den laatste n stadhouder de laatste hulde bragten en weder het eerst trouw zwoeren aan ons Vorstelijk geslacht. Hij wees er op, dat de verwachtingen die men van het Oranjehuis koesterden niet zijn teleurgesteld, ja, dat die zijn bekroond, zijn overtrof fen. I)e aankomst van den Vorst was een zegen voor Neder land, en mogen er thans ook nog eenige reden zijn om oot moed te mengen iD onze vreugdezijn er zelfs redenen van bezorgdheid, wij wijten het niet aan Oranje. Hij vindt de oorzaak daarvan veeleer daarin dat wijmet de afschudding van het Fransche juk nog niet geheel de Fransche begin selen en zeden hebben afgelegden niet genoeg op Gods woord letten. Het voornemen om op Scheveningen een ge denknaald te stichten, werd door den spreker toegejuicht, niet omdat dit noodig zou zijn om de herinneringen aan 1813 levendig te houden, maar omdat die naald ons en onze kinderen een vinger kan zijn om het oog naar boven te rig- ten. Hij eindigde zijn bijdrage met er op te wijzen, dat wij ook thans niet God-moeten vergeten. Onze feestvreugde door de Vorstelijke weldadigheid reeds geadeld, zij Hem gehei ligd; van Hem blijven steeds onze verwachtingen voor Va derland en Vorst. Ook de heer Peperkornpastoor der R. K. gemeente te Scheveningen, hield een toespraak tot de verzamelde menigte. Hij achtte het een verblijdend verschijnsel dat ook binnen dezen kring dezer gemeente dit feest werd gevierd; zulk een verschijnsel moest zijne verklaring vinden in een groote ge beurtenis; en die verklaring is niet ver te zoeken. Zij ligt in het hart, zweeft op de tong en wordt luide uitgespro- keu. Die gebeurtenis heeft vooral gestrekt om de nationali teiten optewekken. Die nationaliteit werd ook bij ons opge wekt, en na jaren van vreemde overheersching mogten ook wij met Oranje weder onze nationale eenheid herdenken. Maar bovenal dankbaarheid aan God voor onze redding moge niet vergeten wordenen geve God dat het Vaderland en het Koninklijk Huis nog in lengte van dagen, onder Gods be schermingvereenigd blijven. Te Amsterdam wordt in de Egelantierstraat een zaal gebouwd tot het houden van werkmansbijeenkomsten gewijd aan nuttig en gezellig zamenzijn, gedurende de Zaturdag- avonden ten einde daardoor zoo mogelijk een dam optewer- pen tegen de verleiding die de kroeg juist op die avonden den ambachtsman maar al te dikwijls aanbiedt./De maat schappij tot nut van den werkenden stand aldaar heeft nu ook besloten tot een gelijk doel de groote zaal van haar ge bouw op den Oudezijds Voorburgwal, des Zaturdags avonds van zes tot half elf uur gedurende dezen winter open te stellen. Zaturdag 11. was in het midden der goedverlichte en verwarmde zaal een leestafel geplaatst, voorzien van nut tige en aangename lectuur, terwijl de tafeltjes langs de zij wanden door dam-, schaak- en dominospelers waren ingeno men die bij het scheiden naar lust en keus eenige der ruim aanwezige geschriften over allerlei onderwerpen met zich naar huis konden nemen. Voor matigen prijs was thee, bier en koffij te bekomen. Men meldt uit Haaren bij Oisterwijk, dat men thans op last der justitie in den omtrek van en nabij het kasteel Gerra van den aartsbisschop J. Zwijsendruk bezig is met het uitgrave: van grond, omdat, gelijk men beweert, uit de nog altijd hangende instructie tegen Jan van Veendeu vermoedelijken dader van den aanslag op het leven van den heer Zwijsen, omstandigheden aan het licht zouden zijn ge komen, die-deden vermoeden, dat de pistool waarmede de aanslag zou zijn gepleegdaldaar in. den grond verborgen moet zijn. -Men meldt ons uit Curasao van 7 October het vol gende: In de laatste 8 dagen zijn alhier 2 gewapende vaar tuigen van Porto Cabello aangekomen aan boord hebbende een aantal militaireu, onder welke verscheiden gekwetsten, waarvan eenigen naar het gasthuis vervoerd zijn. Zij waren allen iD den beklagenswaardigsten toestand. Den 4den dezer hebben de Federale troepen onder generaal Falcon de stad Porto-Cabello stormenderhand ingenomen en is door de op standelingen ontruimd; die de wijk aan boord der gewa pende vaartuigen in de haven aldaar namen. Twee dezer vaartuigen zijn hier aangekomen6 zijn naar Bonaire ge- stevend en de anderen meent men naar Ciudad Bolivar. De manschappen van de twee hier aangekomen vaartuigen hebben zich hier aan de Federalisten ouderworpen behalve zoo men verneemt, de kommandant, een zoon van Paez, en zijn 1ste officier, en zijn door den Minister van Oorlog en Marine, die zich thans hier bevindt, krijgsgevangen ge maakt. De 4 andere vaartuigendie naar Bonaire gestevend zijn, hebben zich ook, naar men verneemt, onderworpen en zullen eerstdaags hier aankomen. Zoo is dan, zegt de Cura<jaosche Courant, de oorlogdie in Venezuela 5 jaar geduurd heeft, afgeloopenwij wenschen met den Redacteur, dat er nu rust kome. Doch dat is te betwijfelen. De gemoederen zijn er te onrustig, de verdeeld heid te groot, de partijen te veel en, allen willen rijk wor den, op welke wijze dan ook. Ondertusscheu heeft Curasao van het gebeurde wederom veel voordeeldoor het tegen woordig zijn van honderde menschen, die moeten gevoed en van alles bijna voorzien worden, want de overwonnenen kwa men bijna naakt hieraan, het waren echte sans-culottes. Eeni gen waren zwaar gewond, doch vooral in de beenenzoodat de Federalisten laag moeten geschoten hebben, waarschijnlijk om hun het wegloopen te beletten. De haven is dusvooral bij de werf van den heer vau der Meulen die zijn pak- en woonhuizen aan gekwetsten en gezonden van beide partijen heeft afgestaan, tegen behoorlijke huur namelijk, vol met schepen'* stoombooten en stoombootjes, schoeners enz., terwijl onze manschappen dag en nacht in de weer zijn om op hen te passen die ontvlugten willen en de weggeloopenen op te sporen en terugtebrengen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 34°, des avonds te 8 uur 37°, te 10 uur 40°. Woensdag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 42°, te 12 uur 4^c, 's namiddags te 4 uur 42°. Dagelijks worden te Weenen luisterrijke feesten gehou den ter eere van den grootvorst Constantijn en zijn gemalin. Bij gelegenheid der groote hofjagt in het park van Radis- kowskyheeft men geschoten 1173 stuks wild, als: 2 5 herten en reebokken, 738 hazen, 284 fazanten, 106 snip pen enz. Een Fransen koopvaardij-kapiteindie lang de Zwarte Zee en den Donau heeft bevaren, zekere Magnanheeft on langs aan de tegen Rusland strijdende Circassiers een aan merkelijke hoeveelheid wapentuig toegevoerd, dat meerendeels in Engeland door Polenvrienden was bijeengebragt. Thans treedt genoemde Magnan als //kapitein-generaal der Poolsche zeemagt" op en verklaart hij in een te Warschau den 9den November gedagteekende bekendmaking, dat hij van 1 Ja- nuarij aanstaande af de rechten van een oorlogvoerenden staat ter zee zal uitoefenen en alle Russische schepen zal prijs maken. Hij belooft plechtig de rechten der onzijdigen te eerbiedigen, maar geeft aan alle assuradeurs, reed^rs, koopliedenenz., van onzijdige staten den raad zich voor- zigtigheidshalve te onthouden van Russische schepen te ver zekeren of te bevrachten. De geruchten nopens het uitschrijven van nieuwe be lastingen in Frankrijk tot dekking van het te kort in de schatkist houden aan. Men spreekt o. a. van een belasting op het huwelijk. Ieder paar dat in den echt treedt zou in

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2