Buitenlandsch Nieuws. liedendie minstens gedurende twaalf achtereenvolgende jaren bij dezelfde patroons zijn werkzaam geweest en een goed levensgedrag leiden, kostelooze inwoning te verschaffen. Gedurende een maand zijn op den spoorweg van Har- lingen naar Leeuwarden ruim 15,000 passagiers vervoerd. Maandag nacht omstreeks drie uur is uit de Boter- sloot te Rotterdam tegenover het gebouw der Spaar bank uit het water opgehaald een 24jarig jongeling, van beroep sle persknecht, die aldaar vermoedelijk bij ongeluk was in het water geloopen. De ongelukkige, die nog eenige geringe teekenen van leven gaf, is korten tijd later in weerwil der aangewende pogingen tot redding bezweken. Op heden Dingsdag, den l9ten December 1863 hoo- ren wij van den Stadhuistoren wederom de Volksliederen spe len aU ons het uur van den dag wordt aangekondigd en weinigen denken misschien aan den man die van 1 Januarij tot 31 December des morgens, op den dag, des avonds en ook des nacht9 zorgt voor het opwinden der klokken en het regelen van den tijddaartoe de torens beklimt en onder allerlei weer en wind zoo geregeld als een klokeen taak vervult, die hoog verheven is, maar toch niet in het oog valt. Welnu, dat geschiedde toch ook vijftig jaren achtereen door denzelfden man die wat trappen heeft beklommen wat dik wijls is gedaaldmaar toch met gebogen knieën en een op- gerigt hoofd zich kan verheffen tot Hem, die daar transt en zetelt boven lucht en wolken, en hem,/onze stadsklokken opwinder Charles Theodore Meylan, 50 jaren lang als bij den dag en bij het uur deed leven en hem het voorrecht het buitengewoon voorrecht schenkt, op 76jarigen leeftijd te gedenken aan het halve eeuwfeest, dat hij zijn stadgenooten bepaalde bij het uur van den dag en den nacht en zoo ijve rig en getrouw, dat onder het afwisselend personeel van de Regering hem altijd op nieuw de zorg voor de stadsklokken werd toevertrouwd. Hij weet het ookdat het uurwerk van zijn leven weldra zal afgeloopen zijn en de stadsklokken zullen blijven slaan, al is zijn laatste uur geslagen. Hij zal zich welligt verblijden dat eenmaal voor hem de dag aanbreekt waarop geen nacht meer volgen zal. Zijn laatste jaren of dagen mogen gekenmerkt zijn door al dien zegen die de ge dachte aan den laatsten klokslag verheldert en veraangenaamt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 3 0°, des avonds te 8 uur 28°, te 10 uur 26°. Dingsdag morgen te 5 uur 24°, te 8 uur 25°, te 12 uur 36°, 's namiddags te 4 uur 36°. De brochureNapoleon III en het Congresdie te Parijs het licht ziet, is zeer oorlogzuchtig en laat niet onduidelijk blijkendat een oorlog tegen het aanstaande voorjaar het gevolg kan zijn der verwerping van het congres. In hoever aan dit geschrift een half officieel karakter moet worden toe geschreven, is nog de vraag. Saksen heeft in de bondsvergadering de gevorderde 12,000 man voor de bezetting van Holstein aangeboden, terwijl Darmstadt daartoe al zijn troepen beschikbaar heeft gesteld. Hannover wil alleen dan zyn krijgsvolk naar Hol stein laten marcheren wanneer zij door Pruissische en Oos- tenrijksche reserves gedekt zijn. - Voor eenige dagen had in de nabijheid van Warschau het volgende voorval plaats. Een patrouille kozakken ont moet onderweg een reiziger; de chef der troepeu een on derofficier, beveelt den vreemdeling zijn pas te toonen welke volkomen beantwoordt aan de daarop uitgevaardigde veror deningen. Terwijl het onderzoek van den pas geschiedt, slaan de manschappen nieuwsgierige blikken naar het kistjedat de reiziger met zich voert en de onderofficier, dit bespeu rende, doet hem door middel van teekenen verstaan, dat hij verlangt te zien wat er in dat kistje verborgen is. De reiziger, bevroedende dat alleen onmiddelijke gehoorzaamheid aan het bevel hem legen mogelijke mishandeling kan be veiligen, opent zijne necessaire, en nu ontwaren de kozakken «en aantal tlesschengrootendeels gevuld met vochtdat de meest mogelijke gelijkenis heeft met een door hen zeer ge- liefkoosden drank. De onderofficier, als hoofd der patrouille, grijpt de grootste fle9ch neemt er de glazen stop afriekt ar aati en roept met ware zelfvoldoening uit: woetki! woetki! (brandewyn). Onze onderofficier had het niet geheel mis, waht de flesch bevatte spiritus van 80® en behoorde tot de ingredieuten van den reiziger, een photo graaf van beroep. Terstond tasten al de manschappen toe en in een oogwenk verdwijnen de overige flesschen gevuld met spiritusether collodium of hetgeen op woetki gelijkt. Een hunner grijpt een fleschje met blaauwzure kali. Met schrik geeft de reizi ger door teekenen te verstaan dat hij een doodelijk vocht zal drinken, wijst hem op het vignet van het fleschje, een doodshoofd zijnde, maar alles te vergeefs. Ziende dat niets kon baten, slaat hij het hem uit de handen. Ruimschoots werd hij voor zijn goede daad beloond, want een milde regen van zweepslagen daalden op zijn hoofd, rug en schou deren neder, waarbij allen wedijverden wie voor de verlo ren maagversterking het grootste aantal slagen zou toedee- len. Slechts een snelle vlugt bragt de photograaf buiten het bereik van de dankbaarheid der kozakken. De Polen zijn uitgenoodigd den strijd voltehouden. Frankrijk denkt er niet aan om hunne zaak in den steek te laten. Van verschillende zijden wordt verzekerd, dat de pre sident-minister von Bismarck persoonlijk zeer ongunstig jegens Sleeswijk-Holstein gestemd is, maar dat daarentegen de Ko ning van Pruissen zelf een levendige sympathie voor de Her togdommen aan den dag legt. Onlangs kwam een Engelschman te Winterthur in een logement en verlangde niets dan soep, terwijl hij de uit- noodiging om deel te nemen aan de table d'hote van de hand wees. Men bragt hem de soep, waarvoor 3 franc werd berekend. De Engelschman antwoordde //de soep wasgoed, maar duur," en vertrok. Den volgenden morgen ontving de logementhouder een brief, met de woorden //de soep was goed, maar duur." Eenige dagen daarna een gelijke brief uit Chur, vervolgens uit Milaan en Florence, alle onge- frankeerd. Zelfs een uit Londen, meldende, dat de schrijver na zich eenige rust gegund te hebben, plan heeft een groote reis te ondernemen. De correspondent vau den Times te Alexandrie meldt dd. 19 November, dat de spoorweg in volle werking is en wekelijks 4 a 6000 balen katoen naar de markt breugt. Het verliesdoor de overstrooming te weeg gebragtwordt op 20 a 25,000 balen geschat, hetgeen weinig i9 in vergely- king met de schade in 186 1 veroorzaakttoen de overstroo ming van den Nijl noch zoo hoog, noch zoo langdurend was. De veeziekte heeft zich weder vertoond en was daardoor lui- dens officieele opgaven meer dan 500,000 stuks vee ver loren ook het nieuw ingevoerde veedat in het eerst veilig scheenwas door de ziekte aangetast. Donderdag avond is tusschen Chatam en Rochester een goederentrein in aanraking gekomen met een osdie op de baan had weten te komengelukkiglijk had de machinist de snelheid van den trein veel verminderd, waardoor verhoed werd, dat de rijtuigen van den dijk tuimelden, doch niet verhoeddat eenige der laatste wagens uit het spoor liepen. Ook uabij Cheptow zijn een kolentrein en een goederentrein tegen elkander geredenwaardoor verscheiden wagens wer den verbrijzeld en de later volgende posttrein vier uren werd opgehouden. O F F I I K f- i\ 1 IS II W S. De Burgemeester, Hoofd vau het Gemeentebestuur van Leidendoet te weteudat aan deu Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter haud gesteld twee op deu 24sten dezer maand invorderbaar verklaardeKohierenvoor de belasting op het Personeelhoudende vol jaarsch- en drie vierendeeljaarsch aanslagen, beiden over het dienstjaar 1863 en 1864, terwijl ieder verpligt is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoeu. Burgemeester en Wethouders vau Leiden brengen by deze ter kennis van de kiesgerechtigdendat ingevolge art. 8 der Wet vau 29 Junij 1851 (Staatsblad N°. 85) de ver kiezing, ter vervulling van den in de Gemeenteraad openge vallen plaatsen door het overlijden van den heer M. A. Kluit, die in 186 7 - en het genomen ontslag door deu heer Mr. N. Sikkel Groos, die in 1865 moest aftreden zal geschieden op Dingsdag den 83ten December aanstaande en dat voor eerstgemelde vacature een Wit, voor de laatste een Blaauw stembillet moet worden ingevuld.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3