N". 116!. Woensdag 2 December. Binneulandsch Nieuws. LEIBSC )ftxe Courant verschijnt elken dag. Be halve Zon- ev Feestdagen, en kost voo< Leiden f 1.95, eo franco per post 2.8L in de drie raasuden Afeonderlyke N'ow- meis Vyf Cents. Prjs dor Advertentiëu 1-6 regels 0.76. iedere reget meer 121 Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels f0.90. iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 (,'t*. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam au Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 64 m.; u. 69 m.; I u, 9 a4 y u. 8 m.j naar ilaar era en Amsterdam te 8 n. 46 ra.; 11 u. 46 m.; 3 u. 6 m.; 4 n. 62 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 de overige dagen uitgesouderd de Zondag 5 u.; vaa Amsterdam (Beerebijli naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags, Postbusligtiagen aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 46 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. s namiddags. Oost-Iadiscbe Laudpost. Over Southampton, l en 17 ;~over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur* Gemeenteraad onbepaalde tijden. - Burgemeester en IVethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10-2 uur. - De Gemeente- Architect is t« spreken op het Raadhuis, elkeu werkdag van 'smorgeas 12 L uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijaeen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingidag, Woensdag en Donderdag van 9—8 ttur. Van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot notaris in het arrondissement Maastricht, standplaats NieuwenhageuW. F. H. Geurten kandidaat-notaris te Gronsveld tot burgemeester der gemeente Stad en Ambt Delden H. Verbeek, iu plaats van Mr. J. L. van Reedeop verzoek eervol ontslagen; tot admin, van kleeding en wapening bij het 3de reg. dragonders den 2den luit. B. J. Rademakers, eervol ontslagen als directeur van het garnizoens hospitaal te Vlissingen en daartoe benoemd den kapitein admin, van kleeding en wapening op nonac tiviteit J. Engeringh. Maandag 11. is bij de aanbesteding van het Ministerie van Marine de levering van 800 stuks wollen dekens aan genomen voor f 4,50 per stuk door den heer J. Scheltema Jr., fabriekant alhier. In de zitting der Tweede Kamer van Zaturdag bij de beraadslagingen over het Hoofdstuk voor Binnenlandsche Za ken brengt bij art. 92 (toezigt op de spoorwegdiensten) de heer de Brauw ter sprake de aanvragen om concessie voor een spoorweg van 's Gravenhage naar Gouda. Hij herinnert welke ongelukken die lijn heeft gehad. Bijkans was de con cessie verleend door den vorigen Minister, die inmiddels af getreden is. Sedert hing die zaak in de lucht en is daarna aan den spijker van het monopolie gebleven. Hij herinnert voorts aan het gebeurde met de lijn Leiden-Woerdenaan de spoorversmalling enz., en nu ziet hij dat er wederom 2 aanvragen zijn als: een voor een spoorweg van Schevenin- gen langs 's Gravenhage naar Gouda, aanvrage van de hee- ren Schretlen en Maxwils, terwijl ook onlangs door den heer Swaan concessie is gevraagd voor dezelfde lijn in verbinding met een haven te Seheveningen. De Minister van Binnenland sche Zaken zegt, dat deze laatste aanvrage thans onderzocht wordt, doch dat alvorens dit onderzoek zij afgeloopen in geen geval omtrent de ontworpen verbinding van 's Hage met den Rijnspoorweg kan worden beslist. Nu is het Spr. onver schillig wie van beiden concessie verkrijgt, als maar de zaak niet wederom vertraging ondervindt. Zooveel is zeker dat de eerste aanvragers geen hulp van den Staat verlangen. Hij vraagt of er eenige kans op gunstigen uitslag bestaat. De Minister antwoordt daarop: wanneer twee aanvragen inkomen, gelijk hier het geval is, dan moet het onderzoek der eerste aanvrage voorgaan, en als dat afgeloopen is, dan pas de tweede. Wanneer dit onderzoek zal zijn afgeloopen weet hij niet, men is bezig het rapport optemaken. Verdere inlichting kan hij op dit oogenblik niet geven. In de zitting der Tweede Kamer van Maandag heeft bij de voortzetting der beraadslagingen over de Staatsbegroo- ting voor 1864 en wel over Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken), Vilde Afdeeling: Onderwijs. I. Hooger Onderwijs, de heer Wintgens herinnerd, dat nu, volgens de wet op het Middelbaar Onderwijs, de klassische studiën op de gymnasia gebragt zijn tot het hooger onderwijs. Dat is een afgedane zaak en daarop is niet terug te komenmaar nu is het van belang om zich rekenschap te gevenwelke de gevolgen van die beslissing zullen zijn op practisch gebied. Spr. stelt toch voorop, dat er zulleu moeten zyn bijzondere voorschriften voor de afdeeling A en B welke tot het middelbaar onderwijs blijft. Zal dat geen aanleiding opleveren tot stoornis, tot ver warring en bezwaren? Het toezigt zal tweeërlei zijn: eener- zijds van curatorenanderzijds van de plaatselijke schoolcom missie benoemd door den gemeenteraadaan het hoofd waar- vau een inspecteur staat. Zullen curatoren zich nu onderwerpen aan den inspecteur of omgekeerd? Hoe zal het nu ziju wan neer er strijd is tusschen dat tweeledig toezigt? Stel dat het collegie van curatoren het vaksysteem wil en de inspecteur de voorkeur geeft aan het klassensysteem Hoe zal men dan tot een uitkomst geraken? Een ander punt. Aan het hoofd der afdeeling A zal staan de rector, en aan het hoofd van afd. B, een directeur. Zullen deze elkander erkennen als algemeen hoofd van het gymnasium? Zij zijn toch ieder zelfstandig in hunnen werkkring. - Wat aangaat de schoollucht, zal die verschillend zijn? Er zullen ook tweeërlei examens zijn. Zoo ook zal de splitsing bezwaar kunnen opleveren nopens de rig- ting en verpligtingen van sommige leeraars. Genoeg acht Spr. dit, ten betooge welke bezwaren er voor de 30 gymnasiën zullen oprijzen. Ook zullen er andere bezwaren ontstaan waar alleen latijnsche scholen zijn. Daar zal een antagonisme en concurrentie met de hoogere burgerscholen ontstaan. Spreker meent dat men niet wachten moet op de wet nopens het hooger onderwijs, maar dat eene afzonderlijke wet tot rege ling noodig is om de zaak te houden in haar verband. Hij zou ook de propaedeutische studiën willen overbrengen op de gymnasia. Hij wijst deswege op de regeling van het middel-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1