Buitenlandsch Nieuws. gigte van de ontvlambaarheid van deu damp beneden ter pentijn, waarvan de damp reeds bij 35° C., en wijngeest .welker dampen bij 39° C. ontvlammen. Het eenigste waardoor Petroleum gevaarlijker is hoewel dit met terpentijn evenzeer het geval wordt, is dat het brandende op het water drijft. In plaats dus van een brandende be waarplaats van Petroleum met water te bespuitenis het beter, zoo als ook bij zoodanige fabrieken is voorgeschreven het vuur met zand te dempen. Hedeu Zaturdag is het feest te Utrecht, de klokken kondigden het aanterwijl de versiering der stad buiten gemeen mag heeten. De ontworpen optogt zal luisterrijk zijn, vooral ook door de talrijke muziekkorpsen die er aan deel nemen. Hij zal bestaan uit de muziek van het reg. rijdende artillerie met de gezellen en werklieden van 's Rijks munt en van den fabriekant in zilverwerk Bauer; - de muziek van het 4de reg. infanterie met de werklieden der Nederland- sche Rijnspoorwegmaatschappij; - de muziek van het 7de reg. inf. met de werklieden der Maatschappij voor spoor weg-exploitatie; - de muziek van het korps mariniers met de werklieden der Utrechtsche ijzergieterij, de timmerlieden en schrijnwerkers; - een eerewacht te paard met de strijders van 1813 in rijtuigen zal de trein afwisselen. Daarop volgt de muziek der Amsterdamsche schutterij met de leden der Typographische Vereeniging; - de muziek van het 3de reg. dragonders met de sigarenmakers, waarbij kozakken te paard enz.; - de muziek der Amersfoortsche schutterij met de brand spuitgasten - een eerewacht te paard- jagers en com missarissen der Keulsche vaart enz. Triomfwagens enz. zullen een deel van den trein uitmaken. Het plan der feestviering te Scheveningenop Maan dag, 30 dezer is aldus vastgesteld: Art. 1. Yereeniging op Zeerust, te 12 uur des middags. De feestviering zal alsdan geopend worden met een optogt van de Weezen en eenige jonge dames, om den krans, door haar gebragt en ver vaardigd, aan den mast, aldaar geplaatst, te doen ophan gen. Bij die gelegenheid zal er een gezang door schoolkin deren worden aangeheven. - Art. 2. Uitvoering van mu ziekstukken. - Art. 3. Redevoering van den spreker, gevolgd door een tweeden zang van schoolkinderen, door een bijdrage en een slotzang. - Art. 4. Feestelijke optogt tot aan de Pastorij ontvangst aldaar van de Feestcommissie gevolgd door den optogt van de Yisscherij in haren ganschen omvang. - Art. 5. Mastklimmen naar eenige prijzen. Art. 6. Diner der feestvie renden op Zeerust. - Art. 7. Verlichting langs het strand door het branden van eenige Teertonnen t het afsteken van Vuurpijlen en Bengaalsch vuur. Dit laatste zal ook langs den Scheveningschen Weg geschieden. Het Weekblad van het Regt van den 16den dezer zegt in een artikelwaarin het spreekt over de opterigten gedenkteekenen ter herinnering aan de herboren vrijheid van Nederland o. a. het volgende: «Binnen weinige dagen zal het ook 50 jaren geleden zijndat de wijsheid der vaderen de Fransche wetten bij //provisie" in stand hield, tot daaromtrent andere bepalin gen zullen zijn gemaakt." //Wat wij nu zouden gewenscht hebben, zou dit geweest zijn dat wij naast alle die monumenten van metaal en mar mer nog één eenvoudig monument hadden zien verrijzen op den 17den November, dat niets zou gekost hebben en dat reeds dadelijk ons zijn weldadige vruchten had kunnen schenken. //Wij hadden alleen deze woorden willen lezen in het Staatsblad //Alle Napoleontische wetten en decreten zijn afgeschaft." //Eerst zouden wij daarmede onze volkomen vrijmaking van de Fransche overheersching veroverd hebben. Dingsdag en Woensdag heeft te Haarlem op het ter rein van de stoomkatoenspinnerij de Phoenix, van de heeren Prévinaire en Comp., daartoe door die heeren bereidwillig afgestaan, de beproeving en keuring plaats gehad van een aantal brandspuiten, door fabriekanten ingezonden, ingevolge art. 549 van het programma van de Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheidwaarbij een gouden medaille en een belooning van 1 000 gulden uitgeloofd wordt aan den inzender van het beste en aan de vereischten vol doend werktuig (geen model). Die prijsvraag is uitgeschre ven uit overwegingdatofschoon hier te Lande in de laatste jaren op enkele plaatsen in de vervaardiging van brandspuiten vorderingen zijn gemaakt, er in de onderlinge verhouding en afmeting der onderscheidene deelen dezer werktuigen nog veel verschil blijft bestaan, hetwelk tot na tuurlijk gevolg heeft, dat veel arbeid verloren gaat. Binnen eenige dagen zal de uitslag van dien wedstrijd worden be kend gemaakt. Woensdag had in het Emlenkamp, nabij Hardenberg het volgend ongeluk plaats. Een jongen van den landbouwer H. S., zich te kort onder een boom wagendedien men bezig was omver te hakken kon zich zoo spoedig niet ver wijderen of de boom viel op hem neder, met het gevolg, dat, niettegenstaande er onmiddellijk geneeskundige hulp is ingeroepenhij nog dienzelfden avond den geest gaf. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Herveld Ds. W. Astro te Amerongen; te Veessen de kandidaat J. van Walsem en te Oosterend op Texel de kandidaat T. C. van der Kulk. De Java-Bode deelt de volgende circulaire medeals rondgezonden door de regering, onder dagteekening vau 2 September -. Meermalen is het gebleken dat ambtenarendie gevaar liepen wegens misbruik van sterken drank uit's lands dienst te worden verwijderd, dikwijls huune toevlugt nemen tot het vrageu van een verlof naar Nederlandten einde zulk gevolg van wangedrag te voorkomenzich aan het oog der ambtenaren, onder wie zij gesteld zijn, te onttrekken en de algemeene aandacht van zich afteleiden. Daartoe mogen naar het oordeel der regering, de gunstige bepalingen op het verleenen van verlof niet worden dienstbaar gemaakt. Mij is daarom opgedragen U te verzoeken zooals ik de eer heb bij deze te doenzorgvuldig te willen toeziendat de onder U gestelde ambtenaren zich niet overgeven aan het misbruik van sterken dranken te willen zorgen dat zijdie zich daaraan schuldig makenuit 's lands dienst worden verwijderd en in geen geval ter verkrijging van een buitenlandsch verlof worden voorgedragen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 40°, des avond* te 8 uur 38°, te 10 uur 36°. Zaturdag morgen te 5 uur 32°, te 8 uur 32°, te 12 uur 42°, 's namiddags te 4 uur 3 8°. Een correspondentie uit Warschau deelt het volgende schier ongelooflijke feit medeNa den slag bij Galmin liet de kommandant van het garnizoen te Mlawakapitein Bog- danowitchalle gevangeneu die naar de citadel waren over- gebragt, voor zich komen. Onder hen bevond zich een jon geling van naauwelijks 16 jaren. Bogdanowitch overlaadde hem met scheldwoorden en riep hem toe: //Hond van een Pool, thans zijt gij dan toch bang!"-//Neenantwoordde de dappere jongeling, //thans evenmin als op het slagveld Bogdanowitch geraakte over dit antwoord in zulk een woede, dat hij zijn sabel trok, die eenige malen over het hoofd van den jongeling zwaaide en hem eensklaps het hoofd af hieuw. Het ligchaam bleef nog eenige seconden overeind staanmet den arm naar den moordenaar uitgestrekt en viel toen neder. Alle aanwezigen waren over dit schrikkelijk tooneel ten hoogste ontsteld en zelf moest Bogdanowitch een groot glas brandewijn drinken om weder tot bedaren te komen. Maandag en Dingsdag 11. heeft de Keizer van Oos tenrijk den kabinetsraad gepresideerd. Men verneemt, dat de Sleeswijk-Holsteinsche kwestie is behandeld en dat het besluit is genomenom zich te verklaren voor het bezetten der Hertogdommen SleeswijkHolstein en Lauenburg, ten einde de rechten dier Hertogdommen ongeschonden te doen handhaven. De Morning Post zegt, dat het bezetten van Hol stein door de Duitsche troepenzelfs indien de inlegering niet tot Sleeswijk werd uitgestrekt, in de tegenwoordige omstandigheden een oorlog tusschen Denemarken en Duitsch* land zou ten gevolge hebben en dat Denemarken daarin op den krachtdadiger» bijstand van de Westersche mogendheden zou kunnen rekenen. Men verzekert, dat Koning Victor Emmanuel aan Prof. Rénan het ridderkruis der orde van den H. Mauritius en Lazarus heeft vereerd. Een groot aantal Franschen viel in den laatsten tijd die onderscheiding ten deel.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2