N°. I 59. Maandag 30 November. A0. Binnenlandse^ Nieuws. LEIOSCH DA6BLAD Doxa Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon* en Feestdagen, en koet voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. fionderiijke Noru- mers Vijf Cents. Prijs der Adverteutiën 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0,90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen v»u genootschappen 5 Cis. Zegelrecht 35 Cis. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam eu Botterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 ra.; 3 u. 59 m.; 6 u. 9 m;; 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 6 u.; van imsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. '3 namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek eu op de Nieuwstraat's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. s namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. 9poorweg-ïelegraaf dagelijks van 8 uur's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is ta spreken op het Raadhuis, elkeu werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijuseu, dagelijks vau 8 1 uur en vau 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnssn dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 our. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe bel. en accijnsen te Barneveld Jhr. J. Lauta van Ays mathans te 's Graveland. Beschikkende op een aan Z. M. ingediend verzoek schrift van P. W. Oeffelage en vijf anderen, allen wo nende te Rotterdamheeft Z. M. de statuten van de Hoog- duitsche Gereformeerde gemeente te Rotterdam goedgekeurd en de vereeniging mitsdien als rechtspersoon erkend. De ge meente heeft tot grondslag het woord Gods en de belijde nisschriften der Dordrechtsche Synode van de jaren 1618 en 1619, en stelt zich ten doel, het woord Gods volgens die belijdenis door haren leeraar of hare leeraars in de Hoog- duitsche taal in het openbaar te doen verkondigen en over eenkomstig die leer aan de jeugd der gemeente het gods dienstige onderwijs te verschaffen. De Commissaris des Konings in deze Provincie heeft ter kennis van de Gemeentebesturen gebragt, dat de aan vragen ter bekoming van buitengewone magtigingen tot het verdrijven van schadelijk gevogelte niet rechtstreeks aan den Commissarismaar eerst aan de gemeentebesturen moeten worden gedaan en dat deze ze dan met advies aan den Com missaris moeten inzenden. Ook heeft dezelfde Commissaris aan de burgemeesters in deze provincie verzochtom voortaan aan bezorgers van plaats vervangers geen paspoorten meer aftegeven of te doen afge ven maar, zoo de gepasporteerden elders wonende voor hen bestemde paspoortenna daarvan aanteekening te heb ben genomen te willen toezenden aan hunne ambtgenooten in die gemeentenwaarheen de verlofgangers zich hebben begeven. Uit de Memorie van beantwoording van het voorloo- pig verslag der afdeelingen yan de Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot afschaffing van de accijnsen op den turf en op de steenkolenen tot verhooging van den accijns op het binneulandsch gedistilleerd, blijkt, dat de denkbeelden van den Minister van Financiën omtrent de herziening van het belastingstelsel in het algemeen nog dezelfde zijn als in het vorig jaar; maar in de wijze, waarop hij de Gemeentebe sturen wenscht in staat te stellen tot afschaffing van plaat selijke accijnsen, is eenige wijziging gekomen. Een gewijzigd ontwerp op de personeele belasting en de wijzigingen in de gemeentewet zullen nog vóór het winterreces bij de Kamer kunnen worden ingediend. Het personeel en hetgeen daar- an aan de gemeenten wordt afgestaanaeqnivaleert in zich zelf het verlies op zegel- en registratierechten door de ver hooging op den suiker en de bieren; van den accijns op de brandstoffen door verhooging van het gedistilleerd. Alleen de afschaffing van den accijns op de zeep is voor dit jaar teruggehoudenomdat zij in verband staat met de finale regeling van de belasting op den suiker. De hoogleeraren aan het Athenaeum Illustre te Am sterdam, in vereeniging met die aan de drie Protestantsche seminariën en aan de genees-, heel en- verloskundige school hebben besloten voortaan alle vijf jaren eens een getal van vijf prijsvragen uittescbrijven op zoodanige tijdstippen, dat de uitreiking der uitgeloofde gouden eerpenningen aan de schrijvers der antwoorden, die de bekrooning waardig ge keurd zijn, zal kunnen geschieden bij gelegenheid der vie ring van elk lustrum van het Athenaeum Illustre. Donderdag avond hield het Rotterdamsche Departe ment der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid een gewone vergadering. De heer P. Brouwer Rz. trad als spreker op, om de vergadering eenige oogenblikken over Petroleum bezig te houden. Spreker behandelde achter eenvolgens de volgende punten: 1°. Soorten van ruwe Pe troleum, welke in den handel voorkomen; 2°. Zamenstelling van Petroleum3°. zuivering van Petroleum4°. In hoe verre het branden van Petroleum aanteraden is? en 5°. de wettelijke bepalingenwelke in andere Landen betrekkelijk Petroleum in het leven geroepen zijn. In hoeverre Petroleum als gevaarlijk moet beschouwd wor den met het oog op brandgevaar, ging de spreker na hoe in Engeland verboden was ruwe Petroleum in de steden in te voeren en alleen gezuiverde werd toegelatenhoe te Ham burg alle ladingen aan een scheikundig onderzoek werden onderworpen en onvoorwaardelijk alle Petroleum geweerd werd die niet aan de gestelde eischen voldeed. Het kwam spreker minder gepast voor het bewaren van Petroleum als brandstof te bemoeijelijkenmaar hij wenschte dat alleen zoodanige als gezuiverde zou verkocht worden die kookt bij 150° C., en die eerst bij 50 55° C. ont vlambare dampen afgeeft. Zoodanige Petroleum staat ten op-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1