Buitenlandsch Nieuws. meenteraad medegedeeld dat hij van een deputatie van am bachtslieden die geen werk hebbeneen adres heeft ont vangen waarin zij den raad verzoeken maatregelen te nemen en einde hun werk verschaft worde. Door een vijftal leden van den Gemeenteraad van Amsterdam is het voorstel ingediend, om, ter vervanging van het Buiten-Gasthuis, een ziekenhuis voor 300 lijders te doen bouwen op de Schans bij de Zaag-barrièreen een som van f 500,000 daarvoor beschikbaar te stellen. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft met 22 tegen 6 stemmen beslist, dat geen plaatselijke strafverordening zal worden outworpenwaarbij de vaccine verpligtend wordt ge steld voor het bezoeken van alle scholen in de gemeente Rotterdam../ Bij de beraadslagingenwaartoe dit onderwerp aanleiding gaf, werd het nut der vaccine algemeen erkend. Deskun dige leden van den Raad achtten dat nut echter minder bewezen door de overlegging van onverschillig welk certifi caat, daar alles afhing van de deugdelijkheid der koepokstof en van de wijze van behandeling. In ieder geval was het middelom de kindereu het schoolgaan te beletten als zij niet gevaccineerd zijn, in vele opzigten verwerpelijk: 1°. omdat dan de kinderen van onderwijs verstoken zouden blij ven waardoor het redmiddel erger wierd dan het kwaad 2°. omdat menwaar het een aangelegenheid als de vac cine betreft, behoorde te overreden en geen dwang moest uitoefenen 3°. omdat velen hunne kinderen niet wilden la ten vaccineren uit gemoedsbezwarendie men diende te eer biedigen 4°. omdat het hier bovendien een onderwerp gold, dat, volgens het gevoelen der regering zelve, bij de wet op de medische politie behoort te worden geregeld, en 5°. omdat door onthouding van onderwijs, de kinderen, die niet gevaccineerd zijn, toch bestaan blijven en de besmetting, waarvoor men vreest, aanwezig blijft. In d en Koninklijken Frauschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond een tweede voorstelling plaats hebben van de opéra Rigoletto, voorafgegaan door de vaudeville un Mari dans du coton, Wij vernemen, dat Mevrouw Offermans van Hove, in het begin der volgende maand, voor het eerst na hare herstelling, te Rotterdam zal optreden in de Athalia van Handel, waarin zij de hoofdpartij zal vervullen. Dat werk is, voor zoo verre wij weten, nog nooit in Nederland uit gevoerd en zal voorzeker in de hoogste mate de belang stelling opwekken. Bij het naderen van den 30sten dezer worden te Scheveningen vele toebereidselen gemaakt tot de plegtige viering van den gedenkwaardigen 50sten verjaardag van OraDje's wederkeer aldaar. Uit het Willemspark en van el ders zijn vele getimmerten en groen daarhenen overgebragt zoodat men, wanneer het weder zoo gunstig als thans blijft op een luisterrijke viering in en op een ruim bezoek van de zeeplaats kan rekenen. Hoogst merkwaardig is het slot van een beschouwing van de feestviering vau het halve eeuwfeest van Nederlands herstelde onafhankelijkheid gedurende de vorige week, die het hoofdartikel uitmaakt van de Nederlandsche Industrieel van Zondag 22 November. //Aan het volk komt een rechtstreeks aandeel toe aan de publieke zaak. Dat volk is rijp om mede deel te hebben aan de verkiezingen. Oranje en de beginselen van vrijheid, regt en orde zullen daarin nieuwen steun vinden. - Nooit, nooit kan voor dit volk genoeg gedaan wordenZoo luidde het Koninklijke woord. Welnu, dat op het woord de daad volge. - Herziening der kieswet op milde schaal; afschaffing van den op louter willekeur gegronde cursus. Gelijkstelling van allen voor de wet, opdat de wet zij de uitdrukking van den wil van allen; opdat het woord der Grondwet na vijftig jaren waarheid worde; de Staten-Generaal vertegenwoordigen het geheele Nederlandsche Volk." Te Amersfoort is in den leeftijd van 83 jaren over leden de heer H. van Lood die meer dan een halve eeuw aldaar de genees-, heel- en verloskundige praktijk uitge oefend heeft. In den laten avond van 24 dezer werd door den commissaris van polieie te Kampen in een der slaapsteden aldaar gearresteerd een persoondie met zijn geïmprovi seerde echtger.cot zoo te Zwolle als te Kampen en elders zich aan bedriegelijke opligting had schuldig gemaakt. Deze chevalier d'industrie, die zich nu eens Arnold von Schweden en dan weder Schroder noemde, had zich bij verschillende notabele ingezetenen vervoegd, zich voordoende als te zijn gepensioneerd luitenant ter zee 1ste klasse, en voorzien van een inteekenlijst ter bekoming van liefdegaven ten behoeve van de te Zwolle wonende blinde weduwe van een in Ne derlands Indië in een gevecht tegen de roovers gesneu velden zee-officier. Door zijn schoonschijnende woorden en niet ongunstig, tamelijk fatsoenlijk uiterlijk, had hij reeds menig ingezeten weten te bedriegen en menigen rijksdaalder binnengesmokkelddie door hem en de bewuste vrouw op zorgelooze wijze werden verteerdbij onderzoek is echter gebleken, dat hij was genaamd Arnoldus Johannes van Sa3se van IJsseltgewezen sergeant bij het Indische leger, doch wegens insubordinatie tot soldaat gedegradeerddat hij ver volgens onder de pauselijke soldaten in Italië had gediend, en eindelijk, dat hij in September van dit jaar wegens fei telijkheden tegen bedienende beambten te Harderwijk door de rechtbank te Arnhem tot drie maanden gevangenisstraf was veroordeeldwelke straf hij tot nu toe had weten te ontgaan. Donderdag morgen werden beiden gevankelijk naar het huis van arrest te Zwolle overgebragt. Men verneemt, dat door het provinciaal kerkbestuur van Friesland de ouderlingen en diakenen der Hervormde gemeente van Peperga en Blesdijke, wegens het niet opvol gen van het Synodaal diaconie-reglementuit hunne betrek king zijn ontslagen. Aangenomen het beroep naar Oosterwolde door Ds. H. J. den Boer te Opheusden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 48°, des avqnds te 8 uur 49°, te 10 uur 49°. Vrijdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 38°, te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 41°. Te Scafatiin Italië, is den 19den dezer de kruid toren in de lucht gesprongen en zijn daarbij 15 menschen om het leven gekomen. Men verzekert, dat het Mexicaansche gouvernement zich verbonden zou hebben aan Frankrijk een jaarlijksche schadeloosstelling te betalen van 1400 franc voor elk man van de troepen, die in Mexico zullen blijven ten einde de troonsbeklimming van den aartshertog Maximiliaan te ver zekeren. Het cijfer van de schuld, dat door Frankrijk ge- eischt wordt, zou elf millioen bedragen. De heer de Mon- tholon is naar Mexico vertrokken om de rekening aantebieden. De pastoor van een dorpje bij Biella heeft den H. Ernest van het getal heiligen weggeschraptonder voorwend sel dat deze het ongeluk heeft de beschermheilige van prof. Rénan te zijn; voorts heeft dezelfde geestelijke openlijk van den kansel afgekondigddat hij voortaan bepaald zou wei geren om jonggeborenen met dien voornaam te doopen. Dezer dagen kwam een welgekleed heer bij een uit draagster te Parijs en bood op een mandoline (een soort van citer) waarvoor de uitdraagster 5 franc vroeg. Na lang bieden besloot hij eindelijk de gevraagde som te geven en toen hij het voorwerp in handen en de 5 franc betaald had, zeide hij: //Vrouwtje, gij kent uw vak nietdie man doline is minstens 150 francs waard, want zij is uit den tijd van Lodewijk XIV en voor een liefhebber van oudhe den van groote waarde. Ik ga die nu ook naar iemand bren gendie mij er met vreugde 150 franc en misschien meer voor zal geven." De uitdraagster zeide, dat zij zich inder daad had vergist; dat de koop nietig moest zijn, omdat het verkochte voorwerp veel meer waard was en de kooper dit had geweten. Zij maakte zooveel geweld, dat er spoe dig een menigte menschen zich rondom den heer verzamelde. Die menigte trok voor een groot gedeelte partij voor de uitdraagster en de heer liep groote kans om met eenige per sonen uit de lagere volksklasse in geen aangename aanra king te komen; zijn positie was inderdaad niet benijdens waardig. Hij besloot dus toetegeven en den koop te vernie tigendoch stelde der uitdraagster voor, dat zij hem 20 franc voor de mandoline zou betalen en dat hij haar het adres van den heer, bij wien zij 150 franc voor het in strument kon ontvangenzou geven. Dit voorstel vond de

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2