Buitenlandsch Nieuws. trekken uit hetgeen men hoort en ziet, vooral binnen Leiden waar het practische nut van de beoefening der natuurkundige wetenschappen nog niet zoo algemeen als betaamde wordt gevoeld en erkend. Na een langdurig en smartelijk lijden overleed alhier Dingsdag avond in 77jarigen ouderdom den heer Isaac Hen- kes. Meer dan 50jarige schutterlijke dienst in verschillende rangen vervuld hebbende^ kreeg hij in 185 9 op zijn verzoek een eervol ontslag als luitenant-kolonel, kommandant der dienstdoende schutterij dezer stad. Onder Koning Lode wijk begon hij zijn loopbaan bij de gewapende burgermagt als onderofficier en achtereenvolgens maakte hij als officier deel uit van de Levdsche schutterij, totdat hij in 1828 daar van tot kommandant werd benoemd. In 1 830 trok hij vrij willig met de mobiele schutterij dezer stad naar het leger te velde en was kommandant van de 3de afdeeling mobiele Zuid-Hollandsche schutterij. Bij de terugkomst der mobiele schutterij nam hij het kommando der dienstdoende schut terij weder op zich tot aan het tijdstip van zijn eervol ontslagde daaraan verbonden verpligtingen met ijver en trouw waarnemende. In die betrekking werd hij begiftigd met de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw, met het kommandeurskruis van de Eikenkroon met het Metalen kruis en met het eereteeken voor SOjarige schutterlijke dienst. Als gemeente-ontvanger was hij ruim 24 jaren een onkreukbaar eerlijk en trouw ambtenaar, in zijn beheer der plaatselijke geldmiddelen zoowel als in zijne jaarlijksche verantwoording steeds onberispelijk. Zoo lang hij kon, tot slechts voor wei nige dagen, was hij op zijn kantoor aanwezig, ofschoon reeds langen tijd hem een eervolle rust, ten volle verdient, had kunnen zijn toegekend. Hij genoot steeds de achting van het gemeente-bestuur. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 4 5°, te 10 uur 5 2°. Woensdag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 51°, te 12 uur 54°, 's namiddags te 4 uur 6 2°. Men schrijft uit Berlijn: Uit de ingediende begrooting blijkt, dat de minister-president in die eigenschap een be zoldiging geniet van 10,000 th., benevens vrije woning; de minister-president is de heer von Bismarck Schönhausen. De minister van buitenlaudsche zaken heeft een bezoldiging van 10,000 th., benevens 6000 th. representatiegelden, te zamen 16,000 th. en vrije woning. De minister van buitenl. zaken is de heer von Bismarck Schönhausen, die derhalve uit de schatkist trekt 26,000 th. en het genot 'heeft van 2 vrije woningen. Volgens tijdingen uit Kopenhagen zal Sleeswijk en Holstein weldra door een Deensch koms van 25,000 man i bezet worden. De beweging in de Deensch-Duitsche Hertogdommen, ten gunste van den Prins van Augustenburgneemt steeds meer en meer toe. Te Altona is een oproeping aan de Duit- schers verspreid, waarin onder anderen gezegd wordt, dat het beslissend uur eindelijk geslagen heeft en Koning Christiaan een usurpator is. Schier overal weigeren de ambtenaren om den eed van trouw aan. den nieuwen Koning afteleggen. Terwijl vele Duitsche dagbladen door hunne hevige arti kelen de Duitsche natie ten gunste van den pretendent aan zetten vindt men enkelen die de zaak uit een ander oog punt beschouwen en tot voorzichtigheid aansporen. Zoo wijst onder anderen de O. D. Post op de gevaren die voor Duit land kunnen geboren worden uit een patrottismedat de eischen van het oogenblik voorbij ziet en de Köln. Ztg., die anders alles behalve Deenschgezind is, geeft den raad om alles goed te overwegen vóór men begintterwijl het blad niet onduidelijk laat doorschemeren dat de Deenen in hunne geschillen met Duitschland het overige Europa op hunne zijde hebben. De France levert eeu overzigt van de kennisgevingen der Europesche souvereinenin antwoord op den uitnoodi- gingsbrief van Keizer Napoleon betreffende het congres. Aan die uitvoerige mededeelingen zijn de volgende bijzonderhe den ontleend. In een den 14deu te Rome gehoudene congregatie is be sloten dat het pauselijke gouvernement zich in beginsel in genomen zou verklaren met het denkbeeld van eeu congres. In een tweede zamenkomst, gehouden den 16deninsgelijks onder het voorzitterschap van den Paus, is beraadslaagd over de onkostenwelke eene verplaatsing van Z. Heiligheid en van de hem vergezellende kardinalen kan na zich slepen, ingeval HD. naar Parijs vertrok om in het door Keizer Na poleon beraamde vorsten-congres het praesidium waartenemen. De Koningin van Engeland heeft iu de vriendschappelijkste bewoordingen aan den Keizer verklaard, dat zijne vredelie vende bedoelingen ook de hare zijn en dat het haar ver heugen zal, 's Keizers beginselen alom te zien zegepralen. De Engelsche ministers moeten thans het overige doen. Te Weenen is het voorstel van Keizer Napoleon bepaaldelijk met blijdschap ontvangen. Oostenrijk zou vaster dan ooit besloten hebben om in de Poolsche kwestie hand aan hand te blijven gaan met Frankrijk en Engeland. Uit Petersburg is nog geen antwoord ontvangenmaar er is reden om te gelooven dat dit antwoord gunstig luiden zal, en dat Rus land, wel verre van de bevoegdheid van het congres te willen beperken, integendeel aan die bevoegdheid de grootst mogelijke uitbreiding wenscht gegeven te zien. De Koning van Pruissen is in zijne voorkomendheid zoo ver gegaan van te verklaren, dat, indien de Souvereinen voornemens mog- ten zijn om zich in persoon naar Parijs te begeven, hij de laatste niet zijn zal om aan de uitnoodiging van den Kei zer te voldoen. Het eerste van alle ingekomen antwoorden is dat van den Koning van Wurtemberg geweest. Dit ver dient vooral daarom opmerking, omdat er tusschen de hoven van Wurtemberg en Rusland zeer naauwe betrekkingen van bloedverwantschap bestaan. De Koning van Saksen heeft de uitnoodiging onbewimpeld aangenomen. Z. M. geeft daarbij als zijn verwachting te kennen, dat de voornaamste Duit sche vorsten zich op het congres zullen doen vertegenwoor digen. De Sultan heeft door middel van den telegraaf doen wetendat hij niet alleen het voorstel van Keizer Napoleon aanneemt, maar dat hij ook voornemens is om zich in per soon naar Parijs te begeven. De Koningen der Belgen van Italiëvan Portugal en van Denemarken hebben op de on- dubbelzinnigste wijze doen blijken, dat geen vreemden in vloed, hoe magtig ook, in staat geweest is die souvereinen te verhinderen om aan het door Keizer Napoleon geopperde denkbeeld hunne volkomene instemming te- schenken. Dit geldt ook van de Koningin van Spanje, Alle Europesche kabinetten derhalve, zoo eindigt de France, schijnen het gewigt en de onbaatzuchtigheid van 's Keizers voorstel be grepen te hebben en reeds nu mag men de gegronde hoop koesteren dat het bijeenkomen van het congres door niets onmogelijk gemaakt zal worden. Kolonel Charras, een der verbannenen - ten gevolge van den coup d'état, heeft in België een belangwekkend geschiedverhaal van den veldtogt in 1815 uitgegeven. Daarin worden fouten aangewezen, die begaan zouden zijn door hem dien men de eerste veldheer der wereld heeft genoemd het werk mag natuurlijk ook in Frankrijk niet vrij circuleren. Datzelfde zal vermoedelijk het geval zijn met de Geschie denis van den veldtogt in 1814, van denzelfden schrijver. Van beide werken kan men intusschen getuigen dat zij enkel uit een strategisch oogpunt zijn te boek gesteld. De zeven bruggen, welke over de Theems zijn ge legd, schijnen nog niet voldoende te zijn om het verkeer geregeld te doen plaats hebben. In de op handen zijnde zit ting van het Parlement zal een crediet worden aangevraagd om nog een nieuwe brug te leggen. De heer Disraëli heeft een legaat ontvangen, waar mede menig universeel erfgenaam zich gaarne zou tevreden stellen. Een onlangs te Torquay overledene dame,- die niet tot zijne bloedverwanten behoorde, maar steeds een groote bewonderaarster van dien leider der Conservatieve partij was heeft hem namelijk de som 40,000 gelegateerd, en hem tevens tot eenigen uitvoerder van haren uitersten wil benoemd. OFFI tJIK KL NIEUWS. Burgemeester en Wethouders vau Leiden, doen te wetendat het 2de suppletoir kohier voor de plaatselijke directe belasting, over 1863, op heden voorloopig vastge steld is en van den 2 5sten November tot en met den 9den December aanst., ter secretarie dezer gemeente, van 12 tot 3 uur, voor een ieder ter lezing worden nedergelegd.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2