N°. 1156. Donderdag 26 November, A". 1863. Binnenlandse!) Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor I.eiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden Afzonderlijk» Noiu- mers Vijf Cents. Pcijs dor Adverteutiëu J-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels/"0.90. Iedere regel meer 15 (its. bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 (Hg. Spoortreinen van Leiden naar 's Graven hage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 3 u. 59 ra.; 6 u. 9 m.; 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 ra.; 3 n. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leideu (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, .Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; va* - Amsterdam lleerebijt uaar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 n. en 3 u. 45 m. s namiddags. Oost-Iudisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Tolegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tót 10 u. 30 ra. av. Zittiogen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. -Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 nur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10 4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der PlaatselijUe Accijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; Tan 'sRijks Directe belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 98 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot president der arr.-rechtbank te 's Bosch Mr. J. M. B. J. van der Does de Willebois rechter in die rechtbank. Z. M. heeft den ontvanger G. J. Soutekou bevestigd up zijn tegenwoordige standplaats Denekamp en benoemd tot ontvanger der dir. bel. en ace. te Tubbergen E. Bakker, thans te Mander. H. M. de Koningin heeft een tamelijk rustigen nacht doorgebragt en bevindt zich iets beter. De ongesteldheid doet zich gelukkig niet meer ongunstig voor. De Minister van Finantiën zal Donderdag en die van Binnenlandsche Zaken op Zaturdag aanstaande geen audiën tie verleenen. Naar men verneemt, is er onder de leden van eenige liedertafels te 's Hage een lijst in omloop met het doel om Z. K. H. Prins Frederik in HD. paleis een uitvoering aan te biedeu. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opéra Rigoletto. De heer Pruimers te Zwolle, met zijn advocaat naar Zwitserland vertrokken om aldaar zijn kleinkind op te eischen is van daar onverrigter zake teruggekeerd. Bij het vernemen van dat plan, had de moeder van het kind bij een tele gram den last gegeven, om haar kind niet aan haar schoon vader aftegeven't geen dan ook is geweigerd door den pre dikant, de vader der gouvernante, ten wiens huize het ver pleegd en opgevoed wordt. De grootvader heeft het kind zelfs niet eens mogen zien. - Het klassikaal bestuur van Zwolle heeft de bekende zaak van Ds. van Rijn naar het provinciaal kerkbestuur van Overijssel verwezen.. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Ermelo, door Ds. J. A. ten Bokkel Huinink, predikant te Oud-Alblas. Onder de verrassende proevendie de feestviering van 11. Donderdag opleverde van den goeden geest der Leid- sche burgerij en zich in vreugdebetoon en liefdewerk open baarde mag wel geteld worden de bereidwilligheid, waar mede de bewoners vau het Bethlehem's hof op het Leven daal voldaan hebben aan de tot hen gerigte uitnoodiging om tot de versiering van het Hofje medetewerkenmaar ook niet minder de liefdadige beschikking der Regenten van dat Hofje, die op den feestdag aan ieder der 16 bewoners deden uitreiken een muntstuk vau f 2,5 0 iu een oranje papier besloten met het opschrift: //Vier Bethlehem 1 vier, blij van geest, het 5Ojarig Jubelfeest!" Dingsdag avond opende Prof. van der Boon Mesch alhier voor de 38ste maal weder zijne volksvoorlezingen over de Natuurkundige wetenschappen toegepast op fabrieken en tafrieken. Hij erkende de eer en het voorrecht dat weder te mogen doen en het genot te waarderen om het nut der wetenschap en haar invloed op de Leidsche industrie meer en meer langs dien weg te kunnen bevorderen. Spr. herin nerde daarop de hoofdzaken van het onderwerpdat in den vorigen cursus was behandeld, de steenkool in zijn vorming, oorsprong en eigenschappen, en ontwikkelde daarbij vlugtig het geheele beloop en de ordewaarin hij dat onderwerp had voorgedragen om alzoo te geraken tot de opgave van zijn daarmede in verband staand plan voor de volgende reeks van voorlezingen, de verbinding van koolstof met andere elementen betreffende. De voor het publiek beschikbaar gestelde ruimte was geheel gevuld met belangstellende toe hoorders van allerlei stand en beroep. En men moge er van zeggen wat men wilof het nut van zulke voorstellingen in twijfel trekken, dit is onmiskenbaar waar, dat de hoog leeraar de buitengewone en zeldzame gave bezit, om zijn gedachten helder en geregeld uittedrukken en zijn hoorders onwederstaanbaar aan zich weet te boeijen. Maar ook dit verdient opmerking, dat zijn wetenschappelijke beschouwin gen een zedelijken tint hebben en immers daardoor schemert eerbied voor de diensten van het voorgeslacht op dat gebied geloof aan een almagtig en wijs Schepper van al wat bestaat, erkentenis der beperktheid van het menschelijk weten en kun nen niet het minst de praotijk of de toepassing van de wetenschap in het dagelijksch leven op verschillende beroe pen en bedrijven. Wanneer nu een talrijk gehoor even getrouw als Dingsdag avond gebruik maakt van de lessen dan zal men uietrPfrkeL een beleefdheid bctoonen aan den Hoogleeraar,/fie zjnlj nieuw met die taak heiast eD met proeven oplim(deït-, WAt. x$\ betoogtmaar ook en dat zegt veel meer, ïfiSjJ&i voordeëO yo.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1