N°. HS5. Woensdag 23 November. A". 1863. Binnenlandse!) Nieuws. Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor I.eiden ƒ1.95, eu franco per post 2.80 in de drie maanden. Afionderlijke Wom- mers Vijf Ceuts. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels/"0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 ra.; 12 u. 54 ra.; 3 u. 59 ra.; 6 u. 9 m.; 9 u. 8 m.; naar Haariem en Arasterdam te 8 u. 46 ra.; 11 u. 46 m.; 3 u. 6 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van I.eiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maaudag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakeuhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. eu 3 u. 45 ra. s namiddags. Oost-Indische Lsadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten eu Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag vau 9— 2 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Z. M. heeft benoemd tot auditeur bij den schutters raad der dienstdoende schutterij te Roosendaal A. Damen en tot derden onderwijzer bij de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem F. Allanthans onderwijzer op Marken. H. M. de Koningin, die eenigzins ongesteld is, heeft een zeer rustigen nacht doorgebragt en bevindt zich thans iets beter. Naar wij vernemenis door de Regering nog geen beslissing genomen omtrent de zaak der vervulling van de betrekking van landsadvocaat, maar maakt deze zaak nog steeds een punt van overweging uit bij de Regering. De zaken die geen uitstel leideu kunnen, zijn aan verschillende advocaten te 's Hage opgedragen; zoo is eenige dagen ge leden de advocaat Rochussen voor den Staat opgetreden voor het Ministerie van Oorlog, en de advocaat van der Linden voor den Commissaris des Konings in Limburg. Heden Dingsdag heeft aan het Ministerie van Marine de aanbesteding plaats gehad van het maken van een ijzeren lichtopstand met het stellen van denzelven op het duin ten Zuiden van Kijkduin, alles met den aankleve van dien. Daarvoor waren negen inschrijvingsbilletten ingekomen. De minste inschrijvers waren de heeren D. A. Scliretlen en Comp. alhier, voor de som van /"19 84. In de zittiüg der Tweede Kamer van Maandag opende de heer van Goltstein de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrootiug voor 1864 met een rede waarin hij de zamenstelling en de rigting van het Ministerie in een toe stand beschouwde, niet geschikt om vertrouwen te kweeken terwijl de uitkomsten op financieel gebied niet bevredigend zijn daar de Minister van Financiën velerlei toezeggingen heeft gedaan en alles zich bepaalt tot een voorstel tot afschaffing van de belasting op de brandstoffen. De heer van Bosse maakt de opmerking dat in de laatste 10 a 12 jaren een geheele revolutie in de denkbeelden op financieel gebied plaats had. De regering is van stelsel veranderd de Kamer heeft de Regering gevolgd en het publiek heeft er mede ingestemd. Vroeger was er geweldige aandrang tot bezuiniging; thans wordt hier en daar nog wel een enkel woord over bezui niging en belastingen gesprokenmaar de publieke opinie bemoeit er zich niet meer mede. Vroeger was de publieke opinie ook niet' zeer voor het besteden van veel geld voor publieke werken; thans heeft men daar veel geld voor over en schijut er een koortsachtige drift te bestaan, alsof de tijd zou te kort schieten om al te groote werken uittevoe- ren. Een bezwaar blijft bij hem nog bestaan, namelijk: dat wij nog zoo zeer afhankelijk zijn van de Indische baten, die baten zijn weder afhankelijk van de prijzen der produc ten. Door allen wordt erkend, dat op de zekerheid dier baten veel valt aftedingen doch telkens begint men er meer op te bouwen. Spreker prijst krachtige amortisatie aan, als het voorname middel, om in alle bezwaren te gemoet te komen. Op dit terrein is de Minister veel te angstvallig. Op dit oogenblik liggen er misschien 40 millioen renteloos bij de Bank gedeponeerd. De Bank gebruikt ze natuurlijk niet; zulk een toestand zou men eer in Azie verwachten dan hier. Als de Minister zich niet met zijn denkbeelden ver- eenigt, zal Spreker een voorstel doen, opdat de Kamer beslisse. De heer Dirks ondersteunde het denkbeeld van den heer van Bosse tot een krachtig voorttezetten amortisatieten einde daardoor het evenwigt te verkrijgen tegenover den voortdurenden aanwas der uitgaven. De heer Groen van Prinsterer is het met den heer van Goltstein eens dat de taak der Kamer tot eeu bureau van wetgeving wordt terug- gebragt, dat zij enkel en alleen een deel der wetgevende magt, eigenlijk geen Volksvertegenwoordiging, maar een uitgebreide Raad van State wordt. Zijns bedunkens is de kracht van het tegenwoordig kabinet vooral gelegen iu de zwakheid der tegenpartij1. Hij wijst er op, dat het gouver- nementaal beginsel in Nederland zeer sterk is. De Minister Thorbecke antwoordt zeer uitvoerig op de bezwaren van de heeren van Goltstein en Groen van Prinsterer en vraagt of de felle bestrijding van het Ministerie niet het beste bewijs is zijner vrijzinnigheid en of ooit eenig bewind meer bereid was, hetzij bij wetten of andere gelegenheden aan de Ka mers die ophelderingen en mededeelingen te verstrekken die gevraagd werden? De heer Groen brengt steeds alle oude grieven bij en komt telkens op alles terug. Tegen dergelijke versleten aanvallen heeft men niet altijd geheel nieuwe penen ter beschikking. De heer Groen heeft altijd veria wat men niet geven kon en verwijt aan de wet op

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1