Buitenlandsch Nieuws. schillende christelijke gemeenschappen en kerkgenootschap pen zonder dat zij ze behoeven te verlaten. Zij reiken el kander broederlijk de hand, erkennen de kanonyke boeken j der H. Schrift, de drie algemeene geloofsbelijdenissen en de waarheden in de Symbolische schriften, zoekende op dezen grond elkander te stichten in geloof, hoop en liefde, met onderwerping aan de wereldlijke overheden en met eerbie diging der twee sacramentenDoop en Avondmaal. De apostolische gemeente met hare inrigtingen waarborgt haar bestaan door de aanbeveling van het vrijwillig brengen van tienden. Na de openbare en algemeene feestviering ter her- denkiug der verlossing van de Fransche heerschappij in No vember 1813 op 11. Donderdag, had den volgenden dag een bijzonder feest plaatswaartoe Bestuurders en Bestuur deressen van verschillende Christelijke instellingen zich had den vereenigd.-- Vrijdag avond was de Zaal voor christelijke belangen in het Noordeinde alhier op een luisterrijke wijze met Oranje- Wnrtembergsche- Nationale en Leidsche vlaggen versierd. Een smaakvolle trophee met een van liefde voor Oranje en Nederland overvloeijend vers strekte tot opluistering van een spreekgestoelteterwijl de gewone katheder achter vlagge- doek was verborgen en het versierde orgel der zaaldie geheel verlicht was, het feestelijk aanzien verhoogde. De zitbanken waren in verband daarmede zoo geplaatst, dat de genoodigden van beider kunne, recht feestelijk met oranje- strikken en sjerpen versierd, het oog gerigt hadden op het spreekgestoelte. Daar trad een der tegenwoordig zijnde predikanten op, om met een plegtig gebed den feestavond Gode toetewijden waarop een Psalmvers werd aangeheven en een der sprekers een feestgroet uitsprakdie tot grondtoon hadde verlos sing uit de ellende, waarin Nederland 50 jaren geleden gedompeld was. Een vierstemmig gezang van de leden der beide Jongelingsvereenigingeu wisselde deze en volgende spre kers af. Een treffende voorstelling der historische feiten waarvan Nederland en Oranje gedachtenis hieldenals de naauwe band die beiden vereenigt, boeide daarop de aan dacht der vergadering, die, nadat deze spreker was afgetre den onthaald werd op een viugtige beschouwing van het geen Oranje voor de Christenen in Nederland steeds was geweest en wat zij wederkeerig voor Oranje moesten zijn en blijven. - In de daarop gevolgde pauze werd naar de ge woonte van Engelsche en Duitsche bijeenkomsten van die n aardeenige ververschingen aangebodenwaarmede eenige dames en heeren zich belasttenen waarvan het gebruik door het zingen van Vaderlandsche en Oranjeliederen werd afge wisseld. Nadat het teeken van het einde der pauze gegeven was trad een vierde spreker opwiens taak het was om tot waakzaamheid tegen het oude patriotisme optewekken en te vermanen. Het woord zou nu hebben kunnen zijn aan hem, die op het gevaar wees, waaraan Oranje ten alle tijde was blootgesteld door te luisteren naar het zoet gefluister van schijnvriendendie meer hun eigen eer en voordeel zochten en bedoelden dan de vrede en innige verbindtenis van Nederland en Oranje, en die daarom ook met ernst, waarheid en klaarheid wees op het belang, dat Oranje stond en bleef staan boven de geloofsverdeeldheid of godsdienstige twisten der kerkelijken. Wat die spreker had kunnen zeggen en vermanenwerd evenwel voor een deel verrigt bij de ernstige en grondige ontwikkeling der stellingdat broe derlijke eensgezindheid onder de Christenen in Nederland de sterkste bondgenoote was voor Oranje, waarvoor nu de laatste spreker optrad, die zich met vuur en kracht van zijn taak kweet, als de zegenrijke vrucht eener welgevestigde en diepliggende overtuiging, dat verschil in stand, in vor ming, in kennis en in levensontmoetingen niet belet de eensgezindheid in geloof, hoop en liefde. De verschillende sprekers wisselden elkander achtereenvolgens af onder het zingen van Psalm 33 v. 1, Gez. 171 v. 8, Gez. 77 v. 1, Gez. 69 v. 1, 4 en 6, (maar door het gemis van den bedoelden spreker werd ook niet gezongen Psalm 146 vers 2 en 8.) De vergadering was in geestdrift voor Nederland en Oranje gedurende vier uren (van 711 uur) bijeen en werd door een der tegenwoordig zijnde predikanten met een treffend dankgebed gesloten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- ,g des namiddags te 5 uur 46°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 42°. Zondag morgen te 5 uur 42°, te 8 uur te 12 uur 50°, 's namiddags te 4 uur 49°, te 5 uur 48°, 8 uur 46°, 's avonds te 10 uur 46°. Maandagmor gen te 5 uur 43°, te 8 uur 45°, 's middags te 12 uur 52°, te 4 uur 44°. Een boek, bestemd om beweging te maken in de wereld der ge leerden en der zieken, is juist in het licht verschenen, 't Is een ver handeling over de aamborstigheid, getiteld: Guide de VAsthmatique. De Guide de l'Asthmatique he'eft een ware omwenteling veroorzaakt in de behandeling van deze, tot hiertoe ongeneeslijk geachte ziekten, de aamborstigheid en de aandoening van de luchtpijp. De talrijke ge nezingen, eiken dag verkregen, bewijzen de deugdelijkheid van de nieuwe geneeswijze, welke door den schrijver wordt voorgestaan; dit boek zal franco verzonden worden, tegen toezending van 4 franc in postwissel aan den schrijver, rue du Bouloi2, of aan J. B. Baillière, uitgever van de keizerlijke geneeskundige akademie 19, rue Haute- feuille te Parijs. De zieken kunnen zich om inlichtingen en behandeling vervoegen aan het Cabinet medicalgevestigd rue du Bouloi te Parijs door Doc tor Serraet, voor de toepassing van deze geneeswijze. Te Bordeaux is Mil. Perès, dochter van een inspec teur voor het onderwijs aldaar tot kandidate in de lettereu benoemd. Donderdag is in het Raadhuis te Lissabon een brand uitgebarsten die zich weldra verspreidde tot de vertrekken waarin zich de bank van Portugal bevindt, alsmede tot die, waarin het bureau is der maatschappij van assurantie la Fi- dèlité. Gelukkig is men in staat geweest de archieven de boeken en de belangrijkste papieren te redden. Een Fransch ingenieur stelt in vollen ernst voor, om de luchtballons te bezigen als middel tot straatverlichting. De ballons zullen door middel van ijzerdrad.en tot op 150 a 200 el boven de hoogste openbare gebouwen opgelaten worden en van onderen voorzien zijn van krachtig electrisch licht. Voor iedere 8000 zielen zou men een ballon behoe ven maar dan ook des nachts even helder licht hebben als over dag. De France deelt bijzondere berichten uit Japan mede van 5 September, welke melden dat op genoemd tijdstip het Nederlandsche escader, uit Batavia afgezonden te Nagasaki is aangekomen. Het zal zich bij de slrijdmagt der overige mogendheden voegen ter bescherming der Europeanenmaar brengt als instructie mede, dat het moet vermijden, dat het Nederlandsche gouvernement in een persoonlijken strijd tegen Japan worde gewikkeld. De heer Proudhon zal een brochure uitgeven tot on derzoek der vraag of de tractaten van 1815 opgehouden hebben te bestaan. Uit Odessa meldt men dat het Zuidelijke leger, on der bevel van den generaèl Luders gesteld, ruim 160,000 man telt. Tot dit leger behooren 10,000 man Deensche kozakken. Bedoeld leger zal geëchelloneerd worden van de Krim tot aan Gallicie. In het kasteel van Windsor is op last van Koningin Victoria aan alle autoriteitenbeambten en bedienden ken baar gemaakt, dat voortaan binnen dat Koninklijk verblijf geen tabak zal mogen worden gerookt. De vrouwen en dochters van Zuid-Australie hebben aan de Prinses van Wallis een kostbaar geschenk doen toe komen ter waarde van 3 20. Vrijdag heeft in de St. Rollox .chemische fabriek nabij Glasgow een verschrikkelijke ontploffing plaats gehadver oorzaakt door het springen van den stoomketeltengevolge waarvan 3 werklieden gedood4 gekwetst en de fabriek- gebouwen vernield werden. Te Bristol is dezer dagen een talrijke vergadering gehouden ten einde op een hervorming van het parlement aantedringen. De voornaamste spreker was de bekende be pleiter der geheime stemming. Tengevolge van het overlijden van Koning Frederik VII van Denemarkenwordt in een groot deel van Hol- stein Prins Frederik van Augustenburg als Hertog van Slees- wijk-Holstein en Lauenburg erkendwaartegen in Engeland verzet plaats heeftofschoon de Duitsche bondsvergadering

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2