De commissie ter beoordeeling van de aniwoorden, ingekomen op de Prijsvraag van 17 September 1863 voor liet Nationaal gedenkteeken voor November 1813, heeft ter kennis gebragt, dat in hare vergadering van 18 dezer inzage genomen zijnde van het proces-verbaal der opening van die antwoorden onder auderen is besloten tot de ver wijdering van de twee ingekomen modellen ter tentoonstel ling aanwezig. De belanghebbenden worden mitsdien verzocht deze voor werpen binnen vijf dagen na dagteekening dezer bij den concierge van het gebouw der Tentoonstelling te doen af halenonder overlegging van een bewijs van ontvangstge- teekeud niet met den naam van den inzender, maar door een gemagtigde. Uit verschillende plaatsen komen berigten van de 11. Dingsdag gehoudene feestviering. Vlaggen en wimpels, il luminatie en vuurwerk, uitdeeling aan en onthaal van be- hoeftigen en schoolkinderen, me=.stal door de onbekrompen vrijwillige bijdragen van meer gegoeden, - hoofdzakelijk en vrij algemeen bestond daarin de feestviering. - Te Deven ter gaf men een maaltijd aan de strijders van 1813 tot 1815; - te Doesburg, Apeldoorn, Kampen, Middelburg enz. hield men optogten. Betreffende de Donderdag alhier gehouden feestviering vernemen wij nogdat de verpleegden in het Gereformeerde Minnehuis den vorigen dag kregen een buitengewone uit deeling van spek en Donderdag avond werden onthaald op wittebrood en chocolademelk; de personen in het Stadswerk huis op brood met kaas en vleeschde bedeelden der Her vormde diaconie kregen een buitengewone bedeeling van brood en spek. Maar bovendien waren er ook particulieren die weldadigheid pleegden de jongens van de Kweekschool voor Zeevaart, werden onthaald ook door bijdragen.van be gunstigers; een menschenvriend deelde 2000 turven uit aan de huisgezinnendie een der straten versierdenwaarvoor hij tevens rijkelijk bijdroeg; de student Constant de Rebec- que deelde 45 0 brooden uit; eenige winkeliers deden ge schenken voor prijzen bij de volksvermakelijkhedeneen on der anderen 100 pond rijst, die verdeeld werden onder de overwinnaars. Koning Leopold van Belgie heeft de Nederlandsche kunstschilders J. Israels en L. Hanedoes benoemd tot rid ders der Leopoldsorde. Te Zevenhuizen hebben Donderdag ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge waarvan op requisitie van den burgemeester, uit Gouda een detachement infanterie, bestaande uit 3 officieren en 50 man derwaarts is vertrokken. Te Zevenhuizen aangekomen ging de menigte onmiddellijk uiteen en naar huis. Men vleit zich dat er geen verdere ongeregeldheden zullen plaats hebben. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Ruinerwold Ds. H. Maagh Meijer te Vries; te Elspeet Ds. J. van der Werff te Huizen; te Bergschenhoek Ds. D. Niessen te Gies- sen en Rijswijk en te Katwijk aan Zee Ds. W. A. J. Lu cas te Streefkerk. Ds. A. Drost Dz. te Ravenswaaij heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Hazerswoude aangenomen. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Kampen Ds. S. van Velzen, leeraar aan de theol. school aldaar; te Bedum Ds. H. A. Nieboer te Gorrelsweer; te Wilzum Ds. K. K. Redder te Diever; te Oldehove Ds. R. Duiker te Niezijl en te Meppel Ds. J. H. Vos te Heerenveen. De heer Ullmandirecteur van de Italiaansche opera te New-York zal ook te Leiden in de maand Januarij aan staande een concert geven met Mile. Carlotta Patti, bijge staan door verscheidene der voornaamste artisten van Europa en op denzelfden grooten voet ingerigt zijn als hij zijn concerten in Amerika geeft. Het programma zal zich door groote verscheidenheid kenmerken en uit de beroemdste stuk ken der grootste componisten bestaan. Donderdag voormiddag kwam de drukte van de laat ste dagen in de kaarsenmakerij van den heer Das alhier tot staan en zouden de laatste glazen met vloeibaar vet ge vuld wordenom voor de illuminatie van dien avond te dienen. Willem Ligtvoet had verzocht dat laatste werk te mogen verrigtenen toen dat vergund en geschied was, wenschte Willem een woord te spreken. Hij ontblootte het hoofd en verzocht beleefd zijn patroon en zijn kameraads zijn voorbeeld te volgen. En toen daaraan voldaan was vouwde hij de handen en dankte in eenvoudigheid des harten en ongekunsteld Goddat Hij hem tot hiertoe had geholpen enz. Toen hij op die wijs zijn hart lucht had gegeven, was er een van de kameraads, die 11 jaren in koloniale dienst was geweest en zijn aandoeningen niet kon beteugelen. Die eenvoudige menschen met hun Godsbegrip en wereldbeschou- wing baden nog en hun hart was geroerdmaar ook het hart van den patroonwien na God vurigen dank werd toe- gebragt, voor hetgeen hij voor Willem was geweest en no» was gedurende de jaren dat hij hem mogt dienen. Willem ondervond het, dat zijn patroon ook zulk een knecht waar deerde want hij had zeker niet gedachtdat hij met zulk een gespekte beurs huiswaarts keeren zou ,,terwijl hij toch zijn dagelijks brood had; niet vet, maar sober, want de patroon moest trachten de illumineerglazen goedkooper te gevenomdat een nieuwe concurrent was opgedaagddie voor deze keer wat minder geld eischte, maar toch ook daarvoor niet zulk goed en helder brandend vet leverde als Willem steeds gewoon was te geven. Willem Ligtvoet is toch dankbaar, al is gedurende de laatste 50 jaar het kaamet minder in trek gewordenwant al is er gas en petroleum in dien tijd .gekomenmen kon toch daarmede niet zoo algemeen illumineren als met vetlampions, die er blijven zullen ook als Willem's levenskaars in de pijp brandt en de laatste vonk wegvliegt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 39°, des avonds te 8 uur 38°, te 10 uur 36°. Zaturdag morgen te 5 uur 33°, te 8 uur 36°, te 12 uur 46°, 's namiddags te 4 uur 47° Promotiën aan dc Leidsche lloogcschool. 21 November. - Tot Doctor in het Romeinsch en Heden- daagsch Recht, de heer Th. A. Ruys, met een Akademisch proefschrift getiteld: Over de Scheepsterklari?ig naar de Nederlandsche Wetgeving. OFF I CIB BL MIËUWS. In de Leidsche Courant van Maandag 16 November, N°. 13 7, komt eene beschouwing voor, van wat de politie dezer dagen wel had behooren te doen enz. enz., vergezeld van een paar uitdrukkingen, als: dat een politieagent den raad gaf liever toetegeven enz., enwij kunnen niet geloo- ven dat het publiek gezag in Leiden enz. enz. Welk stuk geteekend is Eenige burgers die zich niet willen laten dwingen tot de voorgewende groenmakerij te contribueren. In antwoord en ter wederlegging van dat artikelmeent de ondergeteekende het volgende te mogen en te moeten melden Dat bij ondervraging, door alle agenten bepaaldelijk is ontkend gewordenaan iemand wie ook den raad te hebben gegeven//liever toetegeven en aan alle gedane eischen te voldoendan in de weigering te volharden." Integendeel hebben allenbij het vernemen dat bij dat rondgaan onbillijke eischen geschiedden en dwang plaats greep, individualiter, zoo uit eigene bewegingals op daartoe verkregen last, steeds getracht aanduiding te erlangen der personendie zich daaraan hadden schuldig gemaakt. Doch vruchteloos. Men scheen het hun nog euvel te duiden dat zij pogingen deden om de schuldigen optesporendaar na tuurlijk die schuldigen hadden moeten overtuigd worden van hunne laakbare handeling, door de getuigenis der personen ten wiens huize zoodanige handelingen hadden plaats gevonden. Laatstbedoelden echter, niet behoorende tot die //kloeke eenige burgers die zich niet willen laten dwingen tot de voorgewende groenmakerij te contribueren" onthielden zich, uit angst als ware hun niets wedervarenen waren te minder gezind de politie de gevraagde inlichtingen te geven naar mate zij aan anderen te harder schreeuwden of klaagden over het hun wedervarene. Ziedaar zeer duidelijk in het daglicht gesteld wat trou wens ook overgenoeg van algemeene bekendheid isde te genwerking die de politie in den regel ondervindt bij het met klem te keer gaan van ongeregeldhedenwanordelijkheden of onbetamelijkheden. Hoe is het nu haar mogelijk buiten de zoozeer verpligte me dewerking der burgerij en bij de medegedeelde tegenwerking,

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2