1813—1863. Men verlangt Geen Nederland zonder Oranje. DINGEN DIE MET IEDEREEN WEET Prijs lO.— is verrigt, werd der hoofdcommissie aangeboden door den talentvollen fabriekant van gouden en zilveren werkenden heer P. de Meijer te 'sHage, en is onder zijne leiding in zijne werkplaatsen vervaardigd. Op een met toepasselijk em blema's, met ineen gestrengelde laurier- en Oranjetakken versierd zwaar- verguld zilveren voetstuk, prijkt een scho tel! op welks vlak de aankomst van den Souvereinen Vorst te Scheveningen (30 November 1813) is afgebeeld. Aller zuiverst geciceleerd, uitstekend van teekening, aarzelen wij niet dit kunstwerk een parel aan de kroon onzer Neder- landsche nijverheid te noemen. Niet minder verdienstelijk is de uitvoering van den rand des schotels, die zilver ver guld is en met zes zilveren medaillons prijkt, voorstellende de welgelijke busten van Koning Willem I en het edele driemanschap, benevens de jaartallen 1813 en 1863. Het geheel is in gemengd Griekschen stijl vervaardigd. De illuminatie te 's Hage was prachtig; die op het Spui schitterde door de smaakvolle eerepoort van den Hof leverancier Legeldie de nok van het huis bereikte en op een luisterrijke wijze was verlicht. De eerepoort der turfdra- gers met een fraai geschilderd chassinet maakte een schit terend effect en van daar zich omwendende viel in het oog de niet minder sierlijke illuminatie van den sigarenwinkel op de Kapelsbrug. De Veenestraat en de Hoogstraat muntten uit door een altijd gunstig uitkomende verlichting en plafond; maar bovenal was het Voorhout in een zee van licht her schapen waarvan men hoogst zeldzaam elders een tweede voorbeeld zal vinden. De verlichting van stadswege werd opgeluisterd door die van de daaraan gelegen gebouwen waaronder bijzonder uitmunten de paleizen van HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Hendrikde gasilluminatie van het gebouw van Marine en van Finantiën. Eenvoudig en netjes, maar ook juist daardoor indrukwekkend was de verlichting door duizenden lampions van 's Konings paleis waarvoor zich steeds de menigte elkander verdrong. Z. M. woonde de galavoorstelling in den Koninklijken Schouwburg bij met H. M. de Koningin en de leden van het Vorstelijk Huis behalve Prins Frederik, die eigenlijk door de aandoe ningen van hetgeen dien dag plaats had ongesteld was, maar nu ook schitterde door de prachtige illuminatie van zijn paleis en vooral door de veelbeteekenende hulde aan den Graaf van Hogendorp, van der Duyn en van Stirum die boven de eerepoort in sierlijke letters werd toegebragt. 't Zegt veel, zeer veel, dat de oudste der in leven zijnde Vorsten en Vorstinnen uit het Huis van Oranje bij gele genheid der öOjarige feestviering van de omwenteling van November 1813, hulde brengt aan den edelen man, die den grondslag legde van een constitutioneel bewind. Plaatsgebrek verhindert ons uitvoerig melding te ma ken van de feestvieringen die plaats hebben. Te Utrecht heeft het studentencorps Dingsdag 17 dezer een optogt ge houden door de stad onder geleide van muziekcorpsen. De praeses van het studentencorps sprak een toepasselijk woord ter gelegenheid van den dagwaarvan de feestelijke her denking eerst later zal plaats hebben. Te Amsterdam roemde men algemeen de orde, die bij den gehouden triomftogt 11. Maandag heerschte, zij, die daaraan deelgenomen heb ben werden 's namiddags ook door de mildheid van den bur gemeester en de patronen der fabrieken enz. onthaald. Prachtig was, gelijk altijd bij zulke gelegenheden, de illu minatie, waaraan geen kosten waren gespaard en die door smaak en algemeenheid vaak en ook nu uitmuntte. Wij vernemendat de muziekcorpsen in de Beesten markt en in de Haven bij de Heerengracht zich zullen laten hooren Donderdag avond van 8 tot 11 uur en dat bij de parade van de schutterij en van het garnizoen door den heer majoor-garnizoenskommandant zijn uitgenoodigd de hier ter stede aanwezige gedecoreerden met het Metalen Kruisom die door hunne tegenwoordigheid opteluisteren. De klok van den toren der Hoogelandsche kerk zal geluid worden van acht tot half negen uur, alsdan vangt het bespelen van het klokkenspel op den Stadhuistoren aan dat een uur duurt en 's namiddags van 1 tot 2 uur zal worden herhaald. Van 10 tot 11 uur godsdienstoefening in de Pieterskerk onder de leiding van Ds. van Gorkomte 12 uur treedt in het Akademiegebouw Prof de Vries op voor allendie prijs stellen op een warm en vaderlandslie vend woord, dat alle vaderlanders kunnen en moeten hoo ren. Van 12 tot 4 uur zijn voorstellingen in de open lucht op het groote plein der Ruïne op het stijve en op het slappe koord, gymnastische kunstverrigtingengoocheltoeren, ma rionetten enz., alles onder de leiding van den Hofmechanicus D. L. Bamberg. Daarbenevens hebben er plaats wedloopen, ringsteken en mastklimmen, tegelijk of bij afwisseling, alles opgeluisterd door muziek in den opgerigten muziektempel, 's Avonds zullen de kweekelingen van de Inrigting voor Zeevaart ook bij het varen met sloepen door de grachten tot opluistering van het feest medewerken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 5 2°, des avonds te 8 uur 5 2°, te 10 uur 50°. Woensdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 52°, te 12 uur 54°, 's namiddags te 4 uur 52°. Adveiïentiëii een fatsoenlijke dienst wordt voor over dag ge- vraagd een knap MEISJE, beneden de belasting netjes in de kleêren en goed kunnende naaijen en mazen. Informatiën te vragen bij GEBROEDERS VAN DER HOEK, Boekhandelaars op de Breêstraat. de Ondergeteekende zijn SLIJTEKIJinGUDIS. TILLËËR» en LIKEUREN, op de Haarlemmerstraat hoek van de Kerk steeg geopend hebbendebeveelt zich in de gunst zijner geëerde Stadgenooten aanbelovende eene prompte en soliede bediening. P. BOONEKAMP. Leyden 18 November 1863. op billijke voorwaarden eene AFFAIRE over te nemen welke door eene vrouw kan worden waargenomen en een burger bestaan voor eene Weduwe met een klein gezin oplevert. Adresmet franco brie ven onder letter E. aan het Bureau Dezer dagen wordt de inschrijving geopend bij de Boekhandelaren in alle steden des Vaderlands op eene MONUMENTALE VOORSTELLING IN METAAL De dCinkomst van Prins Willem I te Scheveningen in 1813, naar eene originele teekening uit die dagen. Het model is ontworpen en vervaardigd in de Koninkl. Nederl. Fabriek van Gouden en Zilveren werken van j. m. van kempen te Voorschoten. Leiden. A. W. SYTHOFF. Dagblad. Heden verschijnt bij de ERVEN F. BOHN, te Haarlem: op bevattelijke wijze verklaard. EEjV BOEK VOOR OUO EN JONG. Gedeeltelijk uit het engelsch vertaald doch ten behoeve van den nederlandscheu lezer aanmerkelijk gewijzigd. 160 blz., met omslag in kleurendruk Prijs f 1,25. Inhoud: Hemel en Aarde; Zee en Lucht; Bieren en Plan ten; Natuur en Wonder; Wetenschap en praktijk; Zeden en gebruiken; Alphabetisch Register. Vau het engelsche werkje verscheen reeds het ZES EN TWINTIGSTE DUI ZENDTAL. De schrijver, zegt een geacht beoordeelaarheeft in dit boekske op eene aangename wijze bijeengevoegde

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3